ČSÚ vás zve na Evropský den statistiky

 

16. října 2017

Tento týden si připomínáme význam oficiální statistiky. Na pátek 20. října totiž připadá Evropský den statistiky. ČSÚ připravil zajímavý program. Mimo jiné můžete navštívit jindy nepřístupné prostory Ústřední statistické knihovny nebo výstavu Příběh statistiky.

„Evropský den statistiky symbolizuje nezávislost a apolitičnost národních statistických úřadů. Poukazuje na to, že oficiální statistika je velmi důležitým a důvěryhodným zdrojem dat pro většinu sfér lidské činnosti a že je zapotřebí pečovat o její nestrannost a kvalitu,“ řekla k zahájení týdenní akce předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Program odstartuje dnes dopoledne tiskovou konferencí na téma nejoblíbenější jména dětí narozených v lednu 2017. Představíme nejčastější jména dětí a rodičů podle jednotlivých krajů nebo přehled neobvyklých dětských jmen. Na Twitteru @statistickyurad pod hashtagem #StatsDay2017 doplníme statistiky křestních jmen názornými infografikami. Další infografiky budou věnovány porovnání České republiky s ostatními členskými zeměmi Evropské unie.

Dnes odpoledne začne ve veřejně přístupných prostorách budovy ČSÚ v Praze výstava Příběh statistiky. Poutavé postery zobrazují vývoj světové i české statistiky od počátků lidstva až po současnost. Expozice potrvá do konce listopadu.

Ve středu 18. října od 9 do 17 hodin můžete v Praze na Skalce v rámci dne otevřených dveří navštívit jedinou statistickou knihovnu v Česku. Představíme vám unikátní archivní publikace ze zdejšího knihovního fondu. O statistice a činnosti ČSÚ se více dozvíte od zaměstnanců informačních služeb.

V návaznosti na probíhající akci také zveřejníme digitální publikaci Eurostatu o životě žen a mužů v Evropské unii. Vyjde ve středu na internetových stránkách www.czso.cz. Publikována bude v českém jazyce.

Samotný Evropský den statistiky připadá na pátek 20. října, kdy budou v ČSÚ vrcholit přípravy na zpracování výsledků parlamentních voleb. V této souvislosti budeme na Twitteru publikovat speciální infografiky.

Více informací naleznete na webu ČSÚ na samostatné stránce www.czso.cz/statsday2017.

 

Kontakty
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 778 727 232
E
petra.bacova@czso.cz   | Twitter @statistickyurad

 

  • csu_tz171016_csu_vas_zve_na_evropsky_den_statistiky.docx