Stanovení zpravodajské povinnosti

 

Nejrůznější statistiky vytvářejí jak mnohé státní orgány, tak i soukromé instituce. Rozdíl mezi nimi je především v tom, že pro některé statistiky se vyžaduje poskytování údajů podle příslušných právních předpisů jako tzv. plnění zpravodajské povinnosti, zatímco pro ostatní statistiky se mohou informace sbírat jen na základě dobrovolného poskytnutí údajů.

Stanovit zpravodajskou povinnost ze zákona mohou zpravidla jen orgány státní správy. Státní statistická služba, to jsou Český statistický úřad a pracoviště státní statistické služby ministerstev a případně dalších ústředních úřadů státní správy, stanovuje zpravodajskou povinnost na základě §10 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů.

Podle tohoto zákona lze stanovit zpravodajskou povinnost ekonomickým subjektům, nikoliv však obyvatelstvu, kde tak může učinit jen zvláštní zákon. Pro stanovení zpravodajské povinnosti dle tohoto zákona musí vydat Český statistický úřad před začátkem každého kalendářního roku ve Sbírce zákonů ČR vyhlášku o Programu statistických zjišťování na příslušný rok, ve které musí uvést seznam všech statistických zjišťování prováděných ČSÚ a resortními pracovišti státní statistické služby. U každého statistického zjišťování je uveden účel zjišťování a jeho obsah, okruh zpravodajských jednotek, způsob statistického zjišťování, periodicita a lhůty k poskytnutí údajů, tj. lhůty pro splnění zpravodajské povinnosti. Konkrétní zpravodajská povinnost pro určitý ekonomický subjekt vznikne tehdy, když je - zpravidla písemně - vyzván k vyplnění příslušných výkazů či dotazníků statistických zjišťování. Dle zákona musí zpravodajská jednotka poskytnout požadované údaje na vlastní náklady a pracoviště státní statistické správy má ze zákona povinnost tyto individuální údaje zpravodajských jednotek ochránit před jejich zneužitím. Nedodržování zpravodajské povinnosti i porušení ochrany individuálních dat je z uvedeného zákona možné postihnout poměrně přísnými finančními postihy.