Metodické vysvětlivky

Metodické vysvětlivky

Zpracované tabulky jsou sumarizací dat jednotlivých oddílů výkazu „Strukturální šetření v zemědělství 2005“ za zpravodajské jednotky provozující výhradně ekologické zemědělství. Údaje jsou publikovány bez dopočtů, tj. za vzorek 518 subjektů.

Tab. 1 Hospodařící subjekty v zemědělství podle právních forem k 30. 9. 2005

Tabulka obsahuje přehled počtu hospodařících subjektů v zemědělství a výměru obhospodařované zemědělské půdy v členění podle jednotlivých právních forem.

Tab. 2 Pracovníci podle věku za období říjen 2004 až září 2005

Tabulky o pracovních silách obsahují údaje za roční období od 1. 10. 2004 do 30. 9. 2005. Údaje byly sledovány v několika oddílech výkazu, a to odděleně za podniky fyzických osob a právnických osob. Výsledné tabulky za zemědělství vznikly sloučením příslušných oddílů výkazu.

V podnicích fyzických osob jsou podle metodiky EU do pracovních sil zahrnuti všichni pracující i vypomáhající členové rodiny starší 15 let, dále nerodinní pracovníci placení zemědělským podnikem, kteří ve sledovaném období pravidelně vykonávali zemědělské práce.

Jsou to:
· rodinní příslušníci hospodáře bez zaměstnaneckého vztahu
· rodinní příslušníci hospodáře v zaměstnaneckém vztahu
· ostatní pracovníci hospodářství bez příbuzenského vztahu v zaměstnaneckém vztahu k hospodářství.

Rodinnými příslušníky hospodáře se rozumí manželský partner, jeho potomci a obojí rodiče včetně příbuzných získaných uzavřením manželství nebo adopcí, bratři a sestry hospodáře a jeho manželského partnera. I když tyto osoby nežijí ve společné domácnosti s hospodářem, patří do oddílu bez ohledu na to, zda pracují pravidelně nebo ne a zda dostávají za svou práci mzdu či nikoli.

Podniky právnických osob vykázaly údaje za své pracovníky v hlavním zaměstnání, a to za zaměstnance i pracující majitele, pro které je práce v zemědělském podniku jediným nebo hlavním zaměstnáním.

Věková struktura je uvedena za pracovníky zaměstnané v zemědělských podnicích ve sledovaném období bez ohledu na velikost pracovního úvazku a za pracovníky, kteří patří do rodiny hospodáře bez ohledu, zda jsou zaměstnáni nebo ne.

Tab. 3 Pracovníci podle počtu odpracovaných hodin za období říjen 2004 až září 2005

Údaje o pracovnících jsou členěny podle počtu odpracovaných hodin během sledovaného období. Za základ ročního fondu pracovní doby byl stanoven počet 1 800 hodin. Vychází z ročního počtu pracovních dní s osmihodinovou pracovní dobou po odpočtu minimálního zákonného nároku na dovolenou a průměrného počtu neodpracovaných dnů pro pracovní neschopnost. Tento počet odpovídá práci na plný pracovní úvazek.

Tab. 4 Pracovníci přepočtení na plně zaměstnané (AWU)

Údaje v tabulce vyjadřují spotřebu práce v zemědělství po přepočtu pracovníků zatříděných do kategorií podle počtu odpracovaných hodin. Roční fond pracovní doby je stanoven na 1 800 hodin a vychází z ročního počtu pracovních dní s osmihodinovou pracovní dobou po odpočtu minimálního zákonného nároku na dovolenou a průměrného počtu neodpracovaných dnů pro pracovní neschopnost.

Údaje vznikly z tabulky 3 vynásobením počtu pracovníků příslušným koeficientem dané kategorie. Kategorie do 449 hodin – 0,125; 450 až 899 hodin – 0,375; 900 až 1 349 hodin – 0,625; 1 350 až 1 799 hodin – 0,875; 1 800 a více hodin – 1,0.

Tab. 5 Sezónní pracovníci dle počtu odpracovaných hodin za období říjen 2004 až září 2005

Sezónní pracovníci, sledovaní v obou skupinách podniků, jsou nepravidelně zaměstnávaní pracovníci, kteří pracují nárazově v pracovních špičkách nebo vedle svého hlavního zaměstnání v jiném podniku.

Tab. 6 Obhospodařovaná zemědělská půda

V tabulce se sleduje výměra ekologicky obhospodařované zemědělské půdy, z toho orné u registrovaných ekologických farem a farem v přechodném období na ekologické zemědělství.

Tab. 7 Ovocné stromy (keře), výměra ovocných sadů

V tabulce se sledují počty ovocných stromů nebo keřů v členění podle jednotlivých druhů, a to všech, tj. plodících, nově vysázených i přestárlých. Údaj ve sloupci 1 zahrnuje celkový počet stromů (keřů) včetně stromů v zahradách a dvorech, na mezích, kolem cest apod. Za intenzivní považujeme sady s pravidelným ošetřováním a produkcí převážně pro tržní účely.

Výměra obhospodařovaných sadů z tabulky 10 je zde podrobně rozvedena podle jednotlivých druhů ovoce. Na příslušných řádcích se k počtu stromů (keřů) ve sloupcích 2, 3 vztahuje výměra ve sloupcích 4, 5.

Tab. 8 Zakryté plochy

Tabulka sleduje jednotlivé druhy zakrytých ploch v členění podle jejich užití.

Tab. 9 Zvláštní režimy hospodaření, půda uváděná do klidu s dotacemi

Podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, se za zvláště chráněná území považují národní parky, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a přírodní památky.

Podle zákona č. 254/2001 Sb., patří do ploch se zvláštními režimy z titulu ochrany vod ochranná pásma stanovená k ochraně vydatnosti, jakosti nebo zdravotní nezávadnosti vodních zdrojů povrchových nebo podzemních vod určených k zásobování pitnou vodou.

Méně příznivé oblasti jsou uvedeny v příloze nařízení vlády č. 241/2004 Sb., o podmínkách provádění pomoci méně příznivým oblastem a oblastem s ekologickými omezeními.

Výměra orné půdy převáděná na trvalé travní porosty je kvalifikována jako půda uváděná do klidu s nárokem na dotace podle nařízení vlády č. 242/2004 Sb., o podmínkách provádění opatření na podporu rozvoje mimoprodukčních funkcí zemědělství spočívajících v ochraně složek životního prostředí (o provádění agroenvironmentálních opatření).

Výměra zemědělské půdy zalesněná a půda s rychle rostoucími dřevinami - Jedná se o uvádění zemědělské půdy do klidu s nárokem na dotace podle nařízení vlády č. 308/2004 Sb., o stanovení některých podmínek pro poskytování dotací na zalesňování zemědělské půdy a na založení porostů rychle rostoucích dřevin na orné půdě určených pro energetické využití.

Výměra zemědělské půdy s bylinami pro energetické využití (např. šťovík – Rumex OK2 Uteuša).

Tab. 10 Využití půdy

Tabulka obsahuje osevní plochy zemědělských plodin pěstovaných ve sledovaném roce jako hlavní plodina, plochy meziplodin se nesledují. Do osevních ploch se zahrnují především osevy na orné půdě, patří sem ale i osevy v sadech, zahradách a na dočasně rozoraných trvalých travních porostech. Plochy následných vedlejších plodin se sledují zvlášť na konci oddílu.

Polní produkcí se rozumí pěstování zeleniny (jahod) v systému střídání zemědělských plodin.

Zahradnickou produkcí se rozumí pěstování zeleniny (jahod) v systému střídání pouze zahradnických plodin. Plochy využívané v daném roce pro pěstování zeleniny jsou uvedeny pouze jednou bez ohledu na počet sklizní.

Mezi ostatní plodiny na orné půdě je zahrnuta výměra orné půdy s bylinami pro energetické využití (plocha šťovíku z oddílu ZC09 výkazu).

Zahradami rozumíme pozemky, na kterých se trvale a převážně pěstuje zelenina, květiny a jiné zahradní plodiny, zpravidla pro vlastní spotřebu, dále pozemky souvisle osázené ovocnými stromy nebo ovocnými keři až do výměry 0,25 ha, které zpravidla tvoří souvislý celek s obytnými a hospodářskými budovami.

Trvalé travní porosty zahrnují i výměru orné půdy převáděnou na trvalé travní porosty.

Mezi jiné trvalé kultury se zahrnují trvalé porosty pěstované ve volné krajině, zejména materiál na pletení košů nebo vyplétání proutěného nábytku, např. proutí.

Lesní pozemky celkem jsou plochy pokryté lesními stromy nebo keři a lesní školky na lesní půdě pro nekomerční účely (sloužící pro vlastní potřeby zemědělského podniku). Je zde zahrnuta i výměra zemědělské půdy zalesněná a výměra zemědělské půdy s rychle rostoucími dřevinami.

Ostatní plochy jsou pozemky neuvedené v předcházejících druzích, mající jiný druh využití. Patří sem parky, dvory, cesty, účelové komunikace, parkovací, manipulační a skladové plochy apod.

Následné vedlejší plodiny zahrnují plodiny seté po hlavní plodině (nebo před ní) a sklízené během 12ti měsíčního sledovaného období. Pokud se pěstuje více plodin po sobě, uvádí se plocha za každou vedlejší (nebo předcházející) plodinu. Nezahrnují se velkoprodukce zeleniny, plodiny pěstované pod sklem a domácí zahrady.

Tabulky 11 až 14 uvádí počty hospodářských zvířat, která se v den zjišťování nacházejí ve vlastnictví nebo držení zemědělského podniku. Tato zvířata nemusí být bezprostředně majetkem vlastníka podniku. Zahrnují se i zvířata ustájená v zemědělském podniku pro druhou osobu (např. koně).

Tab. 11 Skot k 30. 9. 2005

V kategorii býčci a jalovičky do jednoho roku jsou uvedeny počty býčků (jaloviček) do 1 roku včetně telat.

Do skupiny jalovice užitkové a plemenné nad 1 rok do 2 let a nad 2 roky patří jalovice ještě neotelené (zapuštěné i nezapuštěné).

Dojné krávy jsou krávy chované výlučně nebo hlavně pro produkci mléka určeného pro lidskou spotřebu nebo pro zpracování na mlékárenské výrobky.

Krávy bez tržní produkce mléka, krávy jateční a ve výkrmu jsou pro své plemeno nebo konkrétní vlastnosti chovány výlučně nebo hlavně pro produkci telat a jejich mléko není určené pro lidskou spotřebu nebo pro zpracování na mlékárenské výrobky. Patří sem i ostatní brakované krávy.

Tab. 14 Koně a ostatní zvířata k 30. 9. 2005

Tabulka uvádí počty koní včetně jezdeckých a závodních koní a koní využívaných pro zájmovou činnost rodinných příslušníků hospodáře.

Tab. 15 Přírodní hnojiva a jejich uskladnění

Skladovacím zařízením v případě hnoje se rozumí pouze zpevněné hnojiště na nepropustném povrchu se zábranou pro odtékající tekutinu. Plocha stájí s hlubokou podestýlkou ani polní hnojiště se nezapočítávají. Skladovacím zařízením pro močůvku nebo kejdu se rozumí otevřená nebo krytá nádrž.

Skladovací kapacita je vyjádřena počtem měsíců, po kterou může skladovací zařízení pojmout hnojivo vzniklé v podniku bez jeho úniku a bez znečištění okolí, a to podle jednotlivých druhů statkových hnojiv živočišného původu.

Tab. 16 Stroje a zařízení k 30. 9. 2005

V tabulce je uveden celkový počet strojů ve vlastnictví zpravodajské jednotky (včetně finančního leasingu) bez ohledu na jejich technický stav a provozuschopnost.

V kategorii traktory kolové a pásové rozdělené podle výkonu jsou uvedeny pouze dvounápravové traktory a malotraktory.

Kultivačními stroji a plečkami se rozumí všechny typy strojů na plošné kypření a předseťovou přípravu půdy.

Sklízecí mlátičky a sklízeče brambor jsou stroje s vlastním pohonem, traktorem tažené nebo traktorem nesené, určené pro sklizeň příslušné plodiny. Sklízecí mlátičky jsou rovněž určeny pro sklizeň obilovin vč. kukuřice na zrno, luskovin, olejnin a semen trav.

Sklízeče řepy plně mechanizované jsou stroje, které provádějí v jedné operaci ořezávání chrástu i sklizeň bulev. Pokud se pro dělenou sklizeň použije několik strojů s různými funkcemi, pak se tyto různé stroje započítávají jako stroj jediný.

Mezi zavlažovací zařízení stabilní a pojízdné, přenosné se počítají zavlažovací zařízení používaná pro pěstování polních plodin, ne při zahradnické velkoprodukci zeleniny nebo ve sklenících. Zavlažovací zařízení stabilní nelze během vegetační doby přemisťovat na jiný pozemek, přenosné nebo pojízdné zařízení je možno přemístit na jiné pole.

Tab. 17 Služby pro zemědělství

Obsahuje počty zpravodajských jednotek podle druhů zemědělských prací, na které si na smluvním základě služby najímají a které služby pro zemědělství naopak poskytují.

Službami v živočišné výrobě se rozumí testování stáda, kastrování, sexování drůbeže, pasení zvířat, čištění ustajovacích prostor, umělá inseminace.

Tab. 18 Mimozemědělské činnosti zpravodajské jednotky

Mimozemědělské činnosti pro rozvoj venkova pokrývají všechny výdělečné činnosti, které nemají charakter zemědělských prací a pro zpravodajskou jednotku mají ekonomický přínos. Činnosti prováděné pouze pro potřebu hospodářství se sem nezařazují.

Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů se uvádí, pokud je elektrická energie vyráběna pro trh v technických jednotkách (kJ). Nepatří sem energie vyrobená pro vlastní spotřebu ani prodej energetických surovin (slámy, dřeva) na výrobu energie.

Obchodní činnost zahrnuje i přímý prodej vlastních zemědělských výrobků ve vlastní prodejně nebo odběratelům přímo z provozu.

Jiná mimozemědělská činnost zahrnuje např. smluvní práce prováděné zpravodajskou jednotkou při odstraňování sněhu, čištění obcí, ochraně životního prostředí apod.

Tab. 19 Vlastní spotřeba zemědělských výrobků v domácnosti (podniku)

Patří sem výrobky z vlastní produkce spotřebované v období od října 2004 do září 2005 jako potraviny v domácnostech nebo podnicích zemědělských výrobců, dále výrobky z vlastní produkce zpravodajských jednotek, které jsou vydávány jako naturální mzda pracovníkům.

Ležatá čárka (-) v tabulce na místě čísla značí, že se jev nevyskytoval.
Ležatý křížek (x) značí, že zápis není možný z logických důvodů.
Nula (0) se v tabulce používá pro označení číselných údajů menších než polovina zvolené měřicí jednotky.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.