Cestovní ruch - 2. čtvrtletí 2006

V hromadných ubytovacích zařízeních návštěvnost rostla

21.08.2006
Kód: r-9201-06
 




Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve 2. čtvrtletí 2006 celkem 3,4 milionů hostů, což bylo meziročně o 7,0 % více. Počet zahraničních hostů vzrostl o 7,1 % zejména z důvodu posunu Velikonoc na duben, rovněž domácích rekreantů se ubytovalo o 6,9 % více.


* * *
Graf č. 1
Graf Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních

V hromadných ubytovacích zařízeních bylo zjištěno ve 2. čtvrtletí 2006 celkem 3,4 milionů příjezdů hostů, což bylo oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku o 7,0 % více. Zahraničních hostů se ubytovalo 1,8 milionu, tj. o 7,1 % více než loni, domácích 1,6 milionu, což bylo o 6,9 % více. Nárůst příjezdů do hromadných ubytovacích zařízení byl jak u zahraničních, tak u domácích hostů pravděpodobně ovlivněn i tím, že velikonoční svátky připadly letos na duben a také zimní sezóna se protáhla až do začátku dubna.

Chladnější počasí a místní povodně způsobily, že se v letošním 2. čtvrtletí ubytovalo méně hostů v kempech a chatových osadách, než tomu bylo ve stejném období loni. Zvýšená kapacita umožnila naopak vyšší počet příjezdů hostů do čtyř a pětihvězdičkových hotelů (o 8,7 % resp. 12,8 %). Tak jako obvykle přijelo nejvíce hostů do ostatních hotelů a penzionů (více než polovina). Druhou nejčastěji navštěvovanou kategorií hromadných ubytovacích zařízení byly čtyřhvězdičkové hotely, kde se ubytovala pětina hostů, což bylo o 6,7 procentního bodu více, než ve stejném období roku 2000. Zvýšenou kapacitu těchto hotelů využívají především cizinci, kteří představovali 83,1 % z celkového počtu jejich hostů.

Podle země trvalého pobytu pocházelo již tradičně nejvíce turistů z Německa, dále z Velké Británie, a to i přesto, že se opakoval pokles jejich návštěvnosti zhruba ve stejné výši jako v 1. čtvrtletí (o 13,4 %). Třetí místo obsadila Itálie. Postavení těchto zemí v žebříčku TOP 10 je již delší dobu stabilní. V průběhu roku navíc nepodléhá sezónním výkyvům. Země jako USA, Francie, Polsko, Slovensko a Nizozemsko se sice v žebříčku vyskytují rovněž pravidelně, ale jejich pořadí se v průběhu roku mění. Např. návštěvníci z USA figurovali v 1. čtvrtletí 2006 na osmém místě, ale ve 2. čtvrtletí (stejně jako loni) obsadili čtvrté místo. Oproti 2. čtvrtletí 2005 vypadly z TOP 10 Rakousko a Japonsko (loni na 9. resp. 10. místě) a vystřídaly je Rusko (8. místo) a Španělsko (10. pořadí). Nejvyšší nárůst počtu příjezdů měli Rusové (jejich pobyt u nás je navíc dlouhodobě vždy nejdelší), téměř o pětinu přijelo víc Španělů, o 16,0 % Slováků a o 15,1 % Poláků.

Jako obvykle byla cílovým místem zahraničních hostů nejčastěji Praha, kde se jich ubytovalo 57,6 %, a dále Karlovarský a Jihomoravský kraj (7,5 % resp. 6,5 %). Praha zůstává nejčastějším cílem i v případě hodnocení celkového počtu příjezdů hostů (podíl 34,0 %), na druhé místo se ale přesunul Jihomoravský kraj s 8,7 % a třetím nejčastějším cílovým místem byl kraj Jihočeský se 7,6 %. Nejvýraznější nárůst v celkovém počtu příjezdů zaznamenal Karlovarský kraj, kam letos přijelo o 21,2 % více hostů, a to především díky nově otevřeným luxusním hotelům. Jediným krajem, ve kterém se ve 2. čtvrtletí mírně snížil počet příjezdů hostů, byla Vysočina.

Počet přenocování hostů činil ve 2. čtvrtletí 10,2 milionu, což bylo o 7,2 % více než ve stejném období předchozího roku. U nerezidentů (s počtem 5,4 milionu přenocování) byl zaznamenán meziroční nárůst o 8,5 %. Průměrná doba přenocování jak u zahraničních, tak i domácích hostů byla 3,0 noci a dlouhodobě se nemění.

Čisté využití pokojů u hotelů a pensionů dosáhlo ve 2. čtvrtletí 46,9 %. Nejvyšší využití vykázaly stejně jako loni pětihvězdičkové hotely (68,0 %), přičemž zaznamenaly nárůst o 5,7 bodu. Ostatní hotely a pensiony měly čisté využití pokojů ve výši 40,8 %, proti loňskému 2. čtvrtletí to znamenalo růst o 3,1 bodu.




Metodická poznámka :
1) Údaje o návštěvnosti v hromadných ubytovacích zařízeních cestovního ruchu jsou získané z měsíčního výběrového šetření CR 1-12 a čtvrtletního šetření CR 2-04. Uváděné údaje jsou souhrnem zpracovaných dat za předložené dotazníky a za statisticky dopočtená data ubytovacích zařízení, od kterých nebyl vyplněný dotazník získán. Čisté využití pokojů je podílem počtu přenocování za sledované období a počtu pokojodní (vyjádřeno v %).

Kontaktní osoba: Hellerová Alena, tel. 274052921, e-mail: alena.hellerova@czso.cz
Zdroj dat: přímé zjišťování ČSÚ v hromadných ubytovacích zařízeních
Termín ukončení sběru dat: 4.8.2006
Termín ukončení zpracování: 14.8.2006
Data jsou předběžná, revidované údaje za všechna čtvrtletí roku 2006 budou známy v březnu 2007.
Údaje za jednotlivá čtvrtletí od r. 2000 jsou k dispozici v časových řadách ( /csu/czso/slu_cr ).



  • ccru082106.doc
  • cgcrut082106.xls
  • Přílohy:
  • Tab. 1 Návštěvnost v hromadných ubytovacích zařízeních podle kategorie ubytovacího zařízení v ČR
  • Tab. 2 Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v krajích (NUTS III)
  • Tab. 3 Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v krajích (NUTS III)
  • Tab. 4 Návštěvnost nerezidentů v hromadných ubytovacích zařízeních podle zemí v ČR - Top 10
Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 21.08.2006
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


Kontakt: Oddělení informačních služeb - ústředí, tel.: 274 056 789, e-mail: infoservis@czso.cz

  • Časové řady
  • Metodika