Konjunkturální průzkum - květen 2004

Důvěra spotřebitelů a podnikatelů se i nadále zvyšuje

27.05.2004
Kód: r-1201-04
 



Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v květnu 2004 oproti předchozímu měsíci opět zvýšilo a dosáhlo tak v dlouhodobém srovnání nejvyšší hodnoty od června 2001. Na jeho hodnotě se kladně projevil vliv jak indikátoru důvěry podnikatelů, tak i spotřebitelů. Nejpříznivěji hodnotili situaci podnikatelé ve stavebnictví, příznivé hodnocení pokračovalo v květnu i v průmyslu .


V průmyslu (939 respondentů) hodnotilo v květnu 37 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 60 % jako uspokojivou a 3 % jako špatnou, což je lepší výsledek než v dubnu. Po sezónním očištění se hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti ve srovnání s hodnocením v dubnu téměř nezměnilo (pokles salda o 1 bod). Hodnocení současné zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se oproti dubnu mírně zhoršilo (pokles salda o 3 body). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů téměř nezměnil.

Respondenti očekávají pro příští tři měsíce snížení výrobní činnosti (pokles salda o 2 body), zlepšení zaměstnanosti a neměnnost své ekonomické situace. Pro příštích šest měsíců respondenti uvažují se zlepšením své ekonomické situace (růst salda o 2 body). Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění.

Celkově indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci poklesl o 1 bod. V meziročním srovnání je o 2 body vyšší než v květnu 2003 a dlouhodobě dosahuje stále vysoké úrovně.

Ve stavebních podnicích (457 respondentů) hodnotilo v květnu ekonomickou situaci svého podniku 51 % respondentů jako dobrou, 44 % jako uspokojivou a 5 % jako špatnou, což je lepší hodnocení než v dubnu. Po sezónním očištění se hodnocení domácí poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku zlepšilo také (růst salda o 10 bodů). Hodnocení zahraniční poptávky (knihy zakázek) se zhoršilo (pokles salda o 7 bodů). Pro příští tři měsíce očekávají respondenti růst stavební činnosti o 4 body a zároveň růst zaměstnanosti o 3 body. Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví oproti minulému měsíci výrazně vzrostl (růst salda o 7 bodů), v meziročním srovnání se zvýšil také (růst salda o 8 bodů).

Z respondentů z odvětví obchodu (327 respondentů) hodnotilo v květnu ekonomickou situaci svého podniku 44 % jako dobrou, 55 % jako odpovídající sezóně a 1 % jako špatnou, což oproti dubnu znamená pokles salda o 2 body (po sezónním očištění). Respondenti signalizují růst objemu zásob (růst salda o 2 body). V příštích třech měsících očekávají respondenti zvýšenou poptávku, a vzhledem k tomu růst prodejů zboží. Neměnnost ve vývoji cen očekává 74 % respondentů, 15 % očekává růst a 11 % pokles. Pro příštích šest měsíců očekává 59 % respondentů neměnnou ekonomickou situaci (v dubnu 67 %), růst očekává 39 % (v dubnu 28 %) a 2 % pokles (v dubnu 5 %). Celkový indikátor důvěry v obchodě oproti dubnu vzrostl.

Ve vybraných odvětvích služeb (744 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v květnu 61 % respondentů jako dobrou, 38 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 1 % jako špatnou, což je stejné hodnocení jako v dubnu. Růst poptávky (knihy zakázek) očekává 44 % respondentů, neměnný vývoj 53 % respondentů a 3 % pokles, což je lepší očekávání než v dubnu. Neměnnost ve vývoji cen očekává 69 % respondentů, růst cen 27 % respondentů a 4 % pokles, což je také lepší očekávání než v dubnu. Pokles počtu zaměstnanců očekává 28 % respondentů, neměnnost 61 % a růst 11 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb vzrostl.

Ze šetření o investiční činnosti vyplývá, že pro rok 2004 počítají respondenti v průmyslu s růstem investic (o 14 %). Investiční očekávání ve vybraných odvětvích služeb jsou pro rok 2004 obdobná (růst o 13 %). Hlavními faktory, které ovlivňují investiční rozhodnutí, jsou podle odpovědí respondentů poptávka a finanční zdroje. Směry investování jsou jak obnova, tak rozšíření kapacit včetně výstavby nových.



Ze šetření mezi spotřebiteli (1000 respondentů) v květnu vyplývá zlepšení sald očekávání celkové ekonomické situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících . Saldo očekávané celkové ekonomické situace vzrostlo o 13 bodů, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů vzrostlo o 3 body. Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, saldo kleslo o 6 bodů. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil (růst salda o 4 body). Spotřebitelé opět považují současnost za dobu vhodnou pro pořizování zboží dlouhodobé spotřeby (růst salda o 5 bodů). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry oproti minulému měsíci výrazně vzrostl a dosáhl tak nejvyšší hodnoty od června 2003.






Metodické poznámky:

Kontaktní osoba : Marie Hörmannová, tel. 274052049, e-mail hormannova@gw.czso.cz
Zdroj dat: přímé zjišťování ČSÚ v podnicích, spotřebitelský průzkum GfK Praha
Termín ukončení sběru dat: 19. 5. 2004
Termín ukončení zpracování: 24. 5. 2004
Navazující publikace: 1201-04 Konjunkturální průzkum v podnicích průmyslových, stavebních, obchodních a vybraných odvětví služeb
1202-04 Konjunkturální průzkum v průmyslových podnicích
1203-04 Konjunkturální průzkum ve stavebních podnicích
1204-04 Konjunkturální průzkum v obchodě a ve vybraných odvětví služeb

Metodické vysvětlivky :

Souhrnný indikátor důvěry je vážený průměr sezónně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a indikátoru spotřebitelské důvěry. Souhrnný podnikatelský indikátor důvěry je vážený průměr sezónně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví a obchodě. Indikátoru důvěry v průmyslu je přiřazena dvojnásobná váha. Indikátor důvěry spotřebitelů je od ledna 2002 složen ze čtyř ukazatelů (očekávaná finanční situace spotřebitele, očekávaná celková ekonomická situace, očekávaná celková nezaměstnanost s opačným znaménkem a očekávané úspory spotřebitele v příštích 12 měsících). Od ledna 2003 jsou indikátory zobrazovány jako bazické indexy, bázi tvoří průměr roku 1995.
Odvětvové indikátory důvěry jsou konstruovány jako průměry sezónně očištěných vážených konjunkturálních sald. Konjunkturální saldo je rozdíl mezi odpověďmi ve variantách růst (+) a pokles (-) vyjádřený v %. Indikátor důvěry v průmyslu je průměr sezónně očištěných sald tří ukazatelů (hodnocení celkové poptávky, zásoby hotových výrobků s opačným znaménkem a očekávaný vývoj výrobní činnosti), indikátor důvěry ve stavebnictví je průměr dvou ukazatelů (hodnocení celkové poptávky a očekávaný vývoj zaměstnanosti), indikátor důvěry v obchodě je průměr tří ukazatelů (hodnocení ekonomické situace, stav zásob s opačným znaménkem a očekávaný vývoj ekonomické situace). Konjunkturální šetření ve vybraných odvětvích služeb provádí Český statistický úřad od května 2002. Z tohoto důvodu nejsou časové řady sezónně očištěné. Údaje za pohostinství a ubytování jsou součástí údajů za vybraná odvětví služeb. Časové řady jsou přepočítány a údaje jsou srovnatelné. Indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb je průměr tří ukazatelů (hodnocení ekonomické situace, hodnocení poptávky a očekávaná poptávka). Do souhrnných indikátorů indikátor ve službách zatím nevstupuje .

Uvedené údaje byly zpracovány váženě: v průmyslu a obchodě a ve službách jsou vahami tržby, ve stavebnictví stavební práce provedené podle dodavatelských smluv. Sledované soubory firem představují v průmyslu a ve stavebnictví více než polovinu tržeb, resp. objemu stavebních prací, v obchodě čtvrtinu tržeb.



  • ckpr052704.doc
Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 27.05.2004
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


Kontakt: Oddělení informačních služeb - ústředí, tel.: 274 056 789, e-mail: infoservis@czso.cz