Vydaná stavební povolení v Královéhradeckém kraji a jeho okresech v 1.- 4. čtvrtletí 2014

 

V porovnání se stejným obdobím předchozího roku došlo k poklesu vydaných stavebních povolení v kraji i ve všech jeho okresech. Naopak meziroční nárůst hodnoty těchto staveb byl v kraji více než čtvrtinový a ze všech krajů nejrychlejší.

Za dvanáct měsíců roku 2014 vydaly stavební úřady Královéhradeckého kraje celkem 3 626 stavebních povolení v celkové orientační hodnotě staveb za 11 343 mil. Kč.

Z dlouhodobého hlediska to byl v Královéhradeckém kraji vůbec nejnižší počet vydaných stavebních povolení od roku 1994.

Proti stejnému období předchozího roku došlo k poklesu počtu vydaných stavebních povolené o 254 povolení, tj. o 6,5 %. Pokles zaznamenaly všechny okresy v kraji, absolutně i relativně nejvyšší snížení bylo v okrese Trutnov (o 130 povolení, tj. o 16,5 %).

Vydaná stavební povolení v Královéhradeckém kraji se podílela na celorepublikovém úhrnu 4,6 %, to byl mezi kraji třetí nejnižší podíl po kraji Karlovarském a Libereckém.

Více než polovina stavebních povolení v období 1.–4. čtvrtletí 2014 byla v kraji vydána na stavby budov, především na budovy bytové (34,4 %). Pětina stavebních povolení byla na stavby určené na ochranu životního prostředí a zhruba stejný podíl připadl na ostatní stavby (21,5 %).

Oproti stejnému období roku 2013 klesl počet vydaných stavebních povolení na stavby bytových (o 93) i nebytových budov (o 58). Podobně se snížily meziročně i počty vydaných stavebních povolení u staveb určených na ochranu životního prostředí (o 43) a na ostatní budovy (o 60).

Orientační hodnota staveb na něž byla vydána stavební povolení v 1.–4. čtvrtletí 2014 meziročně vzrostla v kraji více než o čtvrtinu (o 26,3 %, tj. o 2 359 mil. Kč) a mezi kraji to byl nejrychlejší nárůst. Celková orientační hodnota představovala 11 343 mil. Kč a mezi čtrnácti kraji to byla prostřední příčka.

Na celkové orientační hodnotě staveb, na které bylo za čtyři čtvrtletí roku 2014 vydáno stavební povolení, se podílely ze tří čtvrtin stavby budov, z jedné šestiny ostatní budovy a nejméně se proinvestovalo na stavby určené na ochranu životního prostředí (6,8 % z celkové hodnoty staveb).

V porovnání s rokem 2013 vzrostla hodnota staveb o 26,3 %, přičemž k nárůstu došlo jen u budov nebytových (o 32,1 %). U bytových budov došlo naopak k meziročnímu poklesu jejich hodnoty (o 39,7 %) a obdobně tomu bylo u ostatních typů staveb; hodnota budov určených na ochranu životního prostředí se snížila o 13,5 %, u ostatní budov o 7,4 %.

Průměrná hodnota na jedno stavební povolení představovala v Královéhradeckém kraji částku 3 128 tis. Kč a dosáhla mezi kraji třetí nejvyšší hodnoty, po Hl. městě Praze a Moravskoslezském kraji. Ve třech z pěti okresů Královéhradeckého kraje vzrostla meziročně průměrná hodnota připadající na jedno stavební povolení. Nejvíc v okrese Hradec Králové (o 78,8 % na 2 164 tis. Kč), naopak pokles zaznamenaly okresy Rychnov nad Kněžnou (o 7,6 %) a Jičín (o 0,4 %).

 

Více informací naleznete v časových řadách.