Vysočina bojuje s odchodem mladých lidí

 


V Jihlavě, 20. prosince 2011

VYSOČINA BOJUJE S ODCHODEM MLADÝCH LIDÍ


Kraj Vysočina nabízí výhodné přírodní podmínky, řadu kulturních akcí i památek. Tři z nich pod patronací UNESCO znamenají mimochodem největší koncentraci světově chráněných památek v rámci celé republiky. Nespornou výhodou kraje je relativně nízká úroveň kriminality a nižší podíl sociálně rizikových skupin obyvatelstva.

Na druhou stranu se kraj v posledních letech musí vyrovnávat s poklesem počtu obyvatel, zejména z důvodu migrace. Z regionu odcházejí především mladí lidé ve věku 25 až 34 let. Jedním z důvodů je nedostatek pracovních příležitostí, s kterým se potýkají zejména obyvatelé okresu Třebíč. Region rovněž vykazuje dlouhodobě nízkou úroveň mezd – ze 14 krajů se pohybuje kolem desáté pozice. Průměrná mzda za prvních devět měsíců roku zde dosáhla 21 249 Kč, což je 2 477 korun pod celostátním průměrem.

Vysočinu vyhledávají naopak spíše lidé od 60 let. „Důvodem může být příznivé životní prostředí, malé vesničky, lesy, rybníky, prostě snaha prožít podzim života v klidném prostředí„ říká Jitka Číhalová z Českého statistického úřadu.

Na území kraje se konají zajímavé kulturní akce, z nichž některé mají celostátní i mezinárodní charakter. V Jihlavě se pravidelně koná setkání a soutěž smíšených komorních sborů – Mezinárodní festival sborového umění či Mezinárodní festival dokumentárního filmu. Kulturní akce se ovšem nesoustřeďují pouze do velkých měst. Činorodým organizátorem je město Telč, které pořádá festival Prázdniny v Telči nebo Evropské setkání folklórních souborů. Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou hostí Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského.

Kraj Vysočina nabízí dobré příležitosti pro letní i zimní pobytovou turistiku i možnost návštěvy řady cenných historických a kulturních památek. Nejlepší sněhové podmínky na Vysočině najdou milovníci zimních sportů ve Žďárských vrších, které umožňují lyžování v nadmořské výšce 700-800 m. V této oblasti se také nachází podstatná část kapacity hromadných ubytovacích zařízení. Vysokých poloh přes 700 m nadmořské výšky dosahují i Jihlavské vrchy a Svratecká hornatina. Z řady vodních ploch v kraji můžeme uvést Velké Dářko (největší rybník na Vysočině), v nadmořské výšce 720 m leží Sykovec (nejvýše položený rybník s písčitým dnem v kraji) či vodní nádrž Dalešice na řece Jihlavě, jejíž 100 m vysoká sypaná hráz je nejvyšší svého druhu v České republice.

Na území kraje se nacházejí tři památky zapsané do seznamu UNESCO. Je to městská památková rezervace Telč, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a židovská čtvrť se hřbitovem a bazilika sv. Prokopa v Třebíči. Přírodní bohatství kraje tvoří chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, Železné hory, dále přírodní rezervace Mohelenská hadcová step, velký Špičák a četné přírodní rezervace. Navíc zde existuje hustá síť turisticky značených cest, která se blíží třem tisícům kilometrů.


Kontakty:
Ing. Jitka Číhalová
oddělení regionálních analýz a
informačních služeb ČSÚ
Ke Skalce 30, 586 01 Jihlava
tel.: 567 109 066
mobil: 724 178 215
e-mail: jitka.cihalova@czso.cz

  • ČSÚ TK Jihlava TZ.doc
  • Prezentace z tiskové konference