Průmyslová produkce meziročně vzrostla

 

7. října 2015

Průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 6,3 %. Zvýšila se i hodnota nových průmyslových zakázek. Ukazují to nejnovější čísla Českého statistického úřadu. Průmysl se vloni podílel na tvorbě hrubé přidané hodnoty 32,4 % s celkovou zaměstnaností 1,5 miliónu osob.

„Českému průmyslu se dařilo i v srpnu. Meziroční růsty průmyslové produkce zaznamenáváme prakticky už dva roky. Průmyslovým podnikům také ve srovnání s loňským srpnem přibylo více nových zakázek. Více je jich hlavně ze zahraničí,“ uvedla Veronika Doležalová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ s tím, že k růstu produkce i zakázek tradičně nejvíce přispěla výroba motorových vozidel.

Na toto téma se dnes v Českém statistickém úřadu také konala přednáška. Představili se na ní Dagmar Kuchtová a Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy ČR, kteří hovořili o podnikatelském prostředí a využívání statistických informací. „Statistická data deklarují význam českého průmyslu v ekonomice. Údajů, které Český statistický úřad publikuje, často využíváme a vycházíme z nich v našich argumentech i jednáních,“ uvedla Dagmar Kuchtová, generální ředitelka Svazu a také nová členka České statistické rady. Zároveň připomněla, že rok 2015 je Rokem průmyslu a technického vzdělávání. Cílem tohoto projektu je zlepšit přístup mládeže k technickým a přírodovědným oborům jako k perspektivním oblastem.

Tuzemská průmyslová produkce podle dat ČSÚ od ledna do srpna 2015 vzrostla meziročně o 5,3 %. Česko patří mezi země Evropské unie, kde průmysl letos prozatím rostl nejrychleji.

Více informací naleznete zde: Průmysl - srpen 2015 a Českému průmyslu se daří.

 

Kontakty:
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
tel.: 274 052 317
GSM: 778 727 232
e-mail: petra.bacova@czso.cz

  • ČSÚ-TZ 151007-Průmyslová produkce meziročně vzrostla.doc