Nejčastější jména dětí narozených v lednu 2017 v Královéhradeckém kraji

 

Adéla a Jakub patří k nejčastějším jménům dívek a chlapců narozených v lednu letošního roku v Královéhradeckém kraji. Maminky a tatínkové novorozeňat se nejčastěji jmenovali Lucie a Jan.

Chlapci narození v lednu 2017 v Královéhradeckém kraji dostali nejčastěji jméno Jakub, na druhém místě byl Matěj, třetí místo obsadili shodně Tomáš a Filip. V celé ČR se na prvním místě umístil Jan, druhý byl Jakub a třetí Matyáš. Podobně jako v našem kraji zvítězil Jakub ještě v dalších čtyřech krajích. Ale suverénním vítězem v osmi krajích byl Jan. Pouze v Ústeckém kraji zvítězilo jiné jméno a to Petr.

Mezi nejoblíbenější dívčí jména novorozených dívek v kraji se nově zařadila Adéla, druhé a třetí místo patří shodně Elišce a Viktorii. V ČR byla nejoblíbenějším dívčím jménem v lednu 2017 opět Eliška, následovaná Terezou a Annou. Ze čtrnácti krajů zvítězila Adéla, podobně jako v našem kraji, jen v kraji Ústeckém. Ve čtyřech krajích patřilo vítězství Elišce, ale třeba v Hl. městě Praze nejvíc dívek narozených v lednu dostalo jméno Ema, na severu Moravy (v Olomouckém a Moravskoslezském kraji) zase Sofie.

Mezi rodiči letošních lednových novorozeňat byl v kraji mezi otci nejčastěji zastoupen Jan, následován Jiřím a Martinem. V rámci celé ČR patří prvenství také Janovi, druhé místo obsadil Petr a třetí byl Tomáš.

Maminky dětí narozených v lednu letošního roku v kraji se nejčastěji jmenovaly Lucie, další pořadí patřilo Petře a Kateřině. Lucie zvítězila i na celostátní úrovni a kromě našeho kraje to bylo nejčastější jméno maminek v dalších čtyřech krajích. V ČR bylo druhé nejčastější jméno Jana a třetí Petra.

Dětská jména se častěji dědí u chlapců než u dívek. V celé ČR pak jména Jan, Jakub, Lukáš a Tomáš patří mezi 10 nejoblíbenějších jmen jak mezi chlapci, tak mezi otci. U dívek naopak z první desítky dívčích jmen není ani jedno shodné s první desítkou nejčastějších jmen matek. Zděděné jméno má 15,3 % synů a 4,0 % dcer.

 

Kontakt:

Ing. Ivana Dušková

Krajská správa ČSÚ v Hradci Králové

e-mail: ivana.duskova@czso.cz

tel.: 495 762 316

 

Související informace:

Rodiče dětem nejčastěji dávají jméno Jan a Eliška

 

  • Nejčastější jména chlapců a dívek narozených v lednu 2017 podle krajů
  • Nejčastější jména otců a matek dětí narozených v lednu 2017 podle krajů