Nezaměstnanost v Ústeckém kraji ve 4. čtvrtletí 2011 (dle údajů MPSV a úřadů práce)

 

Situace na trhu práce v Ústeckém kraji byla po celé poslední čtvrtletí roku 2011 ve znamení růstu počtu neumístěných uchazečů o zaměstnání, nejvýraznější nárůst přinesl jako každoročně měsíc prosinec (ukončování pracovních poměrů příp. dohod). Celkově tak k 31.12.2011 bylo na úřadech práce v kraji evidováno o 2 405 uchazečů více než ke konci třetího čtvrtletí 2011, ve srovnání s koncem roku 2010 ale hledalo práci zhruba o čtyři tisíce osob méně.

Základní ukazatele nezaměstnanosti v Ústeckém kraji za říjen až prosinec 2011



Počty registrovaných nezaměstnaných oproti předchozímu roku byly nižší sice ve všech krajích, avšak meziroční úbytek neumístěných uchazečů o zaměstnání v Ústeckém kraji (– 6,2 %) byl mezi ostatními kraji druhý nejnižší po Hlavním městě Praze (- 2,6%).


Podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání na celkovém počtu uchazečů, dokladující připravenost uchazečů okamžitě nastoupit do práce a reagovat tak na případné pracovní nabídky, klesl v měsíci říjnu i listopadu pod 97 %. V závěru roku 2011 však opět překročil tuto hranici, což může souviset se skutečností, že podíl krátkodobě nezaměstnaných, tedy těch, kteří většinou nemají problém se co nejdříve opět zapojit do pracovního procesu, zůstal ke konci prosince poměrně vysoký. Současně také došlo ke konci 4. čtvrtletí 2011 k mírnému poklesu podílu osob dlouhodobě obtížně umístitelných na trhu práce.



Míra registrované nezaměstnanosti v Ústeckém kraji, zjištěná na konci roku 2011 na základě evidence úřadů práce (podle platné metodiky podíl dosažitelných uchazečů k disponibilní pracovní síle), se meziročně snížila o 1,0 p.b. Po mírném poklesu v měsíci říjnu (proti měsíci září) pak během zbývajících dvou měsíců posledního čtvrtletí roku 2011 výše tohoto ukazatele rostla a prosincová hodnota se opět velmi přiblížila hranici 13 %. V mezikrajovém srovnání Ústecký kraj na konci roku 2011 vykázal opět nejhorší krajskou hodnotu registrované míry nezaměstnanosti a celorepublikovou míru nezaměstnanosti překročila krajská o 4,3 p.b.

Základní ukazatele nezaměstnanosti podle krajů České republiky k 31.12.2011




Vývoj registrované míry nezaměstnanosti v Ústeckém kraji podle pohlaví a jednotlivých měsíců roku 2010 a 2011 názorně zobrazuje následující graf. Během 4. čtvrtletí roku 2011 se opět zmenšil rozdíl mezi registrovanou mírou nezaměstnanosti žen a mužů, neboť rychleji rostly hodnoty tohoto ukazatele u mužů než u žen. Ke konci loňského roku tak byla míra registrované nezaměstnanosti žen v Ústeckém kraji o 4 procentní body vyšší než u mužů. Prakticky ve všech krajích (kromě kraje Karlovarského) bylo na konci 4. čtvrtletí roku 2011 (ve srovnání s koncem září 2011) zaznamenáno snižování rozdílu hodnot míry nezaměstnanosti mužů a žen, neboť míra nezaměstnanosti mužů rostla mnohem výrazněji než u žen.



Podle čtvrtletních údajů úřadů práce došlo u uchazečů o zaměstnání během posledního čtvrtletí roku 2011 ve všech krajích k mírnému nárůstu jejich průměrného věku, nadále však platí, že úřady práce v Ústeckém kraji stále evidují nejmladší uchazeče o zaměstnání. Po celou druhou polovinu roku 2011 průměrný věk uchazečů v Ústeckém kraji opět zůstal pod hranicí 39 let. Stejně jako již několik předchozích čtvrtletí zůstala i na konci roku 2011 dlouhodobá nezaměstnanost v Ústeckém kraji, vyjádřená průměrnou délkou evidence uchazečů o zaměstnání, druhá nejvyšší v České republice po kraji Moravskoslezském. Příznivý u tohoto ukazatele je fakt, že od poloviny roku 2011 se v Ústeckém kraji průměrný počet dní, po které jsou uchazeči u úřadů práce evidováni, opět mírně snižuje.



Pokles počtu volných pracovních míst v Ústeckém kraji pokračoval i v posledním čtvrtletí roku 2011
(- 593 míst), proti konci roku 2010 nabízely k 31.12.2011 úřady práce v kraji celkem o 264 pracovních míst méně. Ústecký kraj tak patřil spolu s krajem Jihomoravským a Olomouckým k jediným třem krajům, kde se meziročně počet volných pracovních míst snížil. Celorepublikově se na meziročním nárůstu téměř o 5 tisíc volných pracovních míst více jak třetinou podílel nárůst nabídky pracovních příležitostí v Hlavním městě Praze (+ 1 722 míst). Nejvyšší nabídkou pracovních příležitostí tak i nadále disponuje stále Praha, což potvrzuje nejnižší počet uchazečů na 1 volné pracovní místo ke konci roku 2011 (4 osoby), zatímco nejvíce nezaměstnaných se ucházelo o 1 volné pracovní místo v krajích Olomouckém (36 osob), Ústeckém (29 osob) a Vysočina (28 oosob).




V pořadí okresů podle výše ukazatele registrované nezaměstnanosti v rámci celé České republiky opustil okres Most ke konci roku 2011 opět po několika měsících nejhorší pozici a posunul se až na místo třetí. Na rozdíl od většiny měsíců 2. pololetí loňského roku se v první desítce okresů nejvíce postižených nezaměstnaností ke konci prosince 2011 nenacházel již okres Teplice. Zde se situace na trhu práce zlepšila natolik, že se dokonce umístil na příznivější (13.) příčce než okres Louny (12. nejhorší pozice v ČR).

Míra registrované nezaměstnanosti k 31.12.2011 v % (vybrané okresy)



Zatímco většina okresů Ústeckého kraje si během 4. čtvrtletí 2011 vylepšila umístění v rámci celé České republiky, ke zhoršení pozic došlo u okresu Louny a především Litoměřice, tedy v okresů, které dlouhodobě patřily v kraji z hlediska nezaměstnanosti k méně problémovým.



Základní ukazatele nezaměstnanosti v Ústeckém kraji a jeho okresech k 31.12.2011