Zkušební sčítání

Zkušební sčítání je součástí příprav na Sčítání 2021. Oslovili jsme 25 tisíc domácností na různých místech republiky s prosbou o zkušební vyplnění sčítacích formulářů. Pokud mezi oslovené patříte i vy, prosím, nezapomeňte se sečíst.

Zkušební sčítání
Zkušební sčítání 2020

1. září začíná zkušební sčítání. Jeho cílem je vyzkoušet veškeré postupy, které jsou navrženy pro reálné sčítání na jaře příštího roku. Český statistický úřad v něm osloví 25 tisíc domácností z 97 obcí.

Zkušební sčítání bude probíhat do 22. října 2020. Domácnosti se při něm mohou sečíst dvěma způsoby – buď online, nebo prostřednictvím tištěného formuláře.

Online přes internet se mohou sečíst od 14. do 20. září 2020 přes elektronický sčítací formulář nebo mobilní aplikaci. Výhodou online sčítání je, že respondenti nemusí nikam chodit a ušetří svůj čas. Mohou se sečíst odkudkoli bez nutnosti čekání na sčítacího komisaře nebo návštěvy kontaktního místa sčítání. Elektronický formulář je návodný a uživatelsky přívětivý. Mobilní aplikaci pod názvem Sčítání2021 naleznete v Google Play i App Store.

Jak se sečíst přes internet?

Zde naleznete otázky a odpovědi ke zkušebnímu online sčítání.

Domácnosti, které se nesečtou online, kontaktuje sčítací komisař s papírovým sčítacím formulářem. Pokusí se je doručit a vyzvednout vždy ve dvou pevně stanovených termínech od 28. září do 22. října 2020. Formulář je možné také vyzvednout a odevzdat na kontaktních místech sčítání, a to na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu.

Harmonogram zkušebního sčítání 2020
01.09. – 10.09. roznos informačních letáků do domácností
14.09. – 20.09. online sčítání
28.09. – 07.10. distribuce papírových formulářů
08.10. – 22.10. sběr papírových formulářů

Zapojení domácností do zkušebního sčítání je dobrovolné. Jejich účast je však velmi důležitá. Může totiž ovlivnit, jak bude vypadat reálné sčítání v roce 2021.

Potřebujete více informací?

Informace o průběhu zkušebního sčítání, konkrétních termínech distribuce a sběru sčítacích formulářů, vám do poštovních schránek doručí sčítací komisaři.

Podívejte se na nejčastější otázky a odpovědi ke zkušebnímu sčítání.

Seznam 97 obcí, kde budou vybrané domácnosti oslovovány.

Zavolejte na infolinku 274 056 789.

Napište na e-mail dotazy@scitani.cz.