Prezident vyzdvihl význam práce statistiků

 


7. 10. 2014

Prezident republiky Miloš Zeman dnes navštívil Český statistický úřad. V doprovodu předsedkyně Ivy Ritschelové se mimo jiné seznámil s přípravami na zpracování a zveřejnění výsledků komunálních a senátních voleb. Od roku 2004, kdy ČSÚ po povodních přesídlil do moderní budovy v Praze 10, se jedná o druhou návštěvu hlavy státu v centrále statistiků.

"Statistiky, a nejen je, čeká v případě komunálních voleb velice namáhavá práce. Velmi jsem ocenil možnost navštívit místo, kde se finální zpracování odehrává a rád jsem se seznámil i s konkrétními lidmi, na kterých bude o volebním víkendu ležet veliká zodpovědnost," uvedl Miloš Zeman.

Prezident se na jednání s vedením úřadu a odbornými pracovníky zajímal zejména o otázku zabezpečení počítačové a datové sítě, nezávislost zpracování a rovněž o náročnost zpracování výsledků tohoto typu voleb, a to pro okrskové volební komise i pro zaměstnance ČSÚ. Pozastavil nad složitou podobou hlasovacího lístku pro volby do zastupitelstva hlavního města Prahy, nicméně kvitoval skutečnost, že město zůstává jedním volebním obvodem.

Přímo ve volebním zpracovatelském sále prezident po krátké prezentaci odborníků ČSÚ zhlédl průběh části poslední předvolební celoplošné zkoušky systému sběru a přenosu dat z volebních pracovišť a zpracování výsledků voleb. „Pan prezident mohl v přímém přenosu sledovat zátěžové testy, do kterých bylo zapojeno celkem 506 přebíracích míst v celé zemi. Tato zkouška dopadla dobře a jsem přesvědčena, že naši pracovníci prokázali dobrou připravenost,“ uvedla po ukončení testů předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Po následné exkurzi v centrálním výpočetním středisku pak prezident republiky jednal s předsedkyní Ivou Ritschelovou o současných tématech české a evropské oficiální statistiky. Kromě již zmiňované volební problematiky byla tématem rozhovoru i aktuální ekonomická data prezentovaná ČSÚ či otázka revize národního účetnictví podle nového celoevropského standardu ESA 2010.

Český statistický úřad provádí testování systémů pravidelně. Před letošními komunálními a senátními volbami tomu tak bylo, kromě dnešní poslední zkoušky, i 18. a 30. září. V rámci zkoušek byla testována funkčnost programového vybavení, kvalita hardwarového zajištění, bezchybnost zpracování volebních výsledků a bezpečnost celého volebního systému, včetně komunikace mezi přebíracími místy a ústředím ČSÚ. Správnost programového vybavení je testována na zkušebním příkladu. Významnou částí dnešní zkoušky byly zátěžové testy, které prověřily zejména odolnost systému v situaci, kdy do něj v krátkém časovém intervalu vstupuje velký objem dat.
Stejně jako v předchozích volbách je ke sledování výsledků voleb pro veřejnost určen server www.volby.cz a www.volbyhned.cz (vybrané základní výsledky). Čas zveřejnění konečných výsledků bude záležet především na práci okrskových volebních komisí, na jejich rychlosti a bezchybnosti. Dle zkušeností z předcházejících komunálních voleb by měla být většina dat zpracována do sobotní 21. hodiny. Konečné výsledky můžeme ale očekávat až během nedělního rána.


Kontakt:
Mgr. Jan Cieslar
Tiskový mluvčí ČSÚ
GSM: 724 800 157
E-mail: jan.cieslar@czso.czI. Ritschelová a R. Hindls předávají ocenění J. Segerovi

I. Ritschelová a R. Hindls předávají ocenění J. Segerovi

I. Ritschelová a R. Hindls předávají dekret a porcelánovou plastiku J. Segerovi

prof. Jan Seger


  • ČSÚ TZ 141007 Návštěva M. Zemana.docx
  • Volby - prezentace pro prezidenta republiky