Charakteristika SO ORP Vsetín

 

Největším správním obvodem Zlínského kraje je Vsetín. Z celkové rozlohy kraje zaujímá přibližně 17 %, počtem obyvatel se řadí na čtvrté místo. Průměrný věk obyvatel je pátý nejnižší v kraji. Tento správní obvod zahrnuje 32 obcí, z toho dvě mají status města a žije v nich přibližně 43 % obyvatel obvodu.
Leží při hranici se Slovenskou republikou v severovýchodní části Zlínského kraje. V rámci kraje sousedí na jihu se správním obvodem Valašské Klobouky, na západě s Bystřicí pod Hostýnem, Zlínem a Vizovicemi, na severu se správními obvody Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm. Na severu krátce hraničí s  Moravskoslezským krajem.
Povrch oblasti je převážně hornatý, většinu území pokrývají Vsetínské vrchy s nejvyšší horou Vysoká (1 024 m n. m.). Převládají zde rozsáhlé smrkové lesy, vyskytuje se vzácná a chráněná květena. Spolu s pohořím Javorníky, které se nachází v jihovýchodní části oblasti, vytvářejí přirozenou hranici se Slovenskem. Na západě sem zasahují svými výběžky Vizovická vrchovina a Hostýnské vrchy. V tomto správním obvodu je nejvyšší podíl lesní půdy, přes 60 %.
Sídlem správního obvodu je město Vsetín, ve kterém žije necelých 40 % obyvatel oblasti. Dominantou města je renesanční zámek, nyní muzeum. Mezi další památky patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, bývalý panský dvůr a šenk tzv. Maštaliska nebo budovy staré a nové radnice.
Druhým městem je Karolinka, město se sklářskou tradicí. Každoročně se v něm koná Sklářský jarmark, spojený s doprovodným kulturním programem.
Příznivé klimatické podmínky, které poskytují slunná a teplá léta, dlouhé podzimy a zimy bohaté na sníh, umožňují široké využití horských oblastí k turistice a rekreaci po celý rok. Území nabízí množství značených turistických tras, jsou zde ideální podmínky pro cykloturistiku a lyžování.
Rozkládá se zde chráněná krajinná oblast Beskydy. V ní se nachází národní přírodní rezervace Pulčín-Hradisko s Pulčínskými skalami, největším skalním městem v pískovcích moravské části Karpat. V zimním období se v rezervaci tvoří ledopády proslulé svou barevností. Přírodní památkou je horolezci využívaná skalní stěna Čertovy skály nedaleko Lidečka. Dalšími přírodními památkami jsou Vachalka, Smradlavá či Dubcová, ve kterých se vyskytují vzácné rostliny i živočichové. Přírodní památka Lačnov s výskytem přísně chráněného šafránu bělokvětého se považuje za nejbohatší lokalitu této rostliny v Česku.
Oblast patří do národopisné oblasti Valašsko s typickým folklórem, který dnes uchovávají taneční a pěvecké soubory.