Notifikace vládního deficitu a dluhu

 

Notifikace vládního deficitu a dluhu
Duben 2010


Notifikaci vládního deficitu a dluhu provádí a předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie vždy za čtyři uplynulé roky a formou projekce i pro běžný rok, a to vždy ke konci března a září. Propočet požadovaných souhrnných ukazatelů je založen na metodice Evropského systému národních účtů (ESA 1995). Podle maastrichtských kriterií by výše deficitu neměla překročit 3 % a kumulovaného dluhu 60 % hrubého domácího produktu.

Tab.

Ve výši vládního přebytku/deficitu a vládního dluhu se odráží hospodaření všech institucionálních jednotek zatříděných podle metodiky ESA 1995 do sektoru vládních institucí. Jsou to organizační složky státu, územní samosprávné celky, vybrané příspěvkové organizace, státní i jiné mimorozpočtové fondy (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správa železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centrum, veřejné vysoké školy, veřejné výzkumné ústavy, zdravotní pojišťovny, asociace a svazy zdravotních pojišťoven a Centrum mimostátních úhrad.

Vládní přebytek/deficit je výše čistých půjček (+) nebo výpůjček (-) včetně úroků ze swapových operací. Vyjadřuje schopnost sektoru vládních institucí v daném roce financovat (+) jiné sektory ekonomiky nebo potřebu tohoto sektoru být jimi financován (-).

Vládní dluh zahrnuje závazky sektoru vládních institucí vyplývající z přijatých vkladů, vydaných úvěrových cenných papírů jiných než účasti (s výjimkou finančních derivátů) a přijatých půjček.

Ukazatele uvedené v tabulce byly 31. března zaslány Eurostatu. Údaje za roky 2007 a 2008 byly přitom oproti předchozím notifikacím upřesněny s využitím podrobnějších a dodatečně získaných informací, zejména pak o daňových příjmech (v roce 2008). To vedlo ke zvýšení odhadu vládního deficitu v hodnotovém vyjádření v roce 2008 o 22 980 mil.Kč. Další úpravy (v letech 2007 a 2008) byly provedeny z titulu metodické změny v zachycení výdajů na pořízení softwaru (v pořízení nefinančních aktiv) a z titulu změny v odhadu nákladů na služby finančního zprostředkování (tzv. FISIM). Tyto úpravy neměly vliv na výši vládního deficitu.
Výše vládního dluhu se v těchto letech nezměnila.

Projekci vládního deficitu a dluhu na rok 2010 sestavuje Ministerstvo financí, které ji také samostatně zveřejňuje.

Vyjádření Komise EU lze očekávat 22. dubna 2010.

Praha, 1. dubna 2010