Českému průmyslu se daří

 

7. září 2015

Tuzemská průmyslová produkce od ledna do července vzrostla meziročně o 5,0 %. Česko tak patří mezi pět členských zemí Evropské unie, v nichž průmysl letos roste nejrychleji. Tahounem zůstává automobilový průmysl. Naopak nejméně se daří těžbě a dobývání. Příznivý vývoj se odráží i v pozvolně se zvyšující zaměstnanosti v průmyslu.

„Na konci loňského roku průmysl překonal předkrizovou úroveň ze začátku roku 2008 a nadále roste. V červenci 2015 se průmyslová produkce meziročně zvýšila o 4,6 %,“ sdělil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Průmysl hraje v české ekonomice významnou roli. Vloni dosáhl jeho podíl na tvorbě hrubé přidané hodnoty 32,4 %, s celkovou zaměstnaností 1,5 miliónu osob.

Z pohledu Evropské unie však není váha českého průmyslu zásadní. Česko se podle přidané hodnoty řadí na 11. místo žebříčku členských zemí s 2% podílem na celkové průmyslové produkci EU28. Mezi klíčové země ovlivňující vývoj průmyslu v Evropě patří s téměř 30% podílem Německo, s odstupem následují Velká Británie, Itálie a Francie. „Českou republiku ovšem lze označit za ‚nejprůmyslovější‘ zemi Evropy, jelikož podíl průmyslu na podnikové ekonomice je tu nejvyšší ze všech zemí EU. Více než polovina produkce jde na export,“ uvedla Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Mezi klíčová odvětví českého průmyslu patří z pohledu váhy výroba motorových vozidel, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba strojů a zařízení. Podíl těchto tří odvětví na tvorbě přidané hodnoty a zaměstnanosti v průmyslu se stabilně pohybuje kolem 30 %. „Z dlouhodobého hlediska se nejvíce daří právě výrobě motorových vozidel. Za posledních deset let se výroba aut u nás zdvojnásobila. Podle předběžných údajů zde bylo v loňském roce vyrobeno téměř 1,25 miliónu kusů automobilů,“ doplnila Veronika Doležalová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ s tím, že roste i výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, tj. zejména kolejových vozidel. Naopak v dlouhodobém útlumu je výroba oděvů a těžba černého a hnědého uhlí, která od roku 2005 klesla o 15 miliónů tun.

Statistika nových průmyslových zakázek zatím vyznívá pro průmysl příznivě. Nových zakázek přibývá jak z tuzemska, tak ze zahraničí. Od počátku letošního roku vzrostly zakázky průmyslovým podnikům ve vybraných odvětvích o 6,5 %.

 

Kontakty:

Radek Matějka
ředitel odboru statistiky průmyslu,
stavebnictví a energetiky ČSÚ
Tel.: 274 052 894
E-mail: radek.matejka@czso.cz

Veronika Doležalová
vedoucí oddělení statistiky
průmyslu ČSÚ
Tel.: 274 054 286
E-mail: veronika.dolezalova@czso.cz

 

  • ČSÚ TK Průmysl TZ.docx
  • Prezentace z tiskové konference