Indexy cen vývozu a dovozu - prosinec 2004

Silná koruna a levnější ropa – nejvýznamnější vlivy na ceny zahraničního obchodu v prosinci

14.02.2005
Kód: r-7201-04
 



Indexy cen dovozu a vývozu zboží v ČR
Prosinec 2004

Meziměsíční srovnání:
- Dovozní i vývozní ceny se v prosinci 2004 snížily o 1,7 %, resp. o 1,3 % a klesaly tak již druhý měsíc. Jedním z hlavních důvodů tohoto poklesu bylo výraznější posílení CZK vůči euru a dolaru oproti předchozímu měsíci.

- Dovozní ceny byly nejvíce ovlivněny cenami nerostných paliv, které v úhrnu klesly o 4,8 %, tedy nejvíce ze sledovaných skupin (především se v souladu s vývojem na světových trzích snížily ceny ropy a ropných výrobků). Výrazněji dále klesly ceny ostatních surovin o 3,0 %. Ceny strojů a dopravních prostředků se snižovaly již čtvrtý měsíc, tentokrát o 1,4 % (obdobně jako v listopadu se snížily ceny téměř u všech sledovaných podskupin strojů).

- U vývozních cen rovněž nejvíce klesly ceny nerostných paliv (o 6,0 %, zejména ropných výrobků) a s nimi v těsné souvislosti i ceny chemikálií (o 2,8 %, především organických chemikálií a plastů). Největší vliv na snížení celkového meziměsíčního indexu cen vývozu měl však stejně jako v listopadu pokles cen strojů a dopravních prostředků (o 1,1 %, snížily se ceny všech sledovaných podskupin, zejména pak ceny kovozpracujících strojů). Ceny této skupiny se snižují již od srpna. Zvýšily se opět pouze ceny nápojů a tabáku, tentokrát o 4,3 %.

- Směnné relace dosáhly hodnoty 100,4 %, tedy o 0,4 p.b. méně než v listopadu. Hodnota směnných relací byla z významnějších skupin nejvyšší ve skupinách ostatní suroviny (101,4 %) a polotovary (100,6 %) a naopak nejnižší u potravin (98,5 %), nerostných paliv (98,7 %) a chemikálií (98,9 %). Ve skupině stroje a dopravní prostředky dosáhly směnné relace hodnoty 100,3 % a proti listopadu se zvýšily o 0,2 p.b.

Meziroční srovnání:
- Dovozní ceny se zvýšily v prosinci meziročně pouze o 0,1 %, což bylo nejméně od února roku 2004. Na celkový index měl vedle silné koruny a levnější ropy také výrazný vliv neustálý pokles cen strojů a dopravních prostředků (o 4,2 %, tedy nejméně od února roku 2003, hlavně cen zařízení k telekomunikaci a záznamu a reprodukci zvuku). Svůj růst zpomalily téměř všechny skupiny, nejvíce pak nerostná paliva. I při tomto zpomalení však ceny nerostných paliv meziročně nejvíce rostly (o 14,1 %, především ropy, ropných výrobků a plynu) a významně ovlivnily výši celkového indexu. Ceny ostatních surovin již od července zpomalují svůj růst (meziroční zvýšení o 3,4 %, zejména u rud kovů).

- Rovněž vývozní ceny výrazně zpomalily meziroční tempo růstu na 2,5 % (v listopadu 4,3 %). Obdobně jako u dovozních cen se i zde jednalo o nejnižší cenový růst od února roku 2004 a svůj růst snížily všechny sledované skupiny až na nápoje a tabák. Ceny strojů a dopravních prostředků se od srpna i nadále snižovaly (v prosinci o 3,7 %, tedy nejvíce od prosince roku 2002, zejména strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu). K nejvýraznějšímu cenovému vzestupu dochází už od listopadu roku 2003 u nerostných paliv (nyní o 22,6 %, zejména u cen uhlí a ropných výrobků), bylo to však o 6,7 p.b. méně než v listopadu. S tímto zvýšením souvisí i nárůst cen chemikálií o 11,6 %. Nejvýrazněji však zvýšení celkového indexu cen vývozu ovlivnilo zvýšení cen polotovarů (o 10,4 %, zvláště cen železa a oceli i kovových výrobků).

- Směnné relace dosáhly hodnoty 102,4 %, tedy nejvyšší od března. Z váhově významnějších skupin byly vysoké hodnoty směnných relací zejména u chemikálií (110,9 %), polotovarů (107,7 %) a nerostných paliv (107,4 %), a naopak nízké u ostatních surovin (97,3 %) a potravin (98,7 %). U cen strojů a dopravních prostředků dosáhly hodnoty 100,5 %, tedy o 0,2 p.b. více než v listopadu.

Vývoj v roce 2004

V průměru za celý rok 2004 se dovozní ceny meziročně zvýšily o 1,6 %, vývozní ceny pak o 3,7 %. V porovnání s rokem 2003 se dovozní ceny zvýšily o 1,9 p.b., vývozní ceny o 2,8 p.b. Ceny zahraničního obchodu tedy zrychlily svůj růst. Nejvýraznější vlivy, které působily na růst cen zahraničního obchodu v roce 2004 byl jednak růst cen nerostných paliv (což se projevilo následně i v růstu cen chemikálií, zvláště pak organických chemikálií a plastů) a dále pak zvyšování cen kovů, především železa, oceli a šrotu (s tím souvisí pak i zvyšování cen zejména polotovarů).
V dovozu se nejvíce meziročně zvýšily ceny ostatních surovin (o 9,1 %, především rud kovů a kovového odpadu) a nerostných paliv (o 6,5 %, zejména ropy a ropných výrobků). Nejvíce se snížily ceny strojů a dopravních prostředků (o 1,4 %, hlavně ceny zařízení k telekomunikaci a záznamu a reprodukci zvuku.
Rovněž ve vývozu se významně meziročně zvýšily ceny nerostných paliv (o 20,1 %, zejména uhlí a ropných výrobků), dále pak polotovarů (o 8,2 %, především železa, oceli a kovových výrobků) a chemikálií (o 7,3 %, hlavně organických chemikálií a plastů). Ceny strojů a dopravních prostředků vzrostly o 0,3 % (především strojních zařízení pro určitá odvětví průmyslu). Ve vývozu se v průměru meziročně snížily pouze ceny nápojů a tabáku – o 9,1 %.
Meziroční směnné relace dosáhly v úhrnu v roce 2004 pozitivní hodnoty 102,1 %, tedy o 0,9 p.b. více než v roce 2003.

Index světových cen ČSÚ 1)
Leden 2005

Meziměsíčně:
- Světové ceny průmyslových surovin a potravin, zahrnuté do indexu, se v úhrnu po poklesech v listopadu a prosinci roku 2004 zvýšily v lednu poměrně výrazně o 7,9 %. Hlavním důvodem tohoto vývoje byl růst cen ropy Brent o 10,5 % a zemního plynu o 8,6 %. Důvodem zvýšení cen ropy byly zejména těžební problémy v Iráku, Nigérii, Mexickém zálivu a Severním moři, dále pak vlna studeného počasí na severovýchodě USA a obavy ze snížení těžebních kvót ropného kartelu OPEC. V lednu 2005 se zvýšily i ceny textilních surovin a dřeva. Naopak v úhrnu se mírně snížily ceny potravin a pokračoval pokles cen kovů (tentokrát o 0,7 %, zejména drahých kovů), kůží a kaučuku.

Meziročně:
- Světové ceny byly v lednu v úhrnu vyšší o 32,9 % a po zvolnění v závěru roku 2004 svůj růst opět zrychlily. Důvodem byl rychlejší meziroční růst cen ropy Brent (o 45,2 %, tj. o 9,4 p.b. více než v prosinci 2004) a zemního plynu (o 40,6 %, tj. o 14,4 p.b. více). Meziročně rostly i ceny kovů, potravin a dřeva, avšak pomaleji než v prosinci (např. kovy o 13,9 %, tj. o 7,6 p.b. méně). Již tradičně klesaly ceny textilních surovin, kůží a kaučuku.

1) Světové ceny sledují aktuální ceny v originálních měnách na komoditních burzách a v předstihu vypovídají o charakteru budoucího vývoje českých dovozních a vývozních cen průmyslových surovin a potravin.

Analýza ČSÚ - Vývoj indexů cen v zahraničním obchodě ve 4. čtvrtletí 2004 a v roce 2004



Metodická poznámka:

Kontaktní osoba: Ing.Jiří Choun, tel. 274 052 196, e-mail: choun@gw.czso.cz
Zdroj dat: zjišťování ČSÚ
Termín ukončení sběru dat: poslední kalendářní den měsíce
Termín ukončení zpracování: Indexy cen dovozu a vývozu - 40. kalendářní den po ukončení sledovaného měsíce
Indexy světových cen ČSÚ - 10. kalendářní den po ukončení sledovaného měsíce
Navazující publikace: „Indexy cen dovozu a vývozu v ČR“, kód 7201-04
podrobné členění (Internet: /csu/czso/katalog-produktu )
„Indexy světových cen průmyslových surovin a potravin ČSÚ“, kód 7202-05
podrobné členění (Internet: /csu/czso/katalog-produktu )
Publikované údaje jsou definitivní.



  • cizc021405.doc
  • Přílohy:
  • Tab. 1 Indexy cen dovozu a vývozu zboží v ČR
  • Tab. 2 Index světových cen
  • Tab. 3 Rozklad meziročního přírůstku indexu dovozních a vývozních cen v procentních bodech
  • Graf Vývoj cen v zahraničním obchodě
Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 14.02.2005
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


Kontakt: Oddělení informačních služeb - ústředí, tel.: 274 056 789, e-mail: infoservis@czso.cz

  • Časové řady
  • Metodika