Ve čtyřech obcích se uskutečnily nové obecní volby

 

Ve čtyřech obcích v sobotu voliči rozhodovali o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde totiž klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla. Pro nové volby bylo zaregistrováno celkem 10 kandidátních listin.

Volilo se v obcích Domousnice (okr. Mladá Boleslav), Jiřice u Miroslavi (okr. Znojmo), Trpík (okr. Ústí nad Orlicí) a Trubín (okr. Beroun). O celkem 28 mandátů v těchto čtyřech zastupitelstvech se ucházelo 73 platných kandidátů, jejichž průměrný věk byl 41,6 let. Nejmladšímu kandidátovi bylo v době konání voleb 21 let, nejstaršímu kandidátovi 76 let.
O post zastupitele se ucházelo 29 žen, tj. 39,7 % z celkového počtu kandidátů.

Volební účast dosáhla 58,21 % a nejvyšší zájem o volby zaznamenali v obci Trpík, kde účast dosáhla 77,05 %. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 43,1 let. Nejmladšímu je 28 let, nejstaršímu 58 let. V těchto volbách bylo do zastupitelstev zvoleno 12 žen, tedy 42,9 % z celkového počtu kandidátů.

Zvolení zastupitelé budou svůj mandát vykonávat do termínu řádných obecních voleb, které se uskuteční na podzim tohoto roku. Zpracování výsledků voleb do obecních zastupitelstev patří k těm vůbec nejnáročnějším a Český statistický úřad se na ně intenzivně připravuje již dnes,říká Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Poslední okrsek byl zpracován v neděli 20. března v 00:21 hodin. V pondělí výsledky hlasování projedná Státní volební komise a po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

Kompletní výsledky voleb konaných 19. března 2022 naleznete na webu volby.cz.

 

Kontakt:
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T 274 052 017   |   M 604 149 190
E jan.cieslar@czso.cz   |   Twitter @statistickyurad

  • csu-tz220320-ve_ctyrech_obcich_se_uskutecnily_nove_obecni_volby.docx
  • Vyjádření Evy Krumpové, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu
    (soubor mp3)