Pozná komisař, že jsem se už sečetl online?

Nelze garantovat, že komisař nezazvoní i na domácnost, která se již sečetla online, a to zejména tam, kde na zvoncích nejsou uvedena jména vlastníků bytů a kde tak nebudou mít komisaři možnost poznat, který zvonek patří ke kterému bytu. Prosíme vás proto o pochopení. Pokud listinný formulář nechcete, protože se stále plánujete sečíst online, nebo jste se už online sečetli, na komisaře čekat nemusíte. Všichni máme povinnost se sečíst, ale jakým způsobem to uděláme, je pouze na vás. Úlohou sčítacího komisaře je doručit listinné sčítací formuláře do těch domácností, které se nesečetly online a které na formulář čekají.

Podrobnější zdůvodnění: Distribuce listinných sčítacích formulářů je plánována na základě dat o nesečtených bytech z online sčítání, která jsou aktualizována s jednodenním zpožděním. I kvůli paralelnímu průběhu online i listinného sčítání se může stát, že se některé domácnosti sečtou online již před příchodem sčítacího komisaře.
Sčítací komisaři mají při pochůzkách seznamy bytů se jmény vlastníků, které jsou veřejně dostupné v katastru nemovitostí. Tyto seznamy nejsou k dispozici za všechny domy (např. za bytová družstva). Část bytů v domech proto byla pro účely sčítání očíslována během přípravy projektu. V těchto seznamech budou vždy o půlnoci automaticky označeny byty sečtené online (z důvodu ochrany osobních údajů bez jmen konkrétních sečtených osob).
V případě, že budou jména nebo čísla na zvoncích odpovídat seznamu použitému pro označení bytů v online formuláři, nebude na ně sčítací komisař zvonit. Zazvoní pouze na byty, které nebyly sečteny online (a tedy ani takto označeny). To se týká především rodinných a části bytových domů, u kterých jsou seznamy bytů k dispozici. Pokud má dům v katastru evidovány dva byty, ale je ve skutečnosti obýván pouze jednou domácností a tato se sečetla online, stále bude zahrnut do pochůzek komisařů. V opačném případě by mohla část obyvatel podobných domů obývaných dvěma bytovými domácnostmi přijít o možnost převzít si od komisaře listinný formulář.
Podle původního předpokladu měli komisaři před zahájením online sčítání při mapování bytů projít všechny bytové domy, aby se v nich dokázali zorientovat a byli následně schopni lépe spárovat jmenovky na zvoncích domů se seznamem bytů. Na základě protiepidemických požadavků ČSÚ rozhodl, že komisaři do domů vcházet nebudou, a to ani při mapování bytů (které proběhlo pouze v omezené míře dle informací na venkovních zvoncích), ani při samotném roznosu sčítacích formulářů.

 

Pozná komisař, že jsem se už sečetl online?