Světový den statistiky otvírá dveře statistických úřadů

 




Evropská unie slaví Světový den statistiky
20. říjen byl v letošním roce vyhlášen Světovým dnem statistiky. Tato událost vyzdvihuje důležitost úředních statistik v naší společnosti. Na úrovni Evropské unie byly více než 50 let národními statistickými úřady členských států spolu s Eurostatem vyvíjeny snahy s cílem předkládat spolehlivé a srovnatelné údaje. V dnešní době využívá evropské statistiky mnoha různými způsoby stále větší počet lidí.

Proč jsou evropské statistiky tak důležité?
Evropské statistiky mají dva hlavní rysy, které je činí nenahraditelnými. Poskytují údaje za celou EU. Rovněž poskytují data srovnatelná za všechny členské státy, čímž pomáhají objasňovat podobnosti a rozdíly v rámci EU. Takové evropské statistiky existují v celé řadě oblastí – veřejné finance, ceny, zahraniční obchod, trh práce, zdravotnictví, vzdělání…

Statisticky průměrní Evropané
Jako humorný příklad lze uvést to, že evropské statistiky mohou pomoci popsat „průměrné“ evropské občany. Průměrná žena má 42 let a může očekávat, že bude žít dalších 41 let. Bylo jí okolo 28 let, když porodila první dítě a má méně než dvě děti. Pracuje ve veřejných nebo sociálních službách na úvazek cca 33 hodin týdně a má ukončené nejméně vyšší střední vzdělání. Průměrný muž má 39 let a má naději, že bude žít dalších 39 let. Pracuje v tržních službách na úvazek cca 40 hodin týdně a má ukončené nejméně vyšší střední vzdělání. Tato čísla samozřejmě poskytují pouze vztažný bod, podle kterého se občané mohou porovnávat se svými sousedy.

Statistiky v České republice
Statistika hraje nezastupitelnou a velice významnou roli i v rámci národním, tedy v samotné České republice. Její fungování je u nás upraveno zákonem o státní statistické službě, který vymezuje orgány, které tuto službu vykonávají. U nás je to, obdobně jako prakticky ve všech zemích světa, v prvé řadě Český statistický úřad a pak rovněž ministerstva či další ústřední správní úřady.

Už z úvodní části zprávy vyplývá, že aby mohla evropská statistika naplňovat své proklamované přednosti, musí tato data získat nejdříve z národních statistických úřadů. A tak se dostáváme ke dvěma základním a nezastupitelným úkolům Českého statistického úřadu.
Za prvé to je především statistické zaznamenávání, zpracovávání a vyhodnocení dat, prakticky všech jevů hromadné povahy. Ty slouží jako nenahraditelné informace pro ekonomické a politické rozhodování jak odborníků, tak především politiků a to ve všech oblastech společenského života. Není to tedy pouze ekonomická sféra ale jedná se i o informace pro takové oblasti jako je zdravotnictví, doprava, školství, životní prostředí a celá řada dalších odvětví. Dnes není prakticky oboru či lidské činnosti, aby „čísla“ ze statistiky nedokládala její stav a vývoj.
Druhým, dnes stále významnějším, je poskytování příslušných statistických dat statistickému orgánu Evropské unie – Eurostatu pro zpracování evropských statistik, které nám, mimo výše vyjmenované činnosti pro samotnou Evropu, umožňují srovnávat se s dalšími evropskými státy. Konkrétně například s našimi sousedy či se státy s podobným počtem obyvatel či ekonomickou úrovní.

Statisticky průměrní Češi
Právě v této souvislosti si doplňme i my parametry průměrného občana České republiky pro srovnání s představenými průměrnými evropany.
Vypočtený průměr pro ženu a muže udává, že měří 172,4 cm a váží 74,8 kg . Přitom se jedná o ženu zhruba ve věku 42 let a podle naděje na dožití jí v průměru čeká ještě téměř 40 let života. První dítě porodila ve věku mírně nad 27 lety, má mezi jedním až dvěma dětmi a ukončila střední vzdělání s maturitou. A jak je na tom náš muž ? Má o několik let nižší věk, je mu kolem 39 let a naopak oproti svému ženskému protějšku bude na tomto světě jen do 74 let svého věku. Pokud se jedná o jeho ukončené vzdělání, tak je o stupeň nižší než u ženy, tedy střední bez maturity.

Příležitostí, kdy se se „statistikou“ setká prakticky každý náš občan je připravované celosvětové sčítání lidu, které u nás proběhne zhruba o půl roku později, a to v březnu 2011. Význam a důležitost statistiky doloží pak každému právě postupně zveřejňovaná data této konkrétní velké a náročné práce statistiků.


Světový den statistiky u nás
- Na webu www.czso.cz je již v provozu speciální internetová stránka připomínající Světový den statistiky a to včetně stránek našich regionálních pracovišť.

- 20. října se od 9,00 hodin uskuteční v budově Českého statistického úřadu v Praze seminář „Statistika pro život“, za účasti předsedkyně Českého statistického úřadu Ivy Ritschelové a místopředsedy České statistické rady Richarda Hindlse, rektora Vysoké školy ekonomické.

- V Praze i na regionálních pracovišťích v jednotlivých krajích bude zítra „Den otevřených dveří“. Zde budou probíhat přednášky a semináře, výstavky plakátů o historii statistiky, k dispozici bude prezentace o činnosti ČSÚ, zajímavosti o evropské statistice apod. Samozřejmě nebudou chybět ani informace o připravovaném sčítání lidu v roce 2011.


Odbor vnější komunikace
Českého statistického úřadu
Ladislav Pištora
Tel.: 27405 4017
e-mail: ladislav.pistora@czso.cz



  • TZDenstat101019_1.doc