Životní podmínky 2013

 

20. 2. 2013

Od 23. února zahájí Český statistický úřad (ČSÚ) další ročník pravidelného šetření o příjmech a životních podmínkách domácností v ČR - „Životní podmínky 2013“. Sběr dat potrvá do 12. května letošního roku.

Obdobná zjišťování povinně organizují všechny členské státy EU, a to v rámci programu EU-SILC (European Union - Statistics on Income and Living Conditions). Hlavním smyslem šetření je dlouhodobě získávat srovnatelná data o sociální situaci obyvatel evropských zemí. Na národní úrovni se pak výsledky využívají pro cílené nastavení sociální politiky státu a k hodnocení jejího dopadu na životní úroveň občanů.

Šetření je organizováno v podobě tzv. rotačního panelu. Vybrané domácnosti jsou opakovaně navštěvovány v ročním intervalu po dobu čtyř let, přičemž každoročně se jich zhruba jedna čtvrtina obmění. Do letošního šetření je tak na celém území České republiky zahrnuto 6 527 domácností z předchozích tří let. Nově budou letos navštíveny domácnosti v dalších 3 600 náhodně vybraných bytech.

Český statistický úřad důsledně dbá na ochranu poskytnutých údajů. „Ve všech etapách šetření i zpracování jsou zúčastnění pracovníci ČSÚ vázáni mlčenlivostí podle přísných požadavků zákonů o státní statistické službě a o ochraně osobních údajů. Výstupem šetření jsou zcela anonymizované soubory dat, které neumožňují identifikovat individuální údaje týkající se konkrétní domácnosti či osoby,“ uvádí vedoucí oddělení sociálních šetření Jaromír Kalmus. Originály vyplněných dotazníků budou navíc skartovány.

Dotazníky vyplní s obyvateli vybraného bytu tazatel, který je povinen se prokázat při návštěvě domácnosti průkazem tazatele nebo průkazem zaměstnance ČSÚ a na požádání předloží také svůj občanský průkaz. Na každé Krajské správě ČSÚ (viz www.czso.cz) je pak kontaktní pracovník, u něhož lze oprávněnost konkrétní návštěvy ověřit a získat i další informace o tomto statistickém zjišťování. Informováni jsou také starostové dotčených měst a obcí a všechna ředitelství policie ČR.

Šetření má několik částí zaměřených na zjišťování údajů za domácnost jako celek a za jednotlivé osoby starší 16 let. Již tradičně se sledují např. informace o bydlení, peněžních a naturálních transferech mezi domácnostmi nebo o dávkách státní sociální podpory. Za osoby se zjišťují údaje o pracovní aktivitě a příjmech, další otázky jsou pak věnovány např. zdraví a vzdělání. Otázky, které každý rok rozšiřují některé z témat šetření, jsou letos zaměřené na pocit životní pohody a spokojenosti v různých oblastech života.

„Velmi si vážíme všech občanů, kteří projeví ochotu účastnit se tohoto dobrovolného šetření a poskytnutím pravdivých údajů přispějí k získání objektivních dat o sociální situaci českých domácností,“ uzavírá Jaromír Kalmus.


Kontaktní osoba:
Ing. Tomáš Chrámecký
Odbor vnější komunikace ČSÚ
Tel.: 274 054 765
GSM: 737 280 892
E-mail: tomas.chramecky@czso.cz


  • 130220_TZ_SILC.doc