Výsledky porovnání údajů o obchodu mezi ČR a SR za leden až květen 2005 (26.09.2005)

 


26. září 2005

Výsledky porovnání údajů o obchodu mezi ČR a SR za leden až květen 2005
Společná tisková zpráva vydaná se Štatistickom úradom Slovenskej republiky

Údaje o zahraničním obchodě publikované statistickými úřady se při běžném srovnání vzájemného obchodu značné odlišují.
Základní příčinou těchto diferencí je ve značné míře i mezinárodně přijatá metodika, vycházející z doporoučení OSN a WTO a založená na dávné praxi tradující se od počátku statistiky mezinárodního obchodu. Podle této metodiky se údaje o vývozu započítávají a vykazují podle země určení, zatímco údaje o dovozu podle země původu zboží.
Použití země původu pro dovoz lépe vystihuje toky celosvětového obchodu, protože zboží je zaznamenáváno podle země, kde získalo svůj původ. Bylo tam tedy vyrobeno, vypěstováno, vytěženo, smontováno, získalo tam svoji konečnou podobu apod. Použití této metodiky však znamená, že zboží, které bylo odesláno z jiného státu než ze země původu, je vždy vykazováno jako dovoz ze země původu. Zprostředkovatelská role jednotlivých států tedy nutně vede k asymetriím.


Při srovnání vzájemného obchodu mezi Českou republikou a Slovenskou republikou za období leden až květen 2005 činil rozdíl celkového slovenského vývozu zboží do ČR (podle údajů ŠÚSR) a celkového dovozu ČR ze Slovenska (podle údajů ČSÚ) 5 % hodnoty slovenského vývozu do ČR. Při porovnání opačném, tedy mezi celkovým vývozem ČR na Slovensko (podle údajů ČSÚ) a celkovým slovenským dovozem zboží z ČR (podle údajů ŠÚSR), dosáhl rozdíl 33 % hodnoty českého vývozu do SR.

Experti z obou statistických úřadů provedli společně porovnání a analýzu uvedených výsledků na vzájemně porovnatelných údajích. Pro údaje o dovozu byla použita země odeslání, nikoli země původu a do údajů o vzájemném obchodu byly zahrnuty i údaje získané ze statistiky Extrastat (z celních deklarací), na kterých byla jako země odeslání uvedena Česká nebo Slovenská republika.
Při použití porovnatelných údajů byly rozdíly ve vzájemném obchodě výrazně nižší. Z porovnatelných údajů vyplývá rozdíl ve výši 7,3 % hodnoty slovenského vývozu do ČR a 3,6 % hodnoty českého vývozu do SR. Zjištěné rozdíly v údajích odpovídají diferencím, které byly v porovnatelných údajích ve vzájemném obchodě mezi oběma zeměmi ještě před vstupem do EU, kdy údaje byly plně získávány z celní statistiky.

Vykazované rozdíly mezi údaji jednotlivých statistických úřadů způsobuje zejména:

- rozdílná výška „prahů“ osvobozujících od výkaznické povinnosti v jednotlivých zemích (porovnání pouze zjištěných údajů bez dopočtů),
- nesymetrické vykazování přemístění zboží mezi jednotlivými články nadnárodních společností sídlících v různých zemích EU,
- nesprávné vykazování některých dočasných použití zboží,
- tranzit zboží přes stát, do kterého bylo původně určeno a jehož odběratel sídlí v jiném členském státě, než který je uveden při odeslání zboží,
- obchody mezi velkou firmou sídlící v jednom členském státě, která je zpravodajskou jednotkou a drobnějšími firmami z druhého členského státu, které vykazovací povinnost nemají.

Analýza vzájemného obchodu mezi Českou republikou a Slovenskou republikou byla projednána ve vedení obou úřadů se závěrem, že kvalita údajů statistiky zahraničního obchodu odpovídá mezinárodním standardům. Zároveň bylo dohodnuto, že bude nadále pokračovat spolupráce pracovníků obou úřadů při řešení metodických a technických problémů tohoto úseku statistiky. Významnou součástí spolupráce bude i pravidelné podrobné srovnávání údajů o vzájemném obchodě.

* * * * * * * * * * * * * * *

V říjnu letošního roku se uskuteční obdobné jednání expertů k porovnání údajů o vzájemném obchodě i mezi Českou republikou a Německem (za 1.pololetí 2005). Po vyhodnocení výsledků vydají oba statistické úřady společnou tiskovou zprávu, která zaujme stanovisko k zjištěným diferencím.

Tiskový referát
Kanceláře předsedy ČSÚ

  • 050926ZO.doc