Věda, technika a informační společnost z hlediska genderu

 

2.2.4. Místo použití počítače


2.2.4. Místo použití počítače

Uživatelé počítače nejčastěji použili PC doma: bylo to 68,4 % z žen a 75,4 % z mužů, kteří naposledy použili počítač v posledním čtvrtletí. Silně zastoupená byla i skupina, která pracovala na počítači v zaměstnání: bylo to 50,5 % z žen a 47,0 % z mužů, kteří uvedli, že naposledy použili počítač v posledních třech měsících. Poměrně „silná“ byla také skupina těch, kteří počítač použili ve škole (21,8 % z žen a 20,9 % z mužů). Mezi souborem žen a souborem mužů byl pak nejvyšší rozdíl v podílu uživatelů, kteří používají počítač doma (7,1 procentních bodů ve prospěch mužů). V práci je naopak rozdíl mezi muži a ženami v použití počítače dokonce ve prospěch žen, a to o 3,5 procentních bodů.

Podíly osob z uživatelů a z uživatelek PC podle místa použití


Podíl žen je vyrovnaný s podílem mužů pouze ve struktuře uživatelů počítače v práci (50,5 % žen) a vysoké je také zastoupení žen ve skupině uživatelů počítače ve škole či v místě vzdělávání (49,7 % žen). Všude jinde převládají muži. Ve skupině uživatelů PC doma je to o 7,5 procentních bodů, mezi těmi, kteří používají počítač u známých, přátel či sousedů o 19,1 procentních bodů a v kategorii „jinde“ je převaha mužů 15,1 procentních bodů. Škála míst, kde muži používají počítač, je tedy širší než v případě žen.


Místo užití PC v posledním čtvrtletí (struktura uživatelů podle pohlaví)


V souboru uživatelů PC doma jsou jak mezi ženami tak mezi muži nejsilněji zastoupeny nejmladší věkové kategorie. Rozdíly podílů mezi souborem žen a souborem mužů jsou mezi nejmladšími vyrovnané, v kategorii 25-34 let je rozdíl dokonce 3,2 procentních bodů ve prospěch žen. V kategoriích starších věkových skupin se pak rozdíly mezi ženami a muži zvyšují ve prospěch mužů (ve věkové kategorii 55 a více let je to o 2,5 procentních bodů).
Mezi uživateli počítače v práci byl v souboru mužů nejvyšší podíl uživatelů ve věku 25-34 let (tvořili 30,2 % ze všech, kteří v posledním čtvrtletí použili počítač v práci), u žen tomu bylo o věkovou kategorii výše, ve věku 35-44, kdy podíl takto starých uživatelek počítače v práci byl nejvyšší ze všech věkových skupin, bylo to 28,1 %.



Věkové struktury uživatelek a uživatelů PC podle místa použití


Rozdíly mezi věkovou strukturou uživatelů počítače doma a uživatelů počítače v práci z hlediska genderu lze hypoteticky vysvětlit odlišným typickým průběhem životní dráhy žen a mužů: v nejmladších sledovaných věkových skupinách nejsou při používání počítače doma i při používání počítače doma mezi ženami a muži velké rozdíly, dokonce ženy převažují. Změna nastává ve věku 25-34 let: v případě použití počítače doma je v této věkové skupině nejvyšší bodový rozdíl ve prospěch žen ve srovnání s ostatními věkovými skupinami. Přitom v souboru uživatelů PC v práci se v tomto věku (tj. 25-34 let) mění převaha žen, která byla ve věkové skupině 15-24 let 3,9 procentních bodů, na rozdíl 4,1 procentních bodů ve prospěch mužů. To lze vysvětlit skutečností, že v tomto životním období se ženy na čas „stahují“ z pracovního procesu, aby plnily mateřskou roli. Pro tuto hypotézu by také svědčila skutečnost, že ve věku 35-44 a zejména ve věku 45-54, tedy v období, kdy se ženy z domova opět vracejí do pracovního procesu, jsou bodové rozdíly znova v jejich prospěch. Po 55. roce věku se však do rozdílů promítá skutečnost, že ženy odcházejí do důchodu dříve než muži, a tak jak mezi uživateli doma, tak zejména mezi uživateli počítače v práci jsou bodové rozdíly zase ve prospěch mužů.

Rozdíly podílů ve věkových skupinách uživatelek a uživatelů PC v práci a doma


Ve všech věkových skupinách uživatelů, kteří v posledním čtvrtletí použili počítač doma, vždy převládali muži a rozdíly v jejich prospěch byly ve vyšších věkových skupinách vyšší než mezi mladšími.
V souboru těch, kteří použili v posledním čtvrtletí počítač v práci, převládaly výrazně ženy mezi nejmladšími, ve věku 15-24 let (63,2 %). O něco více žen (50,9 %) bylo také ve věkové skupině 35-44 let. Jinde převládali opět muži.
Vůbec nejnižší zastoupení žen bylo mezi nejstaršími (ve věku 55 let a více) uživateli s aktuální zkušeností s počítačem, tj. v posledních třech měsících: v souboru těch, kteří použili počítač doma, jich bylo 38,7 % a mezi nejstaršími uživateli, kteří aktuálně použili počítač v práci bylo žen 41,7%.

Věkové skupiny uživatelů PC doma a uživatelů PC v práci (struktury podle pohlaví)


Mezi ženami, které použily počítač v posledních třech měsících, převládala skupina středoškolaček s maturitou – a to jak v případě těch, které použily počítač v práci tak i ve skupině těch, které ho použily doma. A to byly jediné dva případy, kdy podíly ve vzdělanostní struktuře byly ve prospěch žen (v případě uživatelů doma to bylo o 16,2 procentních bodů, v případě uživatelů PC v práci byl rozdíl ve prospěch žen dokonce 19,4 bodů). V ostatních případech vždy – jak mezi uživateli PC doma tak mezi těmi, kteří v posledním čtvrtletí pracovali s počítačem v práci – byly rozdíly procentních bodů ve prospěch mužů. Největší rozdíl v prospěch mužů pak byl mezi uživateli v práci s vyšším a vysokoškolským vzděláním, kde to bylo 12,2 procentních bodů. Při porovnání se vzdělanostní strukturou populace ČR se ukazuje, že vzdělanostní skladby uživatelů PC doma se od celkového rozložení v populaci příliš neliší, rozdíly však jsou markantní v případě uživatelů PC v práci. Je vidět vliv skutečnosti, že zejména mezi ženami je obecně vysoké zastoupení středoškolaček s maturitou, které často při svém zaměstnání využívají PC a právě mezi uživatelkami počítače v práci je jejich zastoupení bezkonkurenčně nejvyšší.

Struktury vzdělání uživatelů a uživatelek PC v práci a doma


Pokud jde o zastoupení žen v jednotlivých skupinách vzdělání a místa používání počítače, převládaly ženy nad muži mezi „aktuálními“ (tj. v posledních 3 měsících) uživateli PC ve skupině středoškoláků s maturitou - jak doma (o 11,6 %) tak v práci (o 18,6 %) a také mírně mezi uživateli se základním vzděláním, kteří pracovali na PC v práci (o 1,1 %). Nejnižší zastoupení měly ženy mezi uživateli se středoškolským vzděláním bez maturity, a to jak mezi těmi, kteří v posledním čtvrt roce pracovali na PC doma, kde žen bylo 31,2 %, tak mezi těmi, kteří pracovali na PC v práci, kde jich bylo 37,7 %. Nižší zastoupení ženy měly i v případě uživatelů s vyšším či vysokoškolským vzděláním: v souboru uživatelů PC doma to bylo 44,7 %, v práci 40,0 %.

Vzdělanostní skupiny uživatelů PC doma a v práci (struktury podle pohlaví)


S hustotou osídlení mírně klesá mezi uživateli počítače, kteří s ním pracovali v posledním čtvrt roce, podíl žen: jak v případě uživatelů počítače doma, tak v případě uživatelů v práci v oblastech s málo osídlených byl tento podíl zhruba o 5,5 procentních bodů nižší než v případě hustě zalidněných regionů.

Uživatelé PC doma a uživatelé PC v práci podle hustoty osídlení a struktury pohlaví



Lze vysledovat tendenci: čím lepší subjektivní hodnocení příjmové situace, tím nižší podíl žen mezi uživateli počítače najdeme. S rostoucí mírou spokojenosti s příjmovou situací se snižoval podíl žen zejména mezi těmi, kteří použili počítač v posledním čtvrtletí v práci. Rozdíl v zastoupení žen ve skupině těch, kteří hodnotili svoji příjmovou situaci jako velmi dobrou a těch, kteří ji hodnotili jako velmi špatnou byl v případě uživatelů PC v práci 21,1 procentních bodů. V souboru uživatelů počítače doma tento trend nebyl tak výrazný, rozdíl byl jen 8,0 procentních bodů.
Subjektivní hodnocení příjmové situace uživatelů PC podle místa použitía struktury podle pohlaví