Vybrané ukazatele hospodářství - červenec 2004

Vybrané ukazatele hospodářství

10.09.2004
Kód: r-1101-04
 



Průmyslová produkce si udržuje čtvrtý měsíc vysoký růst, v červnu byla opět pozitivně ovlivněna vývozem. Vykázaný objem stavebních prací se již druhý měsíc meziročně snížil (jako kompenzace mimořádného dubnového zvýšení). Při výrazném růstu vývozu i dovozu skončila obchodní bilance aktivem.
Spotřebitelské ceny rostly v červenci rychleji než v předchozích měsících. Míra registrované nezaměstnanosti překročila v prvním prázdninovém měsíci desetiprocentní hranici, červencové zvýšení však bylo nižší naposledy v roce 1996.

ČERVEN A LEDEN AŽ ČERVEN 2004

Průmysl

Průmyslová produkce roste již čtvrtým měsícem o více než 10 %, v červnu byla meziročně vyšší o 15,1 % (po očištění od vlivu počtu pracovních dní o 12,8 %). Nejvíce stoupla produkce výrobků investiční povahy a výroba meziproduktů. V odvětvové struktuře se na vysoké dynamice růstu podílelo především odvětví výroby základních kovů, hutních a kovodělných výrobků, dále výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení a výroba dopravních prostředků a zařízení. Na druhé straně klesla těžba energetických surovin, výroba potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků a už tradičně výroba usní a výrobky z usní. Při meziměsíčním porovnání (tj. proti květnu 2004) se průmyslová produkce po sezónním očištění zvýšila o 1,7 %.

Tržby z průmyslové činnosti vzrostly meziročně ve stálých cenách o 14,9 % (po očištění od vlivu počtu pracovních dní o 12,5 %). Zvýšily se hlavně tržby z přímého vývozu, a to reálně o 22,9 % a jejich podíl na celkových tržbách (v b. c.) tvořil téměř polovinu. V podnicích pod zahraniční kontrolou byla dynamika růstu tržeb z průmyslové činnosti vyšší (činila meziročně 21,5 %), z nich tržby z přímého vývozu vzrostly o 25,3 %. Pokles počtu zaměstnanců v porovnání s loňským rokem se v průmyslu postupně zpomaluje, v červnu se jejich počet meziročně snížil o 6,6 tisíc, tj. o 0,6 %. Produktivita práce (tržby na jednoho zaměstnance) vzrostla o 15,5 %. Průměrná mzda dosáhla v červnu 17 583 Kč a byla nominálně o 7,1 % a reálně o 4,1 % vyšší než před rokem. Poloviční růst průměrné měsíční mzdy v porovnání s růstem produktivity práce vedl k poklesu jednotkových mzdových nákladů o 7,3 %.

V 1. pololetí 2004 se zvýšila průmyslová produkce proti stejnému období minulého roku o 10,8 % (očištěná od vlivu počtu pracovních dní o 9,7 %), z toho v 1. čtvrtletí o 9,0 % a ve 2. čtvrtletí o 12,6 %. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly v 1. pololetí o 11,2 % (očištěné od vlivu počtu pracovních dní o 10,0 %) a tržby z přímého vývozu o 15,9 %. Při poklesu zaměstnanosti v průmyslu o 1,1 % se průměrná nominální měsíční mzda zvýšila o 7,4 %, reálně o 4,8 %. Růst produktivity práce o 12,4 % byl doprovázen meziročním poklesem jednotkových mzdových nákladů o 4,4 %.

Stavebnictví

Červen byl druhým měsícem, kdy se meziročně stavební výroba ve stálých cenách snížila, a to o 2,9 %, po vyloučení vlivu počtu pracovních dní o 4,1 %. Po mimořádném zvýšení vykázaném v dubnu byl v dalších měsících pokles očekáván a podle orientačního propočtu ČSÚ byl vysoký dubnový růst již vyrovnán. Pokles stavební výroby v červnu se projevil ve všech velikostních skupinách stavebních firem a v celé struktuře stavebních prací, i když v různé intenzitě. Počet zaměstnanců se meziročně zvýšil o 4,4 % (v podnicích s 20 a více zaměstnanci). Jejich průměrná mzda činila v červnu 18 751 Kč, meziročně nominálně vzrostla o 8,4 %, reálně o 5,3 %.

Stavební výroba se v 1. pololetí 2004 meziročně zvýšila o 17,0 % (po očištění od vlivu počtu pracovních dní o 16,5 %), v tom v 1. čtvrtletí o 16,1 % a ve 2. čtvrtletí o 17,5 %. V podnicích s 20 a více zaměstnanci vzrostla produktivita práce o 13,0 %, průměrná mzda nominálně o 7,5 %, reálně o 4,9 %. Jednotkové mzdové náklady klesly v porovnání s 1. pololetím 2003 o 4,9 %.

Zahraniční obchod

Zahraniční obchod v červnu opět výrazně vzrostl, projevil se vliv působení nových administrativních i ekonomických faktorů po zapojení ČR do volného trhu v rámci EU. Vývoz se v běžných cenách meziročně zvýšil o 33,6 % a dovoz o 28,8 %. V dolarovém vyjádření rostl vývoz i dovoz rychleji a v eurech pomaleji v důsledku posílení kurzu koruny vůči dolaru a jejímu oslabení vůči euru. Vysoká dynamika růstu vývozu ovlivnila kladně výsledky obchodní bilance. Ta skončila ve sledovaném měsíci aktivem 0,9 mld. Kč (v červnu 2003 pasivem 3,4 mld. Kč). V obchodě se státy EU bylo dosaženo přebytku 17,7 mld. Kč, se státy mimo EU schodku 16,8 mld. Kč. Nejvíce se zlepšila obchodní bilance s díly a příslušenstvím motorových vozidel, telekomunikačními zařízeními, výpočetní technikou a osobními automobily, zhoršila se v obchodě s díly k výpočetní technice, elektrickými zařízeními a spotřebiči, s minerálními palivy a chemickými výrobky. Sezónně očištěný vývoz byl meziměsíčně nižší o 3,7 % a dovoz o 3,5 %.

V 1. pololetí vzrostl meziročně vývoz o 21,6 % a dovoz o 20,2 %. Schodek obchodní bilance dosáhl 11,7 mld. Kč a při porovnání se stejným obdobím minulého roku se snížil o 5,7 mld. Kč. V 1. čtvrtletí vzrostl vývoz o 12,3 % a dovoz o 11,2 %, ve 2. čtvrtletí o 30,7 %, resp. o 28,8 %. Schodek obchodní bilance dosáhl v 1. čtvrtletí 0,9 mld. Kč a v porovnání s předchozím rokem se snížil o 3,3 mld. Kč, ve 2. čtvrtletí byl schodek 10,8 mld. Kč při poklesu o 2,4 mld. Kč.


ČERVENEC 2004

Spotřebitelské ceny

Růst spotřebitelských cen zrychlil v červenci svoji dynamiku. Cenová hladina se meziměsíčně zvýšila o 0,4 %, tj. dvojnásobně v porovnání s červnem (růst o 0,2 %). Ceny zboží v průměru klesly o 0,5 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,6 %. Zvýšily se ceny v rekreačních a kulturních službách (sezónní zvýšení cen dovolených dosáhlo 17,5 %), ceny bydlení (úhrady v družstevních bytech a v bytech vlastníků) a ceny tabákových výrobků. Klesly ceny potravin a nealkoholických nápojů (zejména brambory, čerstvá zelenina a ovoce), ceny obuvi a oděvů a ceny pohonných hmot. Na meziročním vzestupu cen o 3,2 % se podílely hlavně ceny potravin, nealkoholických nápojů, alkoholických nápojů a tabáku, ceny jídel v restauracích a závodním stravování, ceny služeb pošt a telekomunikací, finanční služby a služby osobní péče. Úhrnem vzrostly ceny zboží o 1,6 % a ceny služeb o 5,9 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v červenci 1,7 %.

Nezaměstnanost

MPSV poprvé zveřejnilo míru registrované nezaměstnanosti podle nové metodiky, která harmonizuje s výpočty v zemích EU (metodika ILO používaná v Eurostatu). Podle ní koncem července 2004 dosáhla nezaměstnanost 9,2 % a na úřadech práce bylo evidováno 495,4 tisíce dosažitelných uchazečů o zaměstnání, tj. těch, kteří mohli bezprostředně nastoupit do práce. Podle původní metodiky byla míra registrované nezaměstnanosti 10,1 %. Vývoj nezaměstnanosti ovlivnil mj. nástup čerstvých absolventů škol, i když v menší míře než v minulých letech. Podíl absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých na celkové nezaměstnanosti činil 8,4 %, zatímco ve stejném období loňského roku 10,7 %. Počet volných pracovních míst se proti konci července 2003 zvýšil o téměř 2 tisíce a činil 45,7 tisíc. O jedno pracovní místo se ucházelo 11,6 nezaměstnaných osob, v loňském roce 11,9 osob.



  • cvyb081304.doc
  • Přílohy:
  • Tab. 1 ČERVEN - Průmysl, Stavebnictví
  • Tab. 2 ČERVEN - Zahraniční obchod, předběžné údaje, v běžných cenách
  • Tab. 3 ČERVENEC - Index spotřebitelských cen
  • Tab. 4 ČERVENEC - Nezaměstnanost
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 10.09.2004
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


Kontakt: Oddělení informačních služeb - ústředí, tel.: 274 056 789, e-mail: infoservis@czso.cz

  • Časové řady
  • Metodika