Statistická ročenka Moravskoslezského kraje 2004

 

Metodické vysvětlivky

11. VOLBY

Vstupem České republiky do Evropské unie k 1. květnu 2004 vzniklo občanům České republiky občanství Evropské unie a tím i právo volit své zástupce do zastupitelského orgánu Evropské unie – Evropského parlamentu. Poslanci Evropského parlamentu jsou voleni na dobu 5 let. Mandát poslance vzniká podle evropského volebního zákona zahájením první schůze Evropského parlamentu v novém pětiletém funkčním období Evropského parlamentu.

Volby do Evropského parlamentu pro období let 2004 - 2009 se konaly ve všech členských státech Evropské unie v rozmezí od 10. do 13. června 2004, v České republice se konaly v termínu 11. - 12. června 2004.

Volební systém nebyl jednotný a lišil se podle tradic a ústavních pravidel jednotlivých členských zemí. Způsob volby do Evropského parlamentu upravuje v České republice zákon č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů (dále jen „zákon o volbách do Evropského parlamentu“), který nabyl účinnosti dne 4. března 2003. Tento zákon je plně v souladu s právem Evropského společenství, které zakotvuje principy voleb do Evropského parlamentu ve Smlouvě o založení Evropského společenství, ve směrnici Rady č. 93/109/ES, kterou se stanoví podrobná opatření pro výkon práva občanů Evropské unie, kteří mají bydliště v některém členském státě, jehož nejsou státními občany, volit a být volen ve volbách do Evropského parlamentu. Zásady voleb do Evropského parlamentu upravuje rovněž Akt týkající se volby zástupců Shromáždění přímým všeobecným hlasováním z roku 1976 (evropský volební zákon).

Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu podávaly registrované politické strany a politická hnutí, jejichž činnost nebyla pozastavena a jejich koalice, Ministerstvu vnitra nejpozději 66 dnů přede dnem voleb. Veškeré úkony ve volebních věcech činily kandidující subjekty prostřednictvím zmocněnce. Nejvyšší počet kandidátů, které mohla politická strana, politické hnutí nebo koalice uvést na kandidátní listině byl o jednu třetinu vyšší než počet poslanců Evropského parlamentu volených na území České republiky. Podle Smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii se na území České republiky volilo do Evropského parlamentu 24 poslanců. Maximální počet kandidátů uvedených na kandidátní listině byl tedy 32.

Ve volbách do Evropského parlamentu byl uplatněn systém poměrného zastoupení. Pro postup do skrutinia, v rámci kterého jsou kandidujícím subjektům podle klasické d´Hondtovy metody volebního dělitele přidělovány mandáty, platila 5% uzavírací klauzule pro všechny typy kandidujících subjektů.

V tabulkách číslo 11-3. a 11-6. byly podíly hlasů pro jednotlivé politické strany, hnutí a koalice (v souladu s metodikou zpracování výsledků voleb) vypočteny na dvě desetinná místa bez zaokrouhlení (tzv. “useknuty”).

Podrobnější informace o výsledcích voleb v jednotlivých krajích členěné až do úrovně okrsků mohou případní zájemci získat v útvarech informačních služeb Krajských reprezentací ČSÚ nebo na internetových stránkách ČSÚ www.volby.cz.