Reakce ČSÚ na článek v HN dne 9.2.2006 „Inflace vyskočila vinou dražší elektřiny a plynu“

 


10.února 2006

Reakce ČSÚ na článek v HN dne 9.2.2006 „Inflace vyskočila vinou dražší elektřiny a plynu“

V článku Aleše Tůmy se mj.uvádí že: „…Ceny potravin tento měsíc připravily taškařici…., jak zde tvrdí David Navrátil z České spořitelny. Týdenní šetření statistického úřadu totiž ukázalo výrazné zlevnění rostlinných tuků…“.

Od ledna 2006 ČSÚ optimalizoval systém spotřebitelských cen využívající ceny zjišťované v týdenním šetření pro měsíční zpracování. Proto bylo nutné přizpůsobit i obsahovou náplň položek v týdenním šetření měsíčnímu zjišťování.
Týkalo se to především položky „rostlinné máslo“, která do konce roku 2005 zahrnovala v týdenním šetření pouze ceny rostlinného másla RAMA, zatímco ve spotřebním koši pro výpočet inflace byly šetřeny ceny i jiných druhů rostlinného másla. Cílem bylo podchytit cenový vývoj co největší šíře výrobků.
Tato změna neměla vliv na lednový vývoj inflace, protože v prosinci i v lednu byla obsahová náplň výše uvedené položky srovnatelná. Metodicky nebyla přímo srovnatelná s cenou posledního týdenního šetření v roce 2005 pouze cena prvního týdenního šetření v lednu 2006.
Pro index spotřebitelských cen je striktně aplikováno kvalitativní očišťování a inflace tak vyjadřuje pouze čistý cenový vývoj. Na druhé straně ceny týdenního šetření jsou průměrem zjištěných cen vybraných položek v daném týdnu a hodnota tohoto průměru závisí v čase nejenom na cenovém vývoji, ale i na změně kvality nebo značky podle vývoje na trhu. Případně vytvořený cenový index potom není kvalitativně očištěný. Proto nelze z cen týdenního šetření vždy spolehlivě usuzovat na vývoj odpovídajících cenových indexů užitých v inflaci.


Tiskový referát
Kanceláře předsedy ČSÚ