Ve čtyřech obcích mají nová zastupitelstva

 

1. dubna 2018

Čtyři obce si v sobotu zvolily nová zastupitelstva. Mandát získalo 15 mužů a 11 žen. Průměrný věk zastupitelů je 44,5 let. O výsledcích rozhodlo 67,6 % voličů.

Jako první sečetla výsledky okrsková volební komise v Zádubu-Závišíně na Chebsku, a to v sobotu ve 22:55 hodin. Volby se v této obci naposledy konaly vloni v srpnu, zastupitelstvo se však znovu rozpadlo. Tři mandáty tentokrát obdrželo uskupení SOUSEDÉ 2014, dva mandáty "Jsme tu pro Vás", po jednom mandátu NAŠE OBEC a také JSME JEDNA OBEC.

„Vůbec nejvyšší volební účast na úrovni 72,1 % byla ve Lhotsku na Zlínsku. V pětičlenném zastupitelstvu usednou čtyři zástupci uskupení Změna pro Lhotsko a jeden reprezentant NEZÁVISLÝCH LHOCANŮ. V této obci uspěla vůbec nejmladší sestava v rámci sobotních voleb. Průměrný věk zastupitelů je 39,2 let,“ popsala místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

70,7 % voličů přišlo hlasovat v Konojedech v okrese Praha-východ. Tři křesla v sedmičlenném zastupitelstvu získalo uskupení Sdružení rodáků Konojed, dvě Dobromysl Konojedy a rovněž dvě Spokojenější Konojedy 2018.

V komunálních volbách v Pískové Lhotě na Nymbursku se nejvíce dařilo uskupením Občané a Pro lepší obec, která získala shodně po dvou mandátech. Po jednom mandátu obdržela sdružení PRO ROZVOJ A LEPŠÍ TVÁŘ OBCE, LIST pro Pískovku-LiST a SLUŽBA VEŘEJNOSTI !. V Pískové Lhotě bude mít nové zastupitelstvo nejvíce žen ve srovnání s ostatními zastupitelstvy, o kterých voliči v sobotu rozhodovali. Bude jich pět v celkem sedmičlenném zastupitelstvu.

Výsledky jsou dostupné na webu www.volby.cz. V úterý 3. dubna je ČSÚ předloží Státní volební komisi.

Další volby jsou vyhlášeny na 18. a 19. května. Jedná se o doplňovací volby do Senátu ve volebním obvodu č. 78 Zlín. Příští komunální volby se budou konat až v řádném termínu na podzim tohoto roku.

 

 Kontakt
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 778 727 232
E
petra.bacova@czso.cz | Twitter @statistickyurad

  • csu-tz180401-ve_ctyrech_obcich_maji_nova_zastupitelstva.docx
  • Vyjádření místopředsedkyně ČSÚ Evy Krumpové
    (soubor mp3)