Věda, technika a informační společnost z hlediska genderu

 

2.2.2. Poslední použití počítače


2.2.2. Poslední použití počítače

V posledních třech měsících použilo PC 84,5 % z těch, kteří někdy použili počítač (82,5 % z žen a 86,5 % z mužů). Před více než rokem použilo naposledy počítač 10,0 % z těchto respondentů (z žen 11,5 %, z mužů 8,5 %). Lze říci, že mezi uživatele s „aktuální zkušeností“ s počítačem patří o něco častěji muži než ženy (rozdíl ve skupinách uživatelů v posledních třech měsících činil 4 procentní body ve prospěch mužů a rozdíl ve skupinách těch, kteří pracovali s počítačem naposledy před více než rokem činil 3 procentní body ve prospěch žen).

Osoby, které někdy použily počítač, podle posledního použití a pohlaví


Struktura podle pohlaví tomu odpovídá: ve skupině „aktuálních“ uživatelů (tj. v posledních třech měsících) převažovali o 2,6 procentních bodů muži, v ostatních dvou skupinách byl vyšší podíl žen (mezi těmi, kteří naposledy pracovali s počítačem před třemi měsíci až jedním rokem to bylo o 8,2 procentních bodů, mezi těmi, kteří použili počítač před více než rokem to byl rozdíl dokonce 15,0 procentních bodů.)

Osoby, které použily počítač, podle posledního použití a struktury podle pohlaví


Aktuální zkušenost s počítačem mají především mladší dotázaní. Jestliže ve věkové skupině 15-24 let použilo v posledních třech měsících 90,2 % uvádějících zkušenost s počítačem (u mužů to bylo 89,5 % a u žen to bylo dokonce 90,9 %), ve věkové kategorii 55 let a více to bylo jen 66,1 % (u žen 56,2 %, u mužů 76,0 %).
Při porovnání dat ze souboru mužů a ze souboru žen byly nejmenší bodové rozdíly podílů mezi nejmladšími a naopak nejvyšší byly rozdíly ve skupině 55 let a starších, kde v případě „aktuálních“ uživatelů PC (v posledním čtvrtletí) to bylo 19,8 procentních bodů ve prospěch mužů a v případě těch s nejstarší zkušeností (více než před rokem) to bylo 15,8 procentních bodů ve prospěch žen.

Osoby, které někdy použily počítač, podle posledního použití a podle věku žen a mužů


Také vzdělání souviselo s tím, kdy dotázaní naposledy použili počítač: Čím vyšší vzdělání, tím vyšší byl podíl „aktuálních“ uživatelů, tj. těch, kteří uvedli, že na počítači naposledy pracovali v posledním čtvrt roce a naopak ubývalo těch, kteří uvedli, že to bylo více než před jedním rokem. Výjimku z této úměry tvořila skupina dotázaných se základním vzděláním, ve které má aktuální zkušenost s počítačem největší podíl dotázaných, kteří mají zkušenost s počítačem. Je to s největší pravděpodobností ovlivněno především skupinou studentů středních škol, kteří v rámci výuky pravidelně pracují na počítači.


Osoby, které někdy použily počítač, podle posledního použití a podle vzdělánížen a mužů


Podíly dotázaných, kteří pracovali s počítačem v posledním čtvrtletí, byly ve všech vzdělanostních skupinách vyšší v souboru mužů než v souboru žen, nejvyšší rozdíl byl pak u středoškoláků bez maturity (8,3 procentních bodů v neprospěch žen).

Rozdíly podílů osob, které naposledy použily počítač v posledním čtvrtletí,mezi skupinami vzdělání v souborech žen a mužů


Mezi těmi, kteří uvedli poslední použití PC před více než čtvrt rokem nebo dokonce před více než rokem, byly ve všech skupinách vzdělání bodové rozdíly souborů žen a mužů nižší než u „aktuálních“ uživatelů a vždy byly ve prospěch žen.

Rozdíly podílů osob, které naposledy použily počítač před více než rokem,mezi skupinami vzdělání v souborech žen a mužů


Hustota osídlení neměla vliv především na odpovědi mužů, u žen byly rozdíly v tom, kdy naposledy použily PC, větší. Zejména ve středně osídlených oblastech bylo rozložení odpovědí v souboru žen od souboru mužů nejvíce odlišné, v případě použití PC v posledních třech měsících byl zde vůbec nejvyšší rozdíl procentních bodů a to 6,9 bodů ve prospěch mužů.

Osoby, které někdy použily počítač, podle posledního použití a podle hustotyosídlení


To, kdy naposled dotázaní použili osobní počítač, souviselo i se subjektivním hodnocením jejich příjmové situace. Čím menší spokojenost se svým příjmem dotázaní vyslovovali, tím delší byl odstup od doby posledního použití počítače. A bylo tomu shodně jak u žen tak u mužů.


Osoby, které někdy použily počítač, podle posledního použití a podle subjektivního hodnocení příjmové situace


V posledním čtvrt roce pracovalo s počítačem celkem 3,65 mil. osob starších 15 let, z toho bylo 1,78 mil. žen (tj. 48,7 %) a 1,87 mil. mužů, tedy mužů bylo o 2,6 % více. Mezi těmito uživatelkami je 54,5 % ve věku 15-34 let, alespoň maturitu má 69,9 %, z míst s vysokou hustotou osídlení pochází 40,4 % a 61,1 % považuje svoji příjmovou situaci za velmi nebo spíše dobrou. V souboru mužů, kteří použili počítač v posledních třech měsících, je 53,2 % osob ve věku 15-34 let, 56,3 % jich má maturitu nebo i ještě vyšší vzdělání, 36,5 % bydlí v místě s vysokou hustotou osídlení a 62,4 % hodnotí svoji příjmovou situaci jako velmi nebo spíše dobrou.