Zasedala Česká statistická rada

 


18. června 2010

Zasedala Česká statistická rada


V Praze se konalo 36. zasedání České statistické rady. Na pořadu svého jednání měla rada dva hlavní body, kterými byly – Informace o postupu přípravy Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 a Zpráva o přípravě vyhlášky Programu statistických zjišťování na rok 2011.

Informace o přípravě sčítání přiblížila členům rady stav postupu prací, přičemž zejména ukázala na současnou situaci v případě Generálního dodavatele informačních technologií. 21. dubna 2010 ÚOHS vydal usnesení o tom, že výběrové řízení na veřejnou zakázku GDIT pro SLDB 2011 je v pořádku. Začátkem května byla podepsána smlouva s vybraným dodavatelem firmou Hewlett-Packard s.r.o. o postupu v kratším režimu na vyrovnání zpoždění z prvních 4 měsíců roku. Na to reaguje podrobný harmonogram prací a obě strany intenzivně pracují na realizaci projektu, aby byly dodrženy dané termíny sčítání. V současné době jsou podepsané všechny smlouvy s dodavateli. Dalším bodem zprávy byla zevrubná informace o hodnocení zkušebního sčítání, které proběhlo během dubna a května. Uskutečnily se první tři velké etapy: distribuce, sběr a skenování a rozpoznávání. Vyplněné dotazníky nyní ještě využívá GDIT a zpracovává se detailní analýza výsledků zkušebního sčítání s vyvozením závěrů pro zdokonalení přípravy reálného sčítání. Mezi nejdůležitější poznatky získané zatím zkušebním sčítáním patři ověření používání elektronických formulářů, zjištění kvality používaných administrativních zdrojů a testování sčítacích dotazníků především z hlediska jejich srozumitelnosti. Práce nyní postupují v souladu se stanovenými harmonogramy.
Informace zahrnovala i části věnované vyhlášce k zákonu o sčítání a územní přípravě sčítání.

Ve zprávě o přípravě statistického zjišťování se členky a členové rady seznámili s postupem prací na statistických zjišťováních na příští rok, s návrhy na případná nová zjišťování a rovněž na šetření určená ke zrušení. Návrh předpokládá celkem zrušit 10 zjišťování připadajících z větší části na Český statistický úřad a představující z ročního úhrnu programu pět procent.
V zájmu snížení administrativní zátěže respondentů se v řadě případů dalších výkazů navrhuje zúžit okruh dotazovaných respondentů, omezit či redukovat některé zjišťované údaje, zjednodušit podobu výkazů či prodloužit periodicitu šetření z jednoho na dva roky a pod.

Rada byla dále seznámena s průběhem voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. ČSÚ se vyrovnal tradičně úspěšně se zpracováním výsledků voleb, které zajišťovalo v regionech 507 předávacích míst pro téměř 14 900 volebních okrsků, včetně 108 zvláštních volebních okrsků v zahraničí. Velmi dobrá příprava i technická obměna zařízení, díky investičním prostředkům na volby v loňském roce, přinesly dobré výsledky. Od uzavření volebních místností za zhruba 4 a půl hodiny bylo zpracováno 99,9 % všech okrsků. Zpracování bylo úplně ukončeno před půl desátou večer. Výsledky byly následně schváleny Státní volební komisí.


Tiskový referát
Kanceláře předsedy ČSÚ

  • TZStatrada100618_1.doc