3. Domácnosti


3.4 Vybavení bytových domácností

3.4 Vybavení bytových domácností

Sčítání lidu v roce 2001 zjišťovalo vybavení bytových domácností v mnohem menším rozsahu, než tomu bylo u předcházejících sčítání. Srovnatelnost je pouze u vybavení domácnosti telefonem, osobním automobilem a možností využívat rekreační objekt. Nově bylo zjišťováno vybavení osobním počítačem.

Tab. 13 Vybavení bytových domácností ve městech a v ostatních obcích

Jestliže v roce 1991 mělo k dispozici osobní automobil 46,7 % bytových domácností, v roce 2001 vzrostl tento podíl na 53,2 %. Zhoršení dopravní obslužnosti vedlo k tomu, že ve venkovských obcích rostlo vybavení rychleji než ve městech. Častěji než ve městech se vyskytuje i případ, kdy má bytová domácnost k dispozici více než jeden automobil.

Velmi rychle postupovala v 90. letech telefonizace. V roce 1991, kdy existovaly pouze pevné telefonní linky, měla telefon pouze každá šestá domácnost. Za 10 let, kdy byly do většiny objektů v okrese přivedeny pevné telefonní linky, ji využívá 61 % domácností a v další devítině domácností byl v roce 2001 k dispozici alespoň 1 mobilní telefon. Celkově se tedy zvýšil podíl domácností s telefonem na více než 72 %. Zatímco ve městech bylo častější vybavení domácností mobilem či kombinací s pevnou linkou, ve venkovských obcích bylo častější vybavení pevnou telefonní linkou.

Poměrně výrazný růst byl zaznamenán i u podílu domácností s možností využívat rekreační objekt. V roce 1991 měla v okrese tuto možnost každá 13. domácnost, v roce 2001 každá osmá a ve městech dokonce každá šestá. Ve Svitavách byl podíl domácností s rekreačními možnostmi téměř 22 %. Ve větším rozsahu než v jiných městech mají obyvatelé bytových domů ve Svitavách zahrady v okrajových částech města, na nichž si postavili větší zahradní domky. Ty využívají k rekreaci, a proto tuto možnost při sčítání uvedli, i když mezi rekreační objekty nebývají obvykle běžné zahradní domky zahrnovány. Oproti roku 1991 vzrostly i rekreační možnosti obyvatel žijících ve venkovských obcích.

Dynamicky se v posledních letech rozvíjí vybavení domácností výpočetní technikou. Osobní počítač mělo v roce 2001 k dispozici 12 % domácností, častěji jsou takto vybaveni obyvatelé měst. Možnost připojit počítač k internetu využívala třetina vlastníků počítačů.

Obecně jsou nejméně vybaveny jednočlenné domácnosti a s rostoucím počtem členů vybavení roste. U některého vybavení je však nejvyšší vybavenost u 3 – 4 členných domácností a dále již neroste (telefon, rekreační objekt, počítač připojený na internet). Z porovnání vybavenosti domácností podle věku uživatele bytu vyplývá, že nejlépe jsou vybaveny domácnosti, v nichž má uživatel bytu 40 – 49 let. Výjimkou je vybavení telefonem, kde je zásluhou vyššího využívání mobilů nejvybavenější skupina v kategorii 30 – 39 let (přitom pouze pevnou linku mají nejčastěji domácnosti s uživatelem bytu starším než 60 let a pouze mobilní telefon domácnosti s uživatelem bytu do 29 let). Největší možnost využívat rekreační objekt mají domácnosti s uživatelem bytu ve věku 50 – 59 let. Bytové domácnosti, ve kterých žije více cenzových domácností, jsou oproti ostatním lépe vybaveny pouze osobním automobilem (hlavně 2 a více) a pevnou telefonní linkou.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.