Rodiče dětem nejčastěji dávají jména Jan a Eliška

 

16. října 2017

Mezi dětmi narozenými v lednu bylo nejvíce Janů a Elišek. Rodiče dali svým potomkům 496 různých chlapeckých a 593 dívčích jmen.

Od roku 1999 sleduje Český statistický úřad křestní jména dětí narozených v lednu. „Stejně jako vloni byly i letos v lednu nejoblíbenějšími dívčími jmény Eliška, Tereza a Anna. U chlapců to byl Jan, Jakub a Matyáš,“ představuje letošní výsledky Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ. V historii sledování se na prvních třech místech střídala jména Jan, Jakub a Tomáš. Teprve letos jejich řady rozšířil Matyáš. U dívek se za tutéž dobu vystřídalo devět jmen.

Jan bylo nejoblíbenější dětské jméno v celkem deseti krajích. V dalších krajích zvítězil Jakub, Petr nebo Matyáš. U děvčat se na první místa dostalo osm různých jmen, nejčastěji Eliška a Tereza. V Karlovarském kraji se na předních místech umístila i Sára, která celkově skončila na 14. až 16. příčce. V Jihočeském kraji skončila druhá Kateřina, jež byla celkově 13.

„Kromě Honzíků a Elišek dali rodiče letos v lednu i několik zajímavých a neobvyklých jmen. U kluků bych zmínil jména jako César, Florián, Severín, Stig nebo Zlatan. Z holčičích jmen například Arwen, Róza, Saga nebo Ticiana,“ doplnil Tomáš Chrámecký z oddělení vnější komunikace ČSÚ.

Mezi otci bylo nejvíc Janů, Petrů a Tomášů. Matky se nejčastěji jmenovaly Lucie, Jana a Petra. Při porovnání žebříčků jmen rodičů a jejich dětí je vidět, že dědění jmen je výsadou mužů. Jan, Jakub, Lukáš a Tomáš jsou v top 10 u chlapců i otců. Naopak ani jedno jméno z první dvacítky dívčích jmen se nevyskytuje mezi dvaceti nejčastějšími jmény matek. Celkově má zděděné jméno 15,3 % synů a pouze 4,0 % dcer.

Statistiku dětských jmen prezentoval ČSÚ při příležitosti Evropského dne statistiky. Více informací naleznete zde: www.czso.cz/statsday2017.

 

Kontakt:
Tomáš Chrámecký
Odbor vnější komunikace ČSÚ
T 274 052 765 | M 737 280 892
E
tomas.chramecky@czso.cz  | Twitter @statistickyurad

 

  • csu_tk_jmena_tz.docx
  • Prezentace z tiskové konference
  • Tabulka s celkovým pořadím