Legislativa a metody přepočtu - Volby do Evropského parlamentu

 

Výchozí právní normou, která vymezuje působnost ČSÚ ve volbách a v referendu, je zákon č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů (§ 4 odst. 1 písm. p).

Volby do Evropského parlamentu se řídí těmito právními předpisy:

  • Zákon č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
  • Vyhláška č. 409/2003 Sb. k provedení zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Ve volbách do Evropského parlamentu se používá systém poměrného zastoupení.

Pro přepočítání výsledků hlasování na mandáty se ve volbách do Evropského parlamentu používá d΄Hondtova metoda s řadou dělitelů 1, 2, 3, 4, 5 atd. Touto číselnou řadou vypočtené podíly hlasů volebních stran se seřadí sestupně (do počtu ve volebním obvodu přidělovaných mandátů), a za každý podíl je volební straně přidělen mandát. Pro postup do skrutinia musí strana získat minimálně 5 % z celkového počtu odevzdaných hlasů a tato uzavírací klauzule platí i pro koalice stran. Pořadí kandidátů pro přidělování mandátů je určeno pořadím kandidátů na hlasovacím lístku, v případě, že kandidát obdržel alespoň 5 % přednostních hlasů z celkového počtu hlasů, které získala volební strana, je mu mandát přidělen přednostně. Volič disponuje dvěma přednostními hlasy.

Ve volbách do Evropského parlamentu se na území ČR v roce 2004 rozdělovalo 24 mandátů, v roce 2009 to bylo 22 mandátů a následně až doposud se rozděluje 21 mandátů. Volebním obvodem je celé území republiky.