Lexikon hl. m. Prahy

 

Územně technická jednotka

Územně technická jednotka

Územně technickou jednotkou se rozumí jednotka, která je vymezena jako katastrální území nebo jeho část, oddělená hranicí základní územní jednotky, tj. hranicí obce, městského obvodu či městské části.

Zákonným pramenem je zákon č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů.

Základní územně technické jednotky jsou tvořeny buď katastrálními územími nebo jejich částmi.

V současnosti existují tři typy územně technických jednotek:

  1. části katastrálních území, které v Praze a ve statutárních městech zasahují do několika městských obvodů/městských částí, nově byly jako samostatné územně technické jednotky vymezeny i další (druhé) polygony stávajících územně technických jednotek,
  2. nově též části katastrálních území, na nichž leží část obce nebo ZSJ, patřící do jiné obce (přesah, ohraničený provizorní neboli přibližnou hranicí obce),
  3. zcela novým typem ÚTJ jsou výjimečné případy dalších (druhých) polygonů katastrálních území, které mají přechodnou platnost.

Územně technické jednotky vytvářené částmi katastrálního území nejsou zahrnuty do Standardu informačního systému veřejné správy.

Název územně technické jednotky je buď shodný s názvem katastrálního území nebo je od něj odvozen doplňkovými přívlastky. V případě statutárních měst mají

všechny ÚTJ v rámci děleného KÚ názvy lišící se přívlastky od celistvého KÚ (v přívlastcích je vyjádřena příslušnost k městskému obvodu/městské části). V případě obecních přesahů má název odlišný od názvu KÚ pouze ÚTJ představují obecní přesah (v přívlastku je vyjádřen odkaz na dotčenou část obce nebo ZSJ).

V druhé polovině roku 2008 proběhlo sjednocení názvů dle úpravy, od které budou mít názvy odlišné od názvů katastrálních území všechna ÚTJ, na které se člení (v názvu ÚTJ shodné s katastrálním území, od kterého je odčleněn obecní přesah, bude mít v přívlastku odkaz na stávající název obce nebo části obce). V případě dosavadních ÚTJ, složených ze dvou polygonů, se z jednotlivých polygonů stávají samostatné ÚTJ, do jejichž názvu je doplněn přívlastek „díl 1“ a „díl 2“, přičemž označení „díl 1“ má ÚTJ s původním kódem, kdežto ÚTJ s označením „díl 2“ má zcela nový kód.

Jednoznačné identifikační číslo územně technické jednotky je odvozeno od kódu reprezentativní základní sídelní jednotky, ležící na ÚTJ, přičtením konstanty 60000. K tomu je připojen kontrolní znak.

Správcem názvů územně technických jednotek je ČSÚ, garantem územního identifikátoru ÚTJ je ČSÚ.

Názvy a kódy ÚTJ jsou součástí METIS, vedeného ČSÚ, který je garantem vedení číselníku územně technických jednotek.

Číselník územně technických jednotek je v METIS označen číslem 0052. Číselník územně technických jednotek je provázán na klasifikaci územních statistických jednotek (0091), na číselník základních územních jednotek (0051), číselník základních sídelních jednotek dílů (0053).

Územně technické jednotky jsou skladebné do příslušné základní územní jednotky a beze zbytku ji vykrývají.

Územně technická jednotka se skládá z výčtu pozemků na příslušné části katastrálního území. Územně technické jednotky jsou skladebné do příslušné základní územní jednotky.

Územně technická jednotka je tvořena jedním nebo více polygony (leží na nesouvislých územích).

Schéma kódu územně technické jednotky: AAAAAB

AAAAA = kód ZSJ + 60000
(přípustné rozmezí 60001 až 79999 a dále 90001 až 99999)

B = kontrolní znak
(výpočet metodou MODULO 11-ADDO, nabývá hodnot 0 až 9)