NUMERI PRAGENSES 2007 - Statistická ročenka hl. m. Prahy

 

Předmluva

PŘEDMLUVA

V letošním roce jsme si připomněli 110. výročí vzniku Zemského statistického úřadu Království českého, který se stal předchůdcem Českého statistického úřadu. Výsledky šetření tohoto úřadu byly pravidelně publikovány ve „Zprávách Zemského statistického úřadu království Českého“. Nejvýznamnějšími publikacemi však byly Statistické příručky království Českého, první statistické ročenky v Čechách (vydány v roce 1909 a 1913). Obsahovaly výběr z nejdůležitějších statistických dat o Čechách v porovnání s obdobnými daty z Moravy, Slezska a celé monarchie. Později vydávané celostátní statistické ročenky samozřejmě také poskytovaly regionální pohledy, samostatné regionální ročenky však začaly vycházet až mnohem později. Pražská statistika ovšem měla v tomto ohledu zcela specifické postavení. Již v roce 1870 a to 30. června byla ustavující schůzí založena Obecní komise statistická královského hlavního města Prahy. V roce 1871 vyšla první statistická publikace o Praze „Statistika královského hlavního města Prahy“, kde byly zveřejněny především výsledky sčítání obyvatelstva z 31. prosince 1869. Dva roky po té, tedy již v roce 1873 začala vycházet pražská statistická ročenka „Statistická příruční knížka královského hlavního města Prahy“. Lze tedy říci, že roční statistické přehledy mají v Praze více než stotřicetiletou tradici.

Statistická ročenka hl. m. Prahy „NUMERI PRAGENSES“ je jednou ze základních publikací pracoviště Českého statistického úřadu, které se zabývá statistikou hlavního města. V této ustálené verzi, která je každoročně doplňována údaji z aktuálních šetření a do určité míry modifikována podle zaměření poptávky po statistických informacích, vychází již od roku 1995. Od roku 2000 se stala součástí unifikované řady krajských ročenek. Tyto tradiční obsahově sjednocené krajské ročenky navazují na celostátní statistickou ročenku, zpracovávanou v ústředí Českého statistického úřadu. Údaje jsou v zásadě publikovány za období 2004 až 2006, ve vybraných ukazatelích pak v delší časové řadě od roku 1993, kdy vznikla samostatná Česká republika.

Obsahem se tato letošní publikace příliš neliší od ročenky vydané v předchozím roce, protože naší snahou je udržení stability jednotlivých kapitol a tabulek, aby uživatelé nacházeli údaje, na které jsou zvyklí. V letošním roce jsme se soustředili na zpřehlednění struktury kapitol, vytvořili novou kapitolu 4 Makroekonomické ukazatele, vývoz, finance, výzkum a vývoj, informační společnost. Menší úpravy pak najdete prakticky ve všech kapitolách. Vedle údajů za celé hlavní město jsou publikována také dostupná data podle jednotlivých městských částí, případně správních obvodů. Závěr datové části publikace pak tvoří časová řada vývoje vybraných ukazatelů v letech 1993 až 2006 v České republice.

Základním zdrojem zveřejněných údajů jsou státní statistická zjišťování. Vedle datových zdrojů Českého statistického úřadu byla využita dostupná data z dalších resortů, především Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva financí, Ministerstva vnitra, Ministerstva školství, resp. Ústavu pro informace ve vzdělávání, Ministerstva zdravotnictví, resp. Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Značná část publikovaných údajů je vedena v regionálních datových bázích KROK (kraje,okresy) a MOS (městská a obecní statistika). Postupně se naplňuje i Veřejná databáze (VDB), která je přístupná na internetových stránkách ČSÚ, která umožňuje získat statistické údaje v předdefinovaných tabulkách členěných věcně i územně. Podrobnější informace o veřejné databázi můžete získat na adrese http://vdb.czso.cz/vdb/.

Statistická ročenka hl. m. Prahy samozřejmě nemůže obsahovat všechny informace, které státní statistika shromažďuje a v regionálním členění zpracovává. Podrobnější data z jednotlivých úseků demografického, ekonomického a sociálního vývoje jsou publikována ve specializovaných publikacích (statistický bulletin, publikace demografického charakteru, apod.). V posledních letech, kdy se ČSÚ soustřeďuje na zvyšování kvality statistických produktů a služeb, orientují se i regionální pracoviště na rozšíření analytické práce.

Vedle tištěné formy jsou všechny publikace vydávané naším pracovištěm ČSÚ k dispozici také v elektronické podobě na www.praha.czso.cz a lze si je zakoupit i na CD-ROM. Mnoho regionálních statistických informací najdete rovněž na krajských internetových stránkách ČSÚ (www.czso.cz - Regiony, města obce). Údaje o Praze a zejména o částech města jsou v celém komplexu přístupné na www.praha.czso.cz

Smyslem získávání a zpracování statistických informací je poznání, hledání tendencí ve vývoji, především však jejich využití v praxi. Dlouholetá zkušenost se zájmem uživatelů o informace v regionálním členění, který v posledních letech značně roste, nás vede k přesvědčení, že pražská statistická ročenka bude i nadále vyhledávaným informačním pramenem pro odbornou i laickou veřejnost. Uvítáme samozřejmě Vaše případné náměty a připomínky k obsahu ročenky, které budou cenným přínosem při přípravě regionálních publikací v roce 2008.

Všem autorům i spolupracovníkům patří poděkování za úsilí i čas, který obsahové i technické přípravě publikace věnovali.