Vybrané ukazatele hospodářství - květen 2004

Vybrané ukazatele hospodářství

14.07.2004
Kód: r-1101-04
 



DUBEN A LEDEN AŽ DUBEN 2004

Průmysl

Průmyslová produkce si v dubnu udržela vysoké tempo růstu, byla meziročně o 10,1 % vyšší (při stejném počtu pracovních dní). Nejvíce rostla výroba meziproduktů o 15,2 %, naopak se snížila výroba energií o 0,5 %. Na úrovni jednotlivých odvětví se na růstu podílela především výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků, výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení a výroba chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken. Pokles byl zaznamenán pouze ve výrobě strojů a zařízení, výrobě usní a výrobků z usní a ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody. Při meziměsíčním porovnání (tj. proti březnu 2004) se průmyslová produkce po sezónním očištění snížila o nepatrných 0,1 %.

Přírůstek tržeb z průmyslové činnosti byl nižší než růst produkce. V meziročním srovnání byly tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách vyšší o 8,4 %. K jejich růstu přispěla vedle výše uvedených odvětví také výroba pryžových a plastových výrobků. Tržby z přímého vývozu vzrostly reálně o 9,8 % a podílely se na celkových tržbách v běžných cenách 47,5 %. V podnicích pod zahraniční kontrolou byla dynamika růstu tržeb ještě vyšší (činila meziročně 11,4 %), z nich 73,0 % činily tržby z přímého vývozu. Pokles počtu zaměstnanců v průmyslu pokračoval pomalejším tempem (meziročně jich ubylo 15,1 tisíc, tj. 1,3 %), za současného zvýšení produktivity práce (tržby na jednoho zaměstnance) o 9,8 %. Průměrná mzda dosáhla v dubnu 16 903 Kč a byla nominálně o 6,9 % a reálně o 4,5 % vyšší než před rokem. Nižší růst průměrné měsíční mzdy v porovnání s růstem produktivity práce vedl k poklesu jednotkových mzdových nákladů o 2,6 %.

V lednu až dubnu 2004 se zvýšila průmyslová produkce proti stejnému období minulého roku o 9,3 % (očištěná od vlivu počtu pracovních dní o 8,7 %), tržby z průmyslové činnosti o 8,5 % (očištěné od vlivu počtu pracovních dní o 7,9 %). Při poklesu zaměstnanosti v průmyslu o 1,6 % se průměrná nominální měsíční mzda zvýšila o 8,1 %, reálně o 5,7 %. Růst produktivity práce o 10,2 % znamenal, že jednotkové mzdové náklady se meziročně snížily o 1,9 %.

Stavebnictví

Tempo růstu stavební výroby se v porovnání s předchozími měsíci v dubnu dále zrychlilo, celkový objem stavebních prací byl o rekordních 62,4 % vyšší než před rokem. Podle orientačního propočtu ČSÚ lze přibližně dvě třetiny přírůstku přičíst vlivu předfakturací na práce se sníženou sazbou DPH, která platila pro stavební práce (s výjimkou bytové výstavby) v dubnu naposledy. Vysoký růst se projevil s výjimkou bytové výstavby v celé struktuře stavebních prací a všech velikostních skupinách stavebních firem. Počet zaměstnanců se meziročně zvýšil pouze o 2,9 % (v podnicích s 20 a více zaměstnanci). Jejich průměrná mzda činila v dubnu 17 600 Kč, meziročně nominálně vzrostla o 8,2 %, reálně o 5,8 %.

Stavební výroba se v lednu až dubnu 2004 meziročně zvýšila o 31,6 % (po očištění od vlivu počtu pracovních dní o 31,2 %). Vysoký růst byl vedle výše uvedeného důvodu ovlivněn i nižší srovnávací základnou, neboť ve stejném období minulého roku vzrostla stavební výroba meziročně pouze o 0,6 %. V podnicích s 20 a více zaměstnanci se produktivita práce zvýšila o 28,6 %, průměrná mzda nominálně o 8,6 %, reálně o 6,1 %. Jednotkové mzdové náklady klesly o 15,6 %.

Zahraniční obchod

Dynamika růstu zahraničního obchodu se v dubnu opět zvýšila. Před vstupem do EU jeho obrat výrazně vzrostl, meziroční růst vývozu činil 24,7 % a růst dovozu 25,7 % v běžných cenách. Vysokého zvýšení vývozu bylo dosaženo v obchodě se zařízením k telekomunikaci a reprodukci zvuku a ve výpočetní technice. O více než 40 % vzrostl vývoz po aktivním zušlechtění. V dovozu se zvýšil především obchod s investičním zařízením (kovozpracující stroje, stroje a zařízení všeobecně užívané v průmyslu a stroje a zařízení k výrobě energie). Dále se zvýšil dovoz neželezných kovů a léčiv a farmaceutických výrobků. Obchodní bilance skončila schodkem 10,8 mld. Kč, tj. v porovnání s dubnem 2003 o 3,2 mld. Kč vyšším. Negativně byla ovlivněna obchodem s chemikáliemi (růst pasiva o 4,6 mld. Kč), polotovary a materiály a potravinami a živými zvířaty. Naopak se zlepšila bilance v obchodě se stroji a dopravními prostředky. Z teritoriálního hlediska se zhoršilo saldo obchodní bilance s Čínou, Japonskem, Ruskem a Koreou. K jejímu zlepšení došlo v obchodě se Spojenými státy, Thajskem, Tureckem, Maďarskem a Rakouskem. V dolarovém vyjádření rostl vývoz i dovoz rychleji a v eurech pomaleji v důsledku posílení kurzu koruny vůči dolaru a jejímu oslabení vůči euru. Sezónně očištěný vývoz byl meziměsíčně vyšší o 10,5 % a dovoz o 16,6 %.

V lednu až dubnu vzrostl meziročně vývoz o 15,5 % a dovoz o 15,1 %. Schodek zahraničního obchodu dosáhl 11,7 mld. Kč a při porovnání se stejným obdobím minulého roku se téměř nezměnil (pokles o 0,1 mld. Kč).


KVĚTEN 2004

Spotřebitelské ceny

Cenová hladina se v květnu meziměsíčně (tj. proti dubnu) zvýšila o 0,4 %. Ceny zboží se nezměnily, ceny služeb vzrostly o 1,3 %. Růst cen ovlivnilo zejména květnové zvýšení DPH u stravovacích služeb, služeb pro domácnost a služeb osobní péče, ve větší míře se projevilo také zvýšení spotřební daně u tabákových výrobků, které platí od ledna. Ceny pohonných hmot se zvýšily o 5,7 %, např. ceny benzínu Natural byly nejvyšší od září 2001. Naproti tomu vlivem snížení DPH poklesly ceny elektřiny, plynu a ceny telekomunikačních služeb. Ceny potravin klesly o 0,4 %. Meziroční vzestup cen o 2,7 % ovlivnilo zvýšení cen zboží o 1,2 % a cen služeb o 5,4 %. Zrychlení růstu se projevilo ve většině oddílů spotřebního koše, ceny stravovacích služeb byly meziročně vyšší o 7,0 %, ceny pohonných hmot o 11,0 %, ceny cigaret o 5,4 % a ceny služeb osobní péče o 18,2 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v květnu 1,2 % a zvyšovala se od prosince 2003 přibližně o 0,2 bodu za měsíc.

Nezaměstnanost

Míra registrované nezaměstnanosti (podle údajů MPSV) koncem května 2004 dosáhla 9,92 % (u mužů 8,63 % a u žen 11,56 %), naposledy byla pod deseti procenty v listopadu 2003. Proti předchozímu měsíci poklesla o 0,28 procentního bodu, avšak proti stejnému období předchozího roku stoupla o 0,48 procentního bodu. Na úřadech práce bylo evidováno koncem sledovaného měsíce 520,4 tisíce uchazečů a květnový pokles jejich počtu byl vyšší než před rokem. Snižoval se zejména počet nezaměstnaných mužů. Na konci května bylo o 23,7 tisíce uchazečů o zaměstnání více než před rokem, tento rozdíl se od února neustále snižuje. Počet volných pracovních míst se proti konci května 2003 zvýšil o 2,3 tisíce, o jedno pracovní místo se ucházel stejný počet osob jako ke konci května minulého roku (11,7).






  • cvyb061104.doc
  • Přílohy:
  • Tab. 1 DUBEN 2004 Průmysl, Stavebnictví
  • Tab. 2 DUBEN 2004 Zahraniční obchod, předběžné údaje, v běžných cenách
  • Tab. 3 KVĚTEN 2004 Index spotřebitelských cen
  • Tab. 4 KVĚTEN 2004 Nezaměstnanost
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 14.07.2004
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


Kontakt: Oddělení informačních služeb - ústředí, tel.: 274 056 789, e-mail: infoservis@czso.cz

  • Časové řady
  • Metodika