2. Obyvatelstvo


2.6 Ekonomická aktivita žen

2.6 Ekonomická aktivita žen

Počet ekonomicky aktivních žen se oproti roku 1991 snížil o 10 %. Vyloučíme-li vliv změny v zařazování žen na další mateřské dovolené (viz metodické vysvětlivky), zjistíme, že počet ekonomicky aktivních žen se nezměnil. Projevily se dvě protichůdné tendence – růst počtu žen ve věku 15 – 59 let a pokles ekonomické aktivity žen ve všech věkových kategoriích. Zatímco u žen ve věku 15 – 19 let se na poklesu obdobně jako u mužů podílelo obnovení 9. ročníků základních škol, a tím prodloužení období přípravy na výkon budoucího povolání, u žen ve věku 20 – 35 let se nejvíce projevila výše uvedená změna metodiky.

V roce 2001 mělo závislé děti 50,8 % ekonomicky aktivních žen. Téměř polovina z nich měla 2 závislé děti a pouze 11 % z nich mělo 3 a více závislých dětí. Zatímco poklesl oproti roku 1991 počet ekonomicky aktivních vdaných žen s dětmi, počet ostatních ekonomicky aktivních žen s dětmi (tj. svobodných, rozvedených i ovdovělých) výrazně vzrostl. Největší přírůstek byl zaznamenán u žen s jedním závislým dítětem.

Nezaměstnanost žen se závislými dětmi je srovnatelná s nezaměstnaností žen bez závislých dětí. Podíl nezaměstnaných vdaných žen je výrazně podprůměrný ve srovnání s podílem zjištěným u všech žen (8,5 % oproti 10,3 %). Naproti tomu bez zaměstnání byla v době sčítání každá pátá neprovdaná žena se závislými dětmi.


Zveřejněno dne: $datum
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.