Charakteristika správního obvodu Litomyšl

 

Správní obvod Litomyšl leží ve střední části Pardubického kraje, na severu hraničí s obcemi Orlickoústecka, na východě sousedí s Českotřebovskem a Svitavskem. Z jižní strany je obklopen obcemi Poličska a na západě hraničí s Chrudimskem a Vysokomýtskem. Území Litomyšlska leží na 33 711 hektarech a zaujímá 7,5 % rozlohy kraje. Ve 35 obcích, které tvoří správní obvod, žilo k 31. 12. 2022 celkem 27 691 obyvatel (5,2 % obyvatelstva kraje). Hustota zalidnění 82,1 osob/km2 je výrazně pod krajským průměrem. V sídle správního obvodu – městě Litomyšl – které je zde jedinou obcí se statutem města, žije více než třetina obyvatel (37,7 %).

Podle výsledků Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 pracovalo 8,2 % ze všech zaměstnaných obyvatel regionu v zemědělství, což byl nejvyšší podíl mezi všemi patnácti správními obvody v kraji. Podíl nezaměstnaných osob (tj. dosažitelných uchazečů o zaměstnání na obyvatelstvu ve věku 15–64 let) se ke konci roku 2022 dostal v regionu na hodnotu 2,06 %, což byl čtvrtý nejnižší podíl mezi správními obvody v kraji. Úroveň vzdělanosti má Litomyšlsko jednu z nejvyšších v rámci kraje. Podle výsledků sčítání dosáhl podíl vysokoškolsky vzdělaných osob v regionu mezi patnáctiletými a staršími 14,0 % a byl třetí nejvyšší mezi správními obvody v kraji. Dále stojí za pozornost, že měl region podle výsledků Sčítání lidu 2021 větší než čtyřicetiprocentní zastoupení věřících na obyvatelstvu, které zodpovědělo dobrovolnou otázku náboženské víry (spolu se správními obvody Polička a Hlinsko nejvyšší zastoupení v kraji).

Litomyšlsko leží zčásti v rovinné krajině Loučenské tabule, částečně do regionu zasahuje také Svitavská pahorkatina. Nejvýznamnější historickou památkou je zámecký areál v Litomyšli, který byl v roce 1999 zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho atraktivitu zvýšila revitalizace zámeckého návrší (za přispění evropských fondů) včetně chrámu Nalezení sv. Kříže a Regionálního muzea (jeho revitalizace obsadila 1. místo v soutěži muzeí Gloria musaealis 2014 jako „muzejní počin roku“). Město je proslulé jako rodiště českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany, na jehož počest je zde každoročně pořádán operní festival. V roce 2022 proběhl již 64. ročník národního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Protipandemická opatření narušila v roce 2020 úspěšně se rozvíjející tradici „Lázní ducha“, jedinečného kulturního počinu v Litomyšli. V roce 2022 bylo pořádání této akce obnoveno. Turisty láká prohlídka téměř 500 metrů dlouhého litomyšlského náměstí s řadou renesančních i barokních domů. Kromě Regionálního muzea lze v Litomyšli navštívit i Portmoneum, dům vyzdobený unikátními kresbami Josefa Váchala. S historií je spjata i lokalita Růžový palouček s výskytem zvláštního druhu stepních růží u Morašic. K rozvoji turistiky přispívají rekreační možnosti obce Budislav, v jejímž sousedství se nachází oblast pískovcových skalních útvarů Toulovcovy a Městské Maštale. Nádherný výhled do okolí nabízí Toulovcova rozhledna na Jarošovském kopci. Mezi turisty a chalupáři jsou na Litomyšlsku oblíbené „samoobslužné občerstvovny“ (např. Močidlo v Lubné, Podlubníček v Horním Újezdě, Žíznivá studánka v Příluce), kde si příchozí mohou koupit nápoje a další občerstvení a zaplatí do kasičky, popř. mobilním telefonem pomocí QR kódu.