Věda, technika a informační společnost z hlediska genderu

 

2.3.3. Místo použití internetu


2.3.3. Místo použití internetu

Z osob, které v posledních 3 měsících použily internet doma, představoval podíl žen 45,7 % (784,3 tisíc osob) a mezi těmi, kdo pracovali s internetem v práci byl podíl žen přibližně stejný, činil 46,6 % (566,4 tisíc osob).
Z osob, které použily internet doma, nepřevažovaly v žádné věkové kategorii ženy nad muži. U osob pracujících s internetem v zaměstnání, byla však situace jiná. Zatímco mezi osobami ve věkové skupině 15-24 let, které použily internet doma, byl podíl žen a mužů vyrovnaný (49,4 % žen), u osob pracujících s internetem v zaměstnání byl podíl žen v této věkové kategorii výrazně vyšší (60,1 %).
Ve věkové skupině 45-54 let byly podíly žen a mužů pracujících s internetem v zaměstnání vyrovnané (50,2 % žen), podíl žen u osob používajících internet doma byl v této věkové kategorii nižší (42,2 %).
Nejvyšší podíly mužů z osob používajících internet doma či v práci se nacházely ve věkové skupině 65 a více let, je zde však nutné brát v úvahu relativně nízké absolutní počty osob.
Osoby starší 15 let, které použily v posledních 3 měsících internet domaa v zaměstnání (struktura podle pohlaví)


Mezi ženami i mezi muži pracujícími s internetem doma jich nejvíce bylo zjištěno ve věkové kategorii 15-24 let (31,3 % u žen a 26,9 % u mužů používajících internet doma). Druhou pozici u obou pohlaví zaujala věková skupina 25-34 let (u žen i u mužů pracujících s internetem doma zde bylo zjištěno shodně 24,9 %).
Nejvyšší podíly žen i mužů pracujících s internetem v zaměstnání jich nejvíce spadaly do věkové kategorie 25-34 let (28,8 % u žen a 30,2 % u mužů). Na druhém místě byla kategorie 35-44 let, kde bylo zjištěno u žen 26,3 % a u mužů 28,2 % osob.
U osob s maximálně základním vzděláním používajících v prvním čtvrtletí internet doma představoval podíl žen 43,8 %. U osob s maximálně základním vzděláním pracujících s internetem v zaměstnání byl podíl žen 36,8 %.
Zhruba 60 % žen se středoškolským vzděláním s maturitou bylo jak mezi osobami používajícími internet doma, tak mezi osobami používajícími internet v práci. Opět se zde obráží vzdělanostní struktura populace ČR, kde nejvíce žen má právě středoškolské vzdělání s maturitou.
Zatímco však mezi ženami i muži používajícími internet doma tvořil podíl osob s maximálně základním vzděláním přibližně 15-16 procent, mezi ženami a muži pracujícími s internetem v zaměstnání se jednalo o pouze zhruba 1 procento.
Pokud u žen se středoškolským vzděláním bez maturity pracujících s internetem v zaměstnání bylo o zhruba 5 procentních bodů méně osob než u mužů odpovídající vzdělanostní kategorie (6,9 % u žen, 12,2 % u mužů), mezi ženami se středoškolským vzděláním bez maturity používajícími internet doma to bylo již o přibližně 13 procentních bodů méně než u mužů (10,0 % u žen, 22,9 % u mužů).
Osob s vyšším a vysokoškolským vzděláním používajících internet v zaměstnání bylo mezi ženami 28,7 %, tedy o zhruba 12 procentních bodů méně než mezi muži (41,0 %). V podstatě zanedbatelný rozdíl byl u vysokoškolsky vzdělaných osob pracujících s internetem doma – mezi ženami se jednalo o 21,7 %, u mužů o 25,0 %.
Osoby, které používaly internet v posledních 3 měsících doma a v zaměstnání,podle pohlaví (struktura podle vzdělání)


U osob používajících internet v posledních 3 měsících doma i v práci bylo mezi ženami i muži nejvíce osob v lokalitách s relativně hustým osídlením (mezi ženami pracujícími s internetem doma šlo o 42,1 %, mezi ženami používajícími internet v práci bylo zjištěno 50,2 %, mezi muži pracujícími s internetem doma bylo v těchto lokalitách zjištěno 36,2 %, mezi muži používajícími internet v práci 44,8 % osob).
Zatímco bodový rozdíl ve prospěch žen ve věkové skupině 15-24 let byl v případě uživatelů počítače doma 0,7 bodů, u uživatelů internetu doma se jednalo již o 4,3 bodů. Naopak, ve věkové skupině 25-34 let činil bodový rozdíl ve prospěch žen v případě uživatelů počítače doma 3,2 procentních bodů, u uživatelů internetu nebyl v této věkové skupině mezi ženami a mezi muži rozdíl.

Bodové rozdíly ve věkových strukturách žen a mužů pracujících s počítačem a pracujících s internetem doma


Mezi osobami používajícími počítač v práci byl bodový rozdíl ve prospěch žen ve věkové skupině 15-24 let 3,9 procentních bodů, mezi osobami používajícími internet v zaměstnání představoval bodový rozdíl ve prospěch žen v téže věkové skupině 4,3 procentních bodů.
Ve věkové skupině 25-34 let pracovalo s počítačem v zaměstnání o 4,1 procentních bodů více mužů než žen, u osob pracujících s internetem pak převaha mužů představovala již jen 0,9 procentních bodů.
Bodové rozdíly ve věkových strukturách žen a mužů pracujících s počítačem a pracujících s internetem v zaměstnání