Česká společnost se atomizuje, ale neopouští tradiční model rodiny

 


9. srpna 2010

Česká společnost se atomizuje, ale neopouští tradiční model rodiny


Stále více lidí hospodaří v jednočetné domácnosti, zjistil Český statistický úřad ve své poslední studii z dat výběrového šetření pracovních sil. Nejvíce se tento trend projevuje v Praze – každý pátý Pražan starší 15 let bydlí sám.

ČSÚ se zaměřil na hospodařící domácnosti a jejich vývoj v období 2002 až 2009. Studie ukázala markantní růst počtu domácností jednotlivců. V minulém roce v nich žila už více než osmina populace (13 %) starší 15 let. Přestože mezi nimi jsou především důchodci, byl patrný také prudký vzestup počtu jednotlivců se zaměstnáním. Ve studii se píše: „Významná část populace v mladším a středním produktivním věku pracuje a při tom hospodaří a v rozhodující míře i bydlí sama. V minulém roce to bylo již 390 tis. osob ve věku od 25 do 60 let, tj. o 143 tis. více než v roce 2002.“

Studie se zaměřuje také na rozdělení rolí v rodině s malými dětmi. Ukazuje se, že i na začátku nového tisíciletí převažuje tradiční rozdělení rolí rodičů s nejmladším dítětem do dvou let, kdy otec pracuje a matka je v domácnosti. Po skončení rodičovské dovolené pak zcela jednoznačně převažuje model, kdy oba rodiče pracují. Takto detailní vyčíslení různých modelů rodiny se v Česku objevuje vůbec poprvé. Zjistíme například, že rodin, kde oba rodiče nepracovali, bylo dlouhodobě okolo tří procent. Výjimečné jsou rodiny, kde matka pracuje a otec ne, těch bylo kolem 2,5 %.
Studie také upozorňuje na slabá místa českého trhu práce, který „není v České republice příliš příznivý pro matky s dětmi do 15 let věku, neboť riziko ztráty zaměstnání či nenalezení zaměstnání po návratu z domácnosti je významně vyšší než u stejně starých bezdětných žen či žen s již starším dítětem. Počet ekonomicky neaktivních matek žijících v domácnosti s malým dítětem ve věku 6-14 let je tedy relativně nízký.“
Právě vyšší míra nezaměstnanosti žen s malými dětmi je velmi nedobrým ukazatelem a studie naznačuje příčinu. V mezinárodním srovnání je Česko charakteristické nízkým podílem částečných úvazků, zvláště matky nevyužívají (či nemohou) využívat kombinaci péče o dítě v domácnosti a zaměstnání na částečný úvazek. V západních státech je podíl částečných úvazků u žen několikanásobně vyšší než u nás.
Studie však upozorňuje i na pozitivní vývoj: „Zavedení třírychlostní rodičovské dovolené se promítlo ve zvýšené zaměstnanosti žen s nejmladším dítětem ve věku 3 až 5 let a její přijetí kompenzovalo vliv ekonomické krize na snižující se úroveň zaměstnanosti.“

Celý text analýzy ČSÚ je možné nalézt na webové adrese: /csu/czso/cri/vyvoj-ekonomicke-aktivity-obyvatelstva-2-ctvrtleti-4raav9o06v


Kontakt: Mgr. Ondřej Nývlt, PhD., e-mail: ondrej.nyvlt@czso.cz


Tiskový referát
Kanceláře předsedy ČSÚ

  • TZSpolecnost1008.doc