Konference - Environmentální účetnictví

 


28.května 2007
Konference - Environmentální účetnictví


23. až 25. května letošního roku proběhl v prostorách Centra životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze - Jinonicích již třetí ročník mezinárodní konference, věnované problematice environmentálního účetnictví a ukazatelům udržitelného rozvoje (Environmental Accounting – Sustainable Development Indicators)

Konference se konala pod patronací ministra životního prostředí Martina Bursíka a předsedy Českého statistického úřadu Jana Fischera. Hlavními organizátory byly Centrum životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze, Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, Ministerstvo životního prostředí a Český statistický úřad.

Obdobně jako předchozích ročníků se i letošního zúčastnilo na 120 odborníků z národních statistických úřadů, univerzit, vědeckých a výzkumných pracovišť Evropy, Asie a Afriky. Vedle mnoha evropských expertů tak mezi více než 50 příspěvky zazněla vystoupení statistiků i environmentalistů nejen z mnoha zemí Evropy, ale také z Egypta, Číny, Japonska, Indonésie či Nepálu. Jednání se rovněž zúčastnili představitelé mezinárodních organizací: Evropské komise, OECD, Statistického úřadu Evropských společenství – Eurostatu a další.

Konference se zabývala různými aspekty, které ovlivňují stav a vývoj jednotlivých stránek životního prostředí v lokální i globální úrovni. V prezentacích odborníci předvedli různé metody a nástroje – zejména ze statistické oblasti – které slouží k hodnocení dopadu těchto aspektů na životní prostředí. Účastníci se tak mohli seznámit například s modelováním německého federálního statistického úřadu v oblasti vytápění bytů ve vztahů ke statistickým údajům o bydlení, cenách energií a klimatickým podmínkám. Čínský příspěvek se zabýval možnostmi měření dopadů enormně se rozvíjejícího čínského průmyslu na životní prostředí země.
Zástupci mezinárodních organizací ve svých vystoupeních seznámili přítomné s postupy Evropské komise, OECD a dalších v oblasti měření dopadů různých stránek života lidí na složky životního prostředí. Ukázali rovněž na možnosti statistiky poskytovat údaje těmto orgánům k přijímání účinných opatření a programů k udržení dynamického ekonomického vývoje, růstu životní úrovně, ale také ochrany životního prostředí.

Tiskový referát
Kanceláře předsedy ČSÚ

  • 0705Environ1.doc