Volby do zastupitelstev krajů 2008 - Středočeský kraj

 

Metodické vysvětlivky

METODICKÉ VYSVĚTLIVKY


Volby se konaly na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním podle zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Funkční období krajských zastupitelstev je čtyřleté. Počet členů voleného zastupitelstva byl stanoven v závislosti na počtu obyvatel.

Volit mohl každý občan České republiky, který alespoň v druhý den voleb dosáhl 18 let, byl přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje, a nenastala u něj zákonná překážka ve výkonu volebního práva. Volen mohl být každý občan-volič splňující výše uvedené podmínky.

Kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev kraje mohly registračnímu úřadu podávat registrované politické strany a politická hnutí a koalice těchto stran a hnutí. Registračním úřadem je ze zákona příslušný krajský úřad. Registrační úřad projednává a registruje kandidátní listiny do zastupitelstva kraje, losuje pořadí stran na hlasovacím lístku, vyhlašuje výsledky voleb v kraji a zajišťuje archivaci volební dokumentace.

Volební okrskové komise jsou pro jednotlivé volební okrsky jmenovány starostou obce a všechny volební subjekty do nich mohou navrhovat své zástupce.

Způsob hlasování – volič ze sady hlasovacích lístků vybral jeden, který vložil do úřední obálky. Na tomto hlasovacím lístku mohl zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u čtyř kandidátů vyznačit, kterým dává přednost.

Způsob určení definitivních výsledků voleb popisuje především § 43 volebního zákona.





Metodické poznámky k tabulkám


Volební strana je politický subjekt, který pro volby do zastupitelstva podal kandidátní listiny.

Navrhující strana je politická strana nebo politické hnutí, které navrhlo kandidáty v rámci volební strany. Větší význam má například v případě sdružení a koalic.

Politická příslušnost vypovídá o tom, zda kandidát (zastupitel) je či není členem některé politické strany nebo politického hnutí. V případě, že není členem, je bez politické příslušnosti.

Relativní údaje v tabulkách jsou zaokrouhlovány. Zaokrouhlením může dojít k tomu, že některé součty procent nemusí nutně dát 100 %.

Obce v tabulkách jsou řazeny abecedně a je uveden příznak okresu, do kterého územně spadají.






Ležatá čárka (-) v tabulce na místě čísla značí, že se jev nevyskytoval.

Ležatý křížek (x) značí, že zápis není možný z logických důvodů.

Výpočty v tabulkách jsou prováděny z nezaokrouhlených údajů (včetně součtů).