Sčítání v Moravskoslezském kraji: Nejaktivnější je Vřesina

 

12. dubna 2021

Od začátku sčítání obdržel Český statistický úřad přes 2,6 milionu elektronických sčítacích formulářů. V Moravskoslezském kraji je nejaktivnější obec Vřesina z okresu Opava.

Sčítání běží přes dva týdny, sečtených máme více než 5 milionů osob a já bych jim všem chtěla poděkovat, že využily možnost sečtení se online. Všichni mají stále možnost využít elektronický formulář a sečíst celou domácnost, stejně jako pomoci se sečtením těm, kteří si na to sami netroufají. Od soboty bude navíc možnost sečíst se prostřednictvím listinného sčítacího formuláře,“ uvádí Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně ČSÚ.  

Z údajů o počtu odeslaných elektronických sčítacích formulářů na 100 bytů za každou obec si lze udělat obrázek, jak to v kraji vypadá z hlediska zapojení jednotlivých obcí do sčítání. Mezi nejaktivnější obce v rámci Moravskoslezského kraje patří Vřesina, Horní Lhota a Komorní Lhotka. Na opačné straně žebříčku pak jsou Slezské Pavlovice, Dlouhá Stráň a Rusín.

Sčítání 2021 probíhá do 11. května. Od 17. dubna začnou sčítací komisaři roznášet listinné formuláře do domácností, které se nesečetly online, a to v předem oznámených termínech. Z důvodu ochrany zdraví a s ohledem na současnou situaci s covid-19 budou komisaři předávat formuláře před domem. Ti, kdo se do té doby nesečtou, si tak budou moci vybrat, zda vyplní elektronický formulář či využijí jeho listinnou formu. ČSÚ doporučuje využívat elektronický formulář, neboť jeho vyplnění je snadné, rychlé a zcela bezkontaktní, z epidemického hlediska tak naprosto bezrizikové.

TOP 10 nejaktivnějších obcí v kraji

Obec

Okres

Odeslané formuláře
na 100 bytů

Vřesina

Opava

61,2

Horní Lhota

Ostrava-město

61,1

Komorní Lhotka

Frýdek-Místek

60,0

Ostrava

Ostrava-město

55,2

Moravskoslezský Kočov

Bruntál

54,8

Dětmarovice

Karviná

54,7

Žabeň

Frýdek-Místek

54,5

Orlová

Karviná

54,4

Dolní Domaslavice

Frýdek-Místek

54,2

Sviadnov

Frýdek-Místek

53,9

Pozn.: Za jeden byt je možné odeslat více než jeden formulář, uvedený ukazatel tak nepředstavuje podíl sečtených bytů v dané obci.

Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

  • csu_tz210412_nejaktivnejsi_je_vresina.docx
  • Tab. Aktivita obcí - Moravskoslezský kraj