Historický přehled výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Národního shromáždění Československé republiky - Liberecký kraj

 

Charakteristika soudního okresu Turnov

ilustrační obrázekZe soudních okresů, rozkládajících se na území současného Libereckého kraje, byl členěn nejvíce. Podle stavu z konce roku 1921 bylo v okrese 38 obcí se 114 osadami. Rozlohou 20 256 hektarů patřil tento soudní okres k největším. Počtem 31 440 obyvatel se řadil na třetí místo za Liberec a Jablonec nad Nisou. Přirozeným centrem byl Turnov se 6 687 obyvateli a rovněž Rovensko pod Troskami (2 082). Pouze 373, tedy 1,2 % obyvatel tohoto okresu, se hlásilo k německé národnosti. Téměř polovina z nich žila v obci Bezděčín. Jejich podíl na celkové populaci obce byl čtvrtinový. Náboženské vyznání rozdělovalo věřící obyvatele okresu na dvě téměř vyrovnané části. Necelých 47,0 % obyvatel se hlásilo k římskokatolickému náboženství a 42 % k československému. V řadě obcí byl ale tento poměr diametrálně odlišný. Vyznání československé výrazně převažovalo u obyvatel v obcích Frýdštejn (92,2 %), Jenišovice (93,0 %), Paceřice (91,2 %), Pěnčín (75,4 %) a Ždárek (97,2 %).
Podle údajů ze sčítání lidu v roce 1930 žilo v okrese o 1 949 obyvatel více, tedy o 6,2 %. Poměr obyvatel podle národnostního složení se téměř nezměnil. Naopak v případě náboženského vyznání narostl počet obyvatel bez vyznání na 11,1 %.
 
Turnov se svým okolím byl střediskem výroby a obchodu s polodrahokamy a imitacemi drahokamů. Schopnosti zdejších výrobců byly v době po roce 1918 rozšířeny i na surovinové zdroje dovezené, zvláště pak na ušlechtilé kovy. Hlavním zdrojem zpracování byly polodrahokamy z tradičního naleziště kamenů v oblasti hory Kozákov. Řadu nových produktů ve šperkařství vyplňovaly i mistrovské imitace vzácných nerostů, ve spojení s ušlechtilými kovy. Turnovsko tím také specifickým způsobem navazovalo na produkci jabloneckého zboží. Během období první republiky se rozvinula činnost státní odborné školy šperkařské v oborech: rytí drahokamů, jemného skla, zlatnictví a klenotnictví, stříbrnictví a rytí do ušlechtilých kovů.
Důležitost Turnova podtrhovaly i další podnikatelské obory, k nimž náležela i výroba klavírů, navazující na podnikání v Hradci Králové. Do kontextu kraje dobře zapadal i nepříliš rozsáhlý optický průmysl. Nešlo jen o problematiku přesného vybrušování čoček, nýbrž také o výrobu jemných kamínků uplatňujících se v hodinářství.