Charakteristika okresu Děčín

 

Okres Děčín je nejsevernějším okresem v Ústeckém kraji. Na jihozápadě sousedí s okresem Ústí nad Labem, jižně hraničí s okresem Litoměřice. Východní hranici okresu tvoří českolipský okres v Libereckém kraji. Severní hranice území je zároveň i hranicí státní se Spolkovou republikou Německo.

Se svou rozlohou 909 km2 je děčínský okres čtvrtým největším okresem Ústeckého kraje, z celkové rozlohy kraje zaujímá 17 %.

K 31. 12. 2022 se děčínský okres členil na 52 obcí, z nichž 14 má statut města. Ke konci roku 2022 zde žilo 127 269 obyvatel. Počet obyvatel na 1 km2 dosáhl v roce 2022 hodnoty 140,0 a děčínský okres byl tak čtvrtým nejhustěji osídleným okresem Ústeckého kraje.

Je to oblast s výjimečným přírodním bohatstvím, zejména se svéráznými skalními útvary v pískovcových skalách. Dominantou okresu je Děčínský Sněžník s výškou 723 m n. m. Nejvyšším bodem okresu je pak Pěnkavčí vrch s výškou 792 m n. m., jehož vrcholem prochází hranice okresu Děčín a Česká Lípa. Naopak nejníže položeným místem je ve Hřensku hladina řeky Labe s nadmořskou výškou pouhých 115 m n. m. Pokud pomineme dna vytěžených hnědouhelných lomů, je to i nejníže položený bod v České republice. Na území okresu se rozkládá Děčínská vrchovina s již zmiňovaným vrcholem stolové hory Děčínského Sněžníku, dále rozsáhlá oblast Labských pískovců s Chráněnou krajinnou oblastí Českosaské Švýcarsko, tvořená pískovcovými útvary a soutěskami. Nejznámějším útvarem je Pravčická brána. Malou část území zaujímají Lužické hory a České Středohoří.

Největším vodním tokem tohoto území je řeka Labe. Odvádí vodu z převážné části Čech. Koryto Labe je široké 100–150 m. Mezi největší přítoky Labe patří Ploučnice a Jílovský potok. Posledním přítokem na území okresu je řeka Kamenice, která se do Labe vlévá ve Hřensku v blízkosti státní hranice se SRN. Řeka Mandava, patřící k povodí Odry, opouští dvakrát naši republiku. Poprvé u Rumburka a pak znovu u Varnsdorfu. Okres Děčín není bohatý na stojaté vody. Největší vodní nádrží je Velký rybník u Horního Podluží, kde je zřízena ornitologická rezervace. Několik menších rybníků se nachází ve Šluknovské pahorkatině.

Ze všech okresů Ústeckého kraje má okres Děčín největší podíl lesní půdy, která tvoří 50 % celkové výměry okresu. Zemědělská půda se rozkládá na téměř 40 % rozlohy okresu.

Děčínský okres je díky své poloze důležitým dopravním uzlem v železniční, lodní i silniční dopravě. Hlavní železniční tratí je Praha – Děčín s návazností na hraniční přechod do SRN.

Díky svým přírodním krásám poskytuje děčínský okres příznivé podmínky pro rekreaci a navštěvují jej ročně tisíce turistů z tuzemska i zahraničí, aby se pokochali krásami neobvyklých skalních pískovcových útvarů nebo navštívili některé z historických památek.