Vyšlo letní dvojčíslo časopisu Statistika & My

 

15. srpna 2022

Letos je to 20 let od ničivých povodní, které zaplavily velkou část Česka a celé tehdejší sídlo Českého statistického úřadu. Toto výročí se stalo i hlavním tématem aktuálního vydání časopisu. Věnujeme se však i problematice zalesňování, bytové výstavby či zodpovídáme otázku, proč se po každém sčítání lidu obvykle sníží počet obyvatel většiny obcí.

Dozvíte se, jak se naši zaměstnanci vypořádávali se skutečností, že jim ze dne na den nenávratně zmizely důležité pracovní podklady a oni se už nikdy nemohli vrátit na svá původní pracoviště. V několika článcích popisujeme ohromné nasazení mnoha lidí, kteří dokázali v rekordně krátké době obnovit činnost úřadu a doslova vynést z bláta veškerou potřebnou agendu. Nádavkem se ještě podíváme, jak se s povodněmi a dalšími živelními událostmi vypořádávají pojišťovny a jak se záplavy v roce 2002 promítly do dalšího rozvoje a návštěvnosti pražské ZOO.

Na hlavní téma časopisu navazuje také rozhovor s ředitelkou odboru informačních služeb ČSÚ Petrou Kuncovou. V něm nejen vzpomínáme na události před dvaceti lety, ale hovoříme i o tom, jak náš úřad přibližuje výsledky své práce současným uživatelům a jaké výzvy ho čekají do budoucna.

V dalším rozhovoru letního dvojčísla seznamuje čtenáře prezidentka Svazu účetních ČR Magdaléna Králová s historií účetnictví a vysvětluje, jak moderní účetní využívají statistická data a metody. Třetí rozhovor nám poskytly pracovnice ukrajinského statistického úřadu Mariia Gulenko a Natalia Antonova, kterým ČSÚ nabídl možnost stáže.

Z dalších témat se v časopise věnujeme například stavu těžby dřeva a zalesňování v Česku. Po doznívající kůrovcové kalamitě těžba v loňském roce konečně klesla, ale plocha osázená novými stromky byla rekordní. Těsně za vrcholem je, zdá se, i bytová výstavba u nás. Její rozmach z minulých let začal brzdit nárůst cen materiálů a nákladů na stavební práce. Ceny však nerostou jen ve stavebnictví, obavy z dopadů jejich rychlého zvyšování se týkají celé ekonomiky. V rozsáhlém článku se tomuto jevu věnují analytici ČSÚ Karolína Zábojníková a Jiří Kamenický. Za přečtení určitě stojí také články o překážkách, které v zemích EU ztěžují vstup na pracovní trh cizincům, nebo o rozdílném pohledu na volná pracovní místa evidovaná Úřadem práce oproti sledování ČSÚ.

I v létě pokračujeme v publikaci výsledků loňského sčítání lidu, domů a bytů. Tentokrát Robert Šanda s Terezií Štyglerovou vysvětlují, proč se po každém cenzu změní (obvykle sníží) počet obyvatel v obcích, a Jakub Vachuška se zabývá tématikou mateřského jazyka.

Tradiční historické okénko nabízí ohlédnutí za počátky odborné statistické knihovny v Čechách. Její dějiny můžeme vystopovat až do roku 1858. Na závěr pak ještě několika infografikami připomeneme, že Česko se od června stalo předsednickou zemí v Radě EU, a rádi se pochlubíme cenami za PR, které ČSÚ získal v soutěži vyhlašované Asociací Public Relations. Oceněny byly kampaň ke sčítání a publikace Česko v číslech.

Tištěné vydání časopisu Statistiká & My je čtenářům k dispozici na stojanech u vchodu do hlavní budovy ČSÚ v Praze na Skalce nebo v sídlech jednotlivých krajských správ ČSÚ. Po objednání zasíláme tištěný časopis zdarma také poštou na fyzickou adresu. Elektronickou podobu můžete prohlížet či stáhnout ve formátu pdf na webu statistikaamy.cz.

 

  • vyslo_letni_dvojcislo_casopisu_statistika___my.docx
  • Obálka časopisu