9.2.2006 Inflace vyskočila vinou dražší elektřiny a plynu

 

9.2.2006 Inflace vyskočila vinou dražší elektřiny a plynu
Hospodářské noviny: Aleš Tůma

Zdražování znovu nabralo tempo. Spotřebitelské ceny v lednu stouply o 1,4 procenta - více, než většina odborníků čekala. Oznámil to včera Český statistický úřad.
V meziročním srovnání se ceny zvýšily o 2,9 procenta, nejvíce za posledních čtrnáct měsíců.
Oproti konci roku tak inflace výrazně zrychlila. Do hry se totiž vložily regulované ceny. Elektřina jednorázově podražila o devět procent, zemní plyn o 4,8 procenta. »Kromě regulovaných cen se v inflaci projevily tradiční sezónní výkyvy a obvyklé lednové přeceňování,« komentoval nejnovější údaje Tomáš Holub, ředitel měnové a statistické sekce ČNB. Meziroční inflace byla jen o desetinu procentního boru nad předpovědí ČNB, dodal.
Díky výprodejům zlevnily oblečení a obuv. Už čtvrtý měsíc v řadě pak pokračoval pokles cen pohonných hmot.
Naopak teplo a teplá voda podražily za jediný měsíc o 6,3 procenta, více lidé zaplatili i za vodné a stočné. Mírně podražily zimní dovolené.
Zdražily i potraviny. Právě ty ukázaly, že index spotřebitelských cen má svoje úskalí.
»Ceny potravin tento měsíc připravily taškařici,« říká David Navrátil z České spořitelny. Týdenní šetření statistického úřadu totiž ukázalo výrazné zlevnění rostlinných tuků. »To by i přes malou váhu ve spotřebním koši zahýbalo celkovou inflací,« dodává Navrátil. Část analytiků proto podle něj předpovídala pomalejší celkové zdražování.
Dotazem na úřadě ovšem ekonomové zjistili, že se pouze změnila metodika - statistici začali sledovat kromě dosavadní Ramy i jiné tuky, aniž by na to někoho upozornili. Pokles cen tak byl pouze zdánlivý.
Pokud ale celý index spotřebitelských cen podává věrný obrázek o ekonomice, pak se jen potvrzuje, že Česku žádné výrazné inflační tlaky nehrozí, shodují se ekonomové.
V nejbližších měsících bude zdražování pod třemi procenty, ve druhé polovině roku by inflace měla opět začít výrazně zpomalovat, předpovídá Jana Steckerová, analytička ING Wholesale Banking. Stejně jako dosud se na tom podepíše silná koruna, která zlevňuje dovážené zboží, dodává analytička. Jaký bude dopad inflace na politiku České národní banky? »Lednová inflace blízko tří procent je z hlediska měnové politiky neutrální,« soudí Miroslav Plojhar, hlavní ekonom pražské Citibank. Energiemi hnaný skok cen nemění nic na tom, že česká ekonomika je nízkoinflační, souhlasí Plojhar s ostatními ekonomy.
V závěru loňského roku zdražování polevilo, a proto se vyrojily spekulace, že ČNB by mohla úroky dokonce snížit. Nová čísla to ale nenaznačují. »Snižování úroků není pravděpodobné ani s ohledem na jejich pravděpodobný růst v eurozóně,« dodává Plojhar. Jana Steckerová ovšem předpovídá, že pro rozhodování centrální banky o sazbách bude důležitý kurs koruny. Pokud se během celého měsíce udrží pod 28,50 koruny za euro, připadá snížení úroků v úvahu, domnívá se Steckerová.