Cestovní ruch - 3. čtvrtletí 2020

Pokles v cestovním ruchu pokračoval

09.11.2020
Kód: 020026-20
 

Ve třetím čtvrtletí se celkový počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně snížil o 20,7 % a počet přenocování poklesl o 16,8 %. Letní sezóna přinesla oživení poptávky po ubytování, ale pouze z řad domácích hostů, cizinci stále chyběli.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 3. čtvrtletí letošního roku 17,4 milionu nocí, což bylo o 16,8 % méně než ve stejném období loňského roku. V absolutním vyjádření došlo k poklesu o 3,5 milionu nocí. Počet přenocování zahraničních hostů se snížil o 68,5 %. Naopak z pohledu domácích turistů bylo toto léto úspěšné. Češi strávili v ubytovacích zařízeních o 17,2 % více nocí než loni. 

Ve třetím čtvrtletí se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo takřka 6 milionů hostů, což meziročně představovalo snížení o jednu pětinu. Oproti stejnému období loňského roku to znamenalo pokles o 1,6 milionu hostů. Především cizinci chyběli českým ubytovatelům, neuskutečnilo se 2,3 milionu zahraničních návštěv. Tento propad se nepodařilo vykompenzovat zvýšenou domácí návštěvností. V pětihvězdičkových hotelích se příjezdy rezidentů meziročně zvýšily dvojnásobně a ve čtyřhvězdičkovém ubytování o 38 %. Také ubytování v klasickém segmentu penzionů (+31,1 %) nebo kempů (+20,0 %) se v létě dařilo.

Regionálně se návštěvnost zvýšila přibližně u poloviny krajů, avšak domácích hostů přibylo ve všech krajích České republiky. Nejúspěšnějšími z pohledu domácího cestovního ruchu byly Karlovarský kraj (+62,1 % příjezdů), Liberecký kraj (+26,3 %) a Jihočeský kraj (+21,9 %). Také počty přenocování rezidentů se meziročně zvýšily ve všech regionech, v průměru o 17,2 %. Praha ale nadále zůstala v záporných číslech, citelně zde chyběli a stále chybí zahraniční hosté.

Uvolnění omezení mezinárodního pohybu osob z jarních měsíců přineslo jen částečný návrat zahraničních turistů do Česka. Všechny klíčové zdrojové zahraniční trhy zůstaly pod loňskými čísly. Z těch důležitých se pouze Německo v srpnu dostalo na 90 % loňských příjezdů. Návštěvy z ostatní okolních zemí stále představovaly pokles v řádech několik desítek procent. 

______________________
Poznámky
Zodpovědný vedoucí pracovník ČSÚ: Ing. Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí, tel. 274 052 935, e-mail: marie.bouskova@czso.cz
Kontaktní osoba: Ing. Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb, tel. 274 052 096, e-mail: pavel.vancura@czso.cz
Metoda získání dat: Přímé zjišťování ČSÚ v hromadných ubytovacích zařízeních.
Termín ukončení sběru dat: 22. 10. 2020
Termín ukončení zpracování: 2. 11. 2020
Navazující datová sada: https://www.czso.cz/csu/czso/cestovni_ruch
Termín zveřejnění další RI: 9. 2. 2021

 • ccru110920.docx
 • Přílohy:
 • Tab. 1 Hosté (kategorie ubytovacích zařízení, absolutně, indexy)
 • Tab. 2 Přenocování (kategorie ubytovacích zařízení, absolutně, indexy)
 • Tab. 3 Hosté (kraje ČR, absolutně, indexy)
 • Tab. 4 Přenocování (kraje ČR, absolutně, indexy)
 • Tab. 5 Hosté, přenocování (nerezidenti podle zemí, absolutně, indexy)
 • Graf 1 Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních (meziroční změna)
 • Graf 2 Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních
 • Tiskové sdělení: Pokles v cestovním ruchu pokračoval
 • Vyjádření Pavla Vančury, vedoucího oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ
  (soubor mp3)
Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 09.11.2020
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


Kontakt: Oddělení informačních služeb - ústředí, tel.: 274 056 789, e-mail: infoservis@czso.cz