Nejoblíbenější jména v Praze – leden 2019

 

21.10.2019

Nejčastější jména novorozených dětí v Praze byla v lednu 2019 Eliška a Jakub.

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad již od roku 1999. Nejoblíbenější dívčí jména v Praze byla letos v lednu Eliška, Viktorie a Tereza. Oproti loňsku se tak oblíbenost zcela proměnila (Anna, Ema, Eliška). V Česku je dívčí jméno Eliška nejoblíbenějším jménem nepřetržitě již od roku 2015. Nejinak tomu bylo letos i v 9 krajích Česka (včetně Prahy). Naopak Tereza, která převládala v první dekádě 21. století, byla letos v Česku až na 4. místě, a v žádném kraji se neumístila na prvním místě. Viktorie byla nejoblíbenějším jménem v Jihočeském a Královéhradeckém kraji, a celkově skončila na 6. místě.

 

Nejoblíbenější jména chlapců narozených v Praze byla letos v lednu Jakub, Jan a Filip. První dvě pozice tak zůstaly stejné, jako v loňském roce, i jako v celém Česku. Jméno Jakub je nejoblíbenějším jménem jak v celém Česku, tak i v 9 krajích republiky včetně Prahy. Druhý Jan zvítězil jen ve dvou krajích. Loňského třetího Matěje letos v Praze vystřídal Filip, který se v rámci Česka umístil až na 6. místě.

 

Jména rodičů zůstávají od roku 2018 neměnná. Matky novorozených dětí se nejčastěji jmenovali Kateřina, Jana a Lucie, otcové pak Jan, Petr a Tomáš.

Kontakt:

Mgr. Lada Lebdušková

Oddělení informačních služeb

Tel.: 274 054 163

E-mail: lada.lebduskova@czso.cz

 

 

  • Celý text ve formátu .pdf