Rozpočtový výbor Směnovny zasedal v ČSÚ

 


11.4.2007

Rozpočtový výbor Směnovny zasedal v ČSÚ


Předjednání státního závěrečného účtu, kapitoly Českého statistického úřadu bylo obsahem dnešního výjezdního zasedání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v sídle ČSÚ. Se základními parametry a strukturou hospodaření v roce 2006 seznámil poslance předseda úřadu Jan Fischer. Na základě účetní závěrky a po konsolidaci dosáhly reálné výdaje ČSÚ jedné miliardy 96 miliónů 942 tisíc korun. Příjmy úřadu včetně dotací a výdajů na zpracování voleb činily 119 miliónů korun. Činnost statistického úřadu v loňském roce zajišťovalo 1800 zaměstnanců.

Členové sněmovního rozpočtového výboru se dále seznámili s hlavní činností a aktuálními úkoly statistického úřadu. Předseda ČSÚ Jan Fischer zdůraznil, že zásadní výzvou statistiků je vyrovnat se s fenoménem globalizace, tedy se způsobem, jak statisticky zachytit takové společensko-ekonomické jevy, jako jsou migrace, trh práce, úroveň informační společnosti, situaci minorit a podobně. V souvislosti s poznávací schopností statistiky Jan Fischer poznamenal, že se dnes snaží o co největší přiblížení se skutečnosti. „Není to evidence, kterou byla statistika v podmínkách plánované ekonomiky“, uvedl předseda ČSÚ.

Poslanci se mj. zajímali o stav legislativních příprav budoucího sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011. V současné době je v připomínkovém řízení návrh věcného záměru zákona o SLDB 2011, který by vláda měla projednat na podzim letošního roku. Dalším tématem byla problematika rozpočtového určení daní, která trápí řadu obcí. Je to právě statistická bilance obyvatel, na jejímž základě stát přiděluje obcím peníze. Stačí, když do zákonem stanovené hranice počtu obyvatel chybí jeden občan a obec přijde někdy i o mnohamiliónové částky. Obce tvrdí, že jejich evidence je přesnější. K příčinám diferencí v počtech patří nedostatky v evidenci cizinců a naopak dlouhodobý pobyt občanů ČR v zahraničí, kteří i přesto zůstávají trvale hlášeni v původním bydlišti. Určitým řešením by přitom bylo například změkčení kritérií, podle nichž se peníze rozdělují.

Roman Prorok
mluvčí předsedy ČSÚ

  • TZ070411rozp_vybor.doc