Nejčastější jména dětí v lednu 2003

 

Rok se s rokem sešel, a my Vám opět nabízíme statistiku křestních jmen. Jaké trendy přinesl leden 2003? Chcete vědět, jaká jména jsme dávali našim ratolestem? Na tyto a celou řadu dalších otázek Vám odpoví Přehled popularity křestních jmen na území ČR v lednu 2003.

Fenoménem zůstávají Terezy a Kateřiny
Již poněkolikáté se s poměrně velkým náskokem stala vítězkou Terezka, jichž se v prvním měsíci roku 2003 narodilo 219 (z celkového počtu 7552 novorozenců). I když např. v Libereckém kraji není toto jméno zrovna oblíbeno, v dalších 8 krajích slavilo absolutní vítězství. Stříbrný stupínek si udržely Kateřiny (vítězství ve 2 krajích) a za nimi následuje loňský hit – Natálie (nejoblíbenější ve 2 krajích). Ve zbývajících 2 krajích zvítězila Anička a Lucie (ta se však celorepublikově nevešla ani do první desítky). První desítku oblíbenosti dívčích jmen znázorňuje následující tabulka a graf.






S potěšením můžeme rovněž konstatovat, že fantazie rodičů nezná téměř mezí. Projevuje se zejména angloamerická náklonnost. Mezi nejčastějšími netradičními jmény figurovala Sára, Nela a Vanesa.
Za skutečné perly pak považujeme jména jako Anamika, Angelika či Dileandra, i když posledně uvedené jméno s největší pravděpodobností holčička podědila, neboť i mezi matkami se jedenkrát vyskytlo.

Nejoblíbenejší jména holčiček v lednu 2003


Totální hegemonie čtyř
Po předloňském bronzu a loňském stříbru přidává Jakub do své sbírky i kov nejcennější, poprvé triumfuje a po několikaletém stereotypu sesazuje z trůnu Jana, a to zejména díky kraji Vysočina, kde se nenarodil žádný Honzík. Nadále tedy trvá už poměrně stálá nadvláda čtyř (kromě již zmíněného Jakuba a Honzíka sem patří Tomáš a Martin), ve které občas dochází ke vzájemnému prohazování pozic, přičemž na Martina zbudou vždy jen „brambory“. Mohou za to všechny regiony přibližně stejně, i když ve 3 se stal Martin nejoblíbenějším. Stabilní zůstává i zbylá pětice, mění se pouze jejich pořadí (viz následující tabulka a graf). Ze žebříčku Top 10 vypadl Vojtěch (z 10. si o jedno místo pohoršil) a nahradil ho Daniel, jehož skok ze 16. na 9. – 10. místo znamená nejvýraznější posun na předních příčkách. Daniel se tak stává hitem letošního ledna v kategorii chlapeckých jmen, zejména pak v Ostravském kraji. Že by vliv známých celebrit?





Na druhé straně se, podobně jako u děvčat, objevují méně častá jména, tentokrát výjimečně v angloamerickém duchu (Kevin, Christopher). Zde hraje prim Kryštof (18x), poměrně oblíbenými se stávají Tadeáš (12x) a Matyáš (11x). Naprosté unikáty představují jména typu Vasyl, Szajan, Omar, Gejza, Darian nebo Kilián, což má pravděpodobně etnické či dědičné důvody.

Nejoblíbenejší jména chlapečků v lednu 2003


Maminky versus dcerušky
Srovnání jmen novorozených děvčat se jmény matek ukazuje stálý trend – tím je proměnlivost obliby ženských jmen (v budoucnu nejsou proto vyloučené menší korekce ve jmenném kalendáři). Následující tabulka zachycuje žebříček deseti nejčastějších jmen maminek, které v lednu 2003 povily potomka něžného pohlaví.





Porovnáme-li výše uvedené údaje, vidíme, že stejně jako loni pouze Kateřiny zachovávají určitou stálost mezi generacemi jako celky (nedokážeme říci, zda i mezi jednotlivci). Jinak dochází k viditelnému posunu, co se oblíbenosti ženských jmen týče. Stále méně a méně jsou „in“ Jany, Lenky, Petry, Hany atd. Jméno Jitka figuruje dokonce až v páté desítce sledovaných jmen.

Tatínkové versus synáčci
Podobně jako u žen můžeme porovnat chlapecká jména novorozeňat se jmény otců a dojdeme k následujícím závěrům:





Ke jménům, která se nacházejí v první desítce jak u synů, tak otců, přibylo oproti loňsku jméno Michal. Zdá se tedy, že mezigenerační stálost mužských jmen byla o něco málo posílena. Naopak těsně mimo první desítku se dostal Milan. Zajímavostí je, že Martin si dostatečně užívá brambor i u starší generace. Triumvirát Jan, Tomáš a Michal stojí u novorozeňat výše než u otců. Naopak zcela se propadá duo Petr a Pavel, a dále Jirkové, Pepíci, Jardové i Mírové. Na druhé straně nejvíce oblíbený Jakub u novorozeňat se u otců nachází až v neuvěřitelné 6. desítce, což je asi nejmarkantnější rozdíl ve jménech otců a jejich potomků mužského pohlaví jako celků.

Zanedbatelné regionální rozdíly
Rozdíly v oblíbenosti jednotlivých jmen narozených dětí (a to i na prvních místech) nezjistilo výraznější diskrepance. Nemůžeme tedy tvrdit, že by v některém kraji bylo jedno ze jmen velmi rozšířeno a druhé se nevyskytovalo vůbec či pouze v omezené míře. Existuje ovšem několik výjimek - například celkově 14. Lucie zvítězila v Pardubickém kraji, zatímco v sousedním Královéhradeckém a Libereckém se nenarodila ani jedna. Znovu „in“ Anna slavila naopak vítězství právě v Libereckém kraji a v Královéhradeckém skončila spolu s Adélkou těsně za první Terezou. Adélka potom „shrábla“ stříbro ještě v Praze, kde si vedly dobře stejně jako v Ostravě téměř všechny stálice. Naopak v Brně se dařilo Veronikám (2. místo). V jižních Čechách mají nejraději Kateřinu, na Zlínsku zase Natálii a na Vysočině se narodilo nejvíce Kristýn. Mezi klučičími novorozenci propadli na Vysočině snad s výjimkou zlatého Jakuba, bramborového Martina a Davida s Lukášem všichni z první desítky a absolutním vítězem se stal celkově 20. František. Oblíbený byl zde i Dominik (v Jihlavě měl vždy dobrou tradici hokej) a Vladimír. Na Plzeňsku spatřili světlo světa nejvíce Filipové, naopak žádní Ondřejové či Lukášové a také žádný František. V Brně, jižních Čechách a na Ústecku triumfoval Martin, naopak na Ostravsku, Hané a v Praze Jan. Celkově bronzový Tomáš byl pozlacen na Královéhradecku a Karlovarsku.