Indexy cen vývozu a dovozu - listopad 2005

Nejnižší hodnota meziročních směnných relací od října roku 2000

13.01.2006
Kód: r-7201-05
 




V listopadu se meziměsíčně snížily dovozní ceny o 0,8 %, vývozní ceny o 0,9 %. Meziročně rostly ceny dovozní o 1,4 %, vývozní ceny se naopak snížily o 2,9 %. Hodnoty směnných relací byly opět negativní - meziměsíčně 99,9 %, meziročně 95,8 %. Index světových cen ČSÚ se zvýšil v prosinci meziměsíčně o 1,9 %, meziročně o 40,6 %.


* * *

Indexy cen dovozu a vývozu zboží v ČR

Listopad 2005

Meziměsíční srovnání:

- Ceny zahraničního obchodu po přechodném růstu v říjnu opět v listopadu klesly. Dovozní ceny se snížily o 0,8 % (v říjnu růst o 1,3 %), vývozní ceny pak o 0,9 % (v říjnu růst o 1,1 %). Hlavním důvodem tohoto vývoje bylo jednak posílení kurzu koruny vůči euru, a dále pak i v listopadu pokračující pokles ceny ropy na světových trzích. Tento pokles vyústil ve snížení dovozních i vývozních cen nerostných paliv a rovněž s nimi souvisejících cen chemikálií.

- Dovozní ceny byly nejvíce ovlivněny poklesem cen nerostných paliv o 2,3 % (zvýšily se ceny plynu, klesly ceny ropy – stejně jako na světových trzích). Tomu odpovídalo i snížení cen chemikálií o 0,9 % (hlavně organických chemikálií). Ceny strojů a dopravních prostředků klesly o 0,6 % (především zařízení k telekomunikaci a záznamu a reprodukci zvuku). Z významnějších sledovaných skupin se zvýšily pouze ceny potravin o 0,7 % (zejména zeleniny a ovoce).

- Na pokles celkového meziměsíčního indexu vývozních cen mělo největší vliv snížení cen strojů a dopravních prostředků (avšak výhradně kurzovým vlivem) o 0,7 % (hlavně silničních vozidel). Největší pokles cen byl zaznamenán, podobně jako u dovozních cen, u nerostných paliv – o 4,1 % (především u ropných výrobků) a chemikálií - o 1,7 % (zejména organických chemikálií a plastů). Zvýšily se pouze ceny živočišných a rostlinných olejů – o 0,4 %.

- Směnné relace měly již devátý měsíc hodnotu nižší než 100 %. V listopadu to bylo 99,9. Hodnota směnných relací byla opět nejnižší ve skupině nerostná paliva – 98,2 %, nejvyšší pak ve skupině ostatní suroviny – 102,0 %. Hodnota směnných relací skupiny stroje a dopravní prostředky činila 99,9 %.

Meziroční srovnání:

- Dovozní ceny se zvýšily o 1,4 % (v říjnu o 0,8 %), v ývozní ceny naopak klesly o 2,9 % (v říjnu o 2,6 %). Vývoj cen zahraničního obchodu v listopadu byl významně ovlivněn meziročním posílením koruny vůči euru.

- Dovozní ceny byly nejvíce ovlivněny růstem cen nerostných paliv o 36,5 % (hlavně plynu, ropy a ropných výrobků). Zvýšily se i ceny ostatních surovin a potravin – shodně o 0,2 %. Ceny ostatních sledovaných skupin naopak klesaly, z významnějších skupin zejména u hotových výrobků –o 8,2 %. Ceny strojů a dopravních prostředků se snížily o 2,4 % (především kancelářských strojů a zařízení k automatizovanému zpracování dat).

- Největší vliv na pokles celkového meziročního indexu cen vývozu mělo snížení cen polotovarů o 6,1 % (zejména železa a oceli). Ceny strojů a dopravních prostředků klesly o 2,6 % (hlavně kancelářských strojů a zařízení k automatizovanému zpracování dat). Z významnějších skupin se výrazněji zvýšily, podobně jako u dovozu, především ceny nerostných paliv – o 5,9 % (zejména plynu a ropných výrobků).

- Směnné relace dosáhly hodnoty 95,8 %, tedy o 0,8 p.b. méně než v říjnu a zároveň i nejnižší hodnoty od října roku 2000. Dominantním důvodem byl kurzový vliv, když koruna vůči euru posílila a naopak oslabila vůči dolaru. Hodnota směnných relací byla nízká zejména ve skupinách nerostná paliva - 77,6 % a polotovary – 95,7 %, vyšší pak především ve skupině hotové výrobky – 106,6 %. Hodnota směnných relací ve skupině stroje a dopravní prostředky činila 99,8 % (tj. o 0,1 p.b. méně než v říjnu).

Index světových cen ČSÚ 1)

Prosinec 2005

Meziměsíčně:

- Světové ceny průmyslových surovin a potravin, zahrnuté do indexu, se v úhrnu po přechodném poklesu v listopadu zvýšily v prosinci o 1,9 %. Hlavním důvodem bylo razantní zvýšení cen kovů –o 9,2 % (nejvyšší dosud zaznamenaný meziměsíční růst od roku 2001). Ceny nerostných paliv rostly v prosinci jen mírně – zemního plynu o 0,4 % a ropy Brent o 2,4 % (působily zde různé protichůdné vlivy, nakonec převážil vliv chladného počasí na severovýchodě USA). Zvýšily se i ceny textilních surovin, kaučuku, potravin a dřeva, ze sledovaných skupin se nepatrně snížily pouze ceny kůží.

Meziročně:

- Světové ceny byly v prosinci v úhrnu vyšší o 40,6 % (o 8,1 p.b.více než v listopadu). Cena zemního plynu si v podstatě udržela svůj růst a zvýšila se o 49,5 %, cena ropy Brent vzrostla o 43,2 % (v listopadu o 26,0 %). Výrazně se dále zrychlil růst cen kovů – v prosinci v úhrnu o 24,7 %. Snížily se pouze ceny kůží a dřeva.

1) Světové ceny sledují aktuální ceny v originálních měnách na komoditních burzách a v předstihu vypovídají o charakteru budoucího vývoje českých dovozních a vývozních cen průmyslových surovin a potravin.




Metodická poznámka:

Kontaktní osoba: Ing.Jiří Choun, tel. 274 052 196, e-mail: jiri.choun@czso.cz
Zdroj dat: zjišťování ČSÚ
Termín ukončení sběru dat: poslední kalendářní den měsíce
Termín ukončení zpracování: Indexy cen dovozu a vývozu - 40. kalendářní den po ukončení sledovaného měsíce
Indexy světových cen ČSÚ - 10. kalendářní den po ukončení sledovaného měsíce
Navazující publikace: Indexy cen dovozu a vývozu v ČR, kód 7201-05
podrobné členění
Indexy světových cen průmyslových surovin a potravin ČSÚ, kód 7202-05
podrobné členění
Publikované údaje jsou definitivní.



  • cizc011306.doc
  • Přílohy:
  • Tab. 1 Indexy cen dovozu a vývozu zboží v ČR
  • Tab. 2 Index světových cen
  • Tab. 3 Rozklad meziročního přírůstku indexu dovozních a vývozních cen v procentních bodech
  • Graf Meziroční změny cen v zahraničním obchodě
Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 13.01.2006
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


Kontakt: Oddělení informačních služeb - ústředí, tel.: 274 056 789, e-mail: infoservis@czso.cz

  • Časové řady
  • Metodika